Zoom Hesap Silme, Zoom Nedir?

İnternet çağı hem aile ve arkadaşlar hem de profesyonel hayat için bize birçok yeni fırsat sunuyor. Bu fırsatların belki de en önemlisi görüntülü görüşme şansı oluyor. İlk başlarda Skype ile başlayan ancak çok fazla ilgi görmeyen bu uygulama şimdi hem Skype hem de ortaya çıkan yeni uygulama ve programlar ile çok önemli bir hal almaya başladı. Yeni dönemde bu görüntülü görüşme uygulamalarının öneminin artmasının en büyük nedeni daha yaygın bir hal alan internet ve tabi ki modern cihazlar ile birlikte kullanımlarının daha geniş bir kitleye ulaşabilir olması durumudur. Bununla beraber 2020 yılında etkisinin çok ağır bir şekilde hissedildiği Covid-19 salgını nedeniyle toplu alanlarda faaliyetlerin askıya alınması ve dolayısıyla işlerin ve eğitimin evlerden yürütülmesi de çok etkili oldu. Salgının başında olası fırsatı gören uygulamalar ihtiyaçları en iyi şekilde karşılamak adına kendi sistemlerini geliştirmeye başladılar. Bu alanda salgın sürecinin en önemli firması Zoom oldu. Kaliteli hizmete rağmen yeni dönemde pek çok farklı nedenle Zoom hesap silme ve farklı uygulamalar yönelme istediği ortaya çıkmaya başladı. Bunun nedeni ise diğer uygulamalarında süreç uzadıkça gelişmeye başlaması oldu. Diğer bir Zoom hesap silme isteği ise platformun Premium fiyatının döviz kuru nedeniyle oldukça yüksek olmasıdır.

Zoom Hesap Silme, Zoom Premium İptal Etme

Zoom uygulaması sahip olduğu özellikler ile özellikle iş ve eğitim dünyası için oldukça yararlı bir hizmet sunuyor. Ayrıca Zoom bir görüşme uygulamasında çok önemli hususlar arasında bulunan ses ve görüntü kalitesi açısından da beğenilen bir uygulamadır. Uygulama kullanıcılar için iki farklı üyelik sunuyor, birincisi standart üyelik ve bu üyelik türündeki en büyük handikap görüşme süresi. Bu birçok kişi için Zoom hesap silme işleminin temel nedeni oluyor. Uygulamada görüşme başlatan kişi Premium üye değilse ve görüşmeye katılanların sayısı ikiden fazlaysa Zoom uygulaması oturumu sadece 40 dakika ile sınırlıyor. Bu durum uzun saatler yapılması gereken eğitim, iş toplantısı gibi etkinliklerde konsantrasyonun bozulmasına yol açıyor. Bu yüzden Zoom platformu ikinci bir üyelik seçneği olan Premium üyeliği sunuyor ve bu üyelik ile kaç kişi olduğu önemli olmadan görüşmeler için herhangi bir süre sınırı koyulmuyor. Bu özellik çok çekici gelse bile abonelik ücretleri dolar kuru üzerinden alınıyor ve bu nedenle ülkemizdeki birçok kişiyi zorluyor. Ayrıca Zoom hesap silme işlemi gerçekleştirmek için de öncelikle Premium üyeliği iptal etmeniz gerekiyor. Bu aboneliği iptal etmek için: Zoom web portalında oturum açın. Account Management > Billing tıklayın. (veya kısa yoldan ulaşmak için sitede oturum açtıktan sonra https://us04web.zoom.us/billing bağlantı adresine tıklayın veya kopyalayıp web tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın) Current Plans sekmesine tıklayın. Otomatik yenileme durdurmak için Cancel Subscription. Cancel Subscription.’i seçerek isteğinizi onaylayın. Aboneliğinizi neden yenilemek istemediğinizi seçin.Tamamlandığında Submit’i tıklayın. Böylece işleminiz tamamlanır ve abonelik sonlandırılır.

Zoom Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Zoom gerçekten alanında öncü olan ve kaliteli bir şekilde hizmet veren bir platformdur. Ancak bu platformun da bazı dezavantajları var özellikle de Premium hesap dışındaki hesapların süre kısıtlaması olması ve Premium hesap fiyatlarının yüksek olması Zoom hesap silme nedenlerinin başında geliyor. Ayrıca Zoom salgın döneminin başında kendi alanındaki diğer uygulama ve firmalara göre gelişmiş özelliklere sahip olması nedeniyle çok yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Ancak daha sonraki süreçte salgına yönelik çalışmalar yapa diğer firmalar da bu gelişmiş özellikleri uygulamaların a entegre etmeyi başardılar. Sonuç olarak kendi platformlarını Zoom seviyesine çıkarmayı başararak Zoom elindeki pazardan pay koparmak için çalışmalara başladılar. Bu alanda başarı sağladılar ve bu başarının da en büyük nedeni daha önce de bahsettiğimiz gibi Premium üyeliğe tanınan sınırsız süre hakkının normal hesaplarda olmaması ve Premium hesap ücretinin yüksek olması oldu. Çünkü Microsoft Teams başta olmak üzere birçok uygulama hem gelişmiş özellikler sunmaya hem de bu özelliklerin neredeyse tamamını süre kısıtlaması olmadan tüm kullanıcılara sunmaya başladı. Yeni platformların rekabete katılması ve süre sınırı olmayan ücretsiz hesaplara izin vermesi birçok kişi de Zoom hesap silme arayışının en büyük etkilerinden birisi oldu. Hesap silme işlemi için oturum açınız ve profilinizden hesap ayarlarına giriniz, burada My Account bölümünü seçin ve Terminate My Account seçeneğine tıklayın. Size hesabınızı silmek istediğinizden emin misiniz sorusunu sorduğunda evet diyerek onaylayın. Bu işlem sonunda hesabınız kalıcı olarak silinir ve bilgiler de hesapla beraber ortadan kalkar.

Zoom Hesap Bilgilerini Değiştirme

Zoom hesap silme işlemini profildeki bazı bilgileri değiştirmek amacıyla istiyorsanız bazı bilgileri değiştirmek için alternatif yollar bulunuyor. Bu bilgiler; isim, e-posta ve şifredir. Eğer profilinizde değiştirmek istediğiniz bilgi isim veya şifre ise yapmanız gereken öncelikle size ait olan oturumu açmaktır. Daha sonra profilinize girip hesap ayalarını seçmeniz gerekir. Buradan sonra yapacağınız işleme göre yol farklılaşır. Eğer isim değişikliği yapmak istiyorsanız isim alanına tıklayın ve kullanmak istediğiniz yeni ismi yazın daha sonra onaylayarak işlemi tamamlayın. Şifre değişikliğinde ise hesap ayarlarında güvenlik konusuna giriş yapın ve sonrasında burada şifre değiştirme işlemini seçin. Daha sonra platform size mevcut şifreyi sorarak doğrulama yapar, şifreyi doğru bir şekilde girerseniz yeni şifreyi girmenizi talep eder. Bu işlemi tamamlayıp onayladıktan sonra işlem gerçekleşir ve şifreniz değişir. Profille ilişkili mail adresine bir mail gelir ve şifrenizin değişmesi hususunda size bilgi verir. Zoom hesap silme nedeniniz ilişkili mail adresini değiştirmekse oturum açma ekranında sign in e-maili seçiyorsunuz ve sonrasında karşınıza çıkan alana yeni mail adresi ile oturum şifresini giriyorsunuz. Oturum açıldıktan sonra mail adresine bir doğrulama kodu gönderilir, bu kodu kullanarak hesabı aktive edebilir ve yeni mail adresine bağlayabilirsiniz.

Yorum yapın