Hızlı Tren Bilet İptali ve İadesi

Seyahat edecek vatandaşlar hem konfor hem hız hem de ekonomik koşulları değerlendirdiklerinde ilk tercihleri hızlı tren olmaktadır. Hızlı tren biletlerini istasyon amirliğinden alabileceğiniz gibi TCDD’nin internet sayfasından online olarak alabilirsiniz. Aldığınız biletlerde iptal ve değişiklik yapabilme hakkınız bulunmaktadır.

Hızlı tren bilet iptali ve iadesi nasıl yapılır? Hızlı tren bileti iptal edilir mi? Hızlı tren biletimi açık bilete çevirebilir miyim? vb. merak ettiğiniz bütün soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Tren yolculuğu uzun yıllardır varlığını sürdüren bir ulaşım hizmetidir. Teknoloji çağının getirdiği yenilikler trenleri de çağımıza uygun hale getirmiştir. Önceleri 8-10 saat süren tren yolculukları hızlı tren sayesinde 3-4 saate düşmüştür. Kat edilen yolun bu denli hızlı gidilmesi insanları hızlı trene teşvik etmiştir. Hızı 250 km’yi bulan hızlı trenlerin konforlu olması da tercih sebeplerinden biridir.

Aynı yolu otobüsle gitmek eski trenlerle gitmeye benzemektedir. Yine eski trenlerin 8-10 saatte aldığı yolu otobüs de 8-9 saat almaktadır. Bu sebeple hızlı trenler hayatımıza girdikten sonra otobüs tercihlerimiz geri plana düştü ve bu sebeple otobüs firmalarının satışı da azaldı. Yolcuları çekmek için hızlı trenlerin gittiği yerlere olan otobüs biletlerinde indirim yapan otobüs firmaları yine de eski satışlarını yakalayamadılar.

Otobüslerin içinde hareket kısıtlılığı varken hızlı trende yolcular istedikleri gibi hareket edebiliyor hatta ihtiyaçlarını karşılayıp restoran bölümünde yemeklerini de yiyebiliyorlar. Ayrıca otobüste en ufak bir sarsma hissedilirken yüksek hızlı trenlerde hız 250’yi bulmasına rağmen hiçbir sarsma hissedilmemektedir. Yüksek hızlı trenler otobüslere kıyasla konfor açısından açık ara öndedir.

Doğu ekspresin popüler olması ile birlikte tren bilet satışları da artış göstermiştir. Kars’a yolculuk için henüz hızlı tren mevcut olmamasına rağmen özellikle bu bölgeye çok fazla rağbet olmaktadır. Ankara’dan başlayarak 24 saat süren tren yolculuğunda birçok illerden geçerek farklı ve güzel manzaralara şahit olacağınız bu yolculukta yataklı vagonları tercih ederek içini istediğiniz gibi süsleyip birbirinden güzel manzaralı fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Son zamanlarda doğu eksprese rağbet fazladır ve bu sebeple bilet bulmakta zorlanabilirsiniz. Ama bulduğunuzda da kaçırmamanızı ve eşsiz yolculuğu tatmanızı isteriz.

Hızlı Tren Bileti Nasıl Alınır?

Hızlı tren bilet iptali işleminizden önce bileti nasıl almanız gerektiğini bilmelisiniz. Konfor, hız ve ekonomik koşulları göz önünde bulundurduğunuzda akla gelen ilk seçim hızlı trenlerdir. Otobüs ve uçaklarda herhangi bir indirim uygulanmazken tren bileti alacak olanlar için şu şekilde indirimler mevcuttur.

Gidiş- dönüş bileti aynı anda alanlara %15,
26 yaşından küçük bireyler için %15,
Öğretmenlere %15,
En az 12 kişilik grup yolculuklarında %15,
60- 64 yaş arası %15,
65 yaş ve üzeri %50,
TCDD personeli, eşi ve çocuklarına %20,
Askeri yolculara %15 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca engelli kimlik kartı olan vatandaşlar hızlı trenle istedikleri yere ücretsiz seyahat edebilmektedirler.

Hızlı tren bileti almak isteyen yolcular tren istasyonlarında bulunan istasyon amirliğinden bilet alma işlemi yapabilirler. Bunun yanı sıra internetten TCDD sayfasına gelerek yolculuk tarihinizi, varış ve kalkış noktalarını seçtiğinizde seçimlerinize uygun saatlerde var olan trenler sıralanmaktadır. Dilediğiniz saati seçerek sizin için bir yer olup olmadığına bakabilir ve bulduğunuz boş yeri seçerek hızlı tren biletinizi satın alabilirsiniz. Dilerseniz https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/tcddWebContent.jsf linke tıklayarak bilet alma işlemini hızlıca halledebilirsiniz. Ayrıca TCDD Taşımacılık AŞ’nin yetkili kıldığı acenteler vasıtasıyla da bilet alabilirsiniz.

Tren bileti alırken en çok merak edilen konu aldıktan sonra hızlı tren bilet iptali ve iade işlemi yaptırılıp yaptırılamadığıdır. Yazımızın devamında hızlı tren bilet iptali ve iadesi hakkında aklınızdaki sorulara cevap bulabileceksiniz.

Hızlı Tren Bilet Değişikliği

Hızlı tren bilet iptali nasıl yapılır? Yanlış tarihe bilet aldınız ve değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Biletinizi açık bilete mi çevirmek istiyorsunuz ama ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Endişe etmenize gerek yok. Bütün merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.
Hızlı tren bilet iptali ve iadesi haklarına göre 2 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar standart bilet ve esnek bilettir.

Standart biletler trenin hareket etmesine 5 dk. kalıncaya kadar alınabilen ve iade hakkı bulunmayan sadece bir kez değişiklik ve açık bilete çevirebilme hakkı veren bilet türüdür. Yukarıda bahsettiğimiz indirimler bu bilet için geçerlidir.
Esnek biletler ise 3 kez değişiklik, iade ve açık bilete çevirebilme hakkı veren bilet türüdür. Yukarıda bahsettiğimiz indirimler bu bilet türü içinde geçerlidir. Fakat bu biletin fiyatı standart biletin fiyatından biraz fazladır.

Seyahat bilgilerinizi yanlış girdiyseniz veya değiştirmek istiyorsanız internet, mobil, çağrı merkezi veya istasyon amirliğinden kolayca halledebilirsiniz. Hızlı treniniz için aldığınız biletlerden sadece esnek biletiniz varsa iade işlemi yapabilirsiniz. Standart biletler için iade işlemi maalesef bulunmamaktadır. Ama dilerseniz saatini ve tarihini değiştirme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için tren istasyonlarına başvurabilir ya da internetten halledebilirsiniz.

TCDD’nin internet sayfasına gelerek ya da https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/gisIade/int_blt_001.jsf?faces-redirect=true linke tıklayarak bilet bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Biletinizi sorguladıktan sonra sizde iade, açık bilet ve değiştir komutlarından birini seçmeniz istenmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sadece esnek biletiniz varsa hızlı tren bilet iptali ve iadesi işlemi yapabilirsiniz. Bunun dışında tüm biletlerde değişiklik ve açık bilete çevirme işlemi yapılabilmektedir. Biletlerinizi açık bilete çevirdiğiniz takdirde 180 gün içinde bilet hakkınızı kullanmanız gerekmektedir. Açık biletlerinizi YHY veya ANAHAT trenlerinde rahatça kullanabilirsiniz. Açık biletle satın alınan biletlerin değişiklik ve iade hakkın bulunmamaktadır. Ayrıca 180 gün içinde kullanılmayan açık bilet iptal edilir ve tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmaz.

Hızlı Tren Bileti İptal Etme

Esnek biletiniz varsa ve iptal etmek istiyorsanız internet üzerinden kredi kartıyla yapılan işlemlerde işlemi yaptığınız karta geri ödeme yapılmaktadır. Geri ödeme işleminde bankanızın mevcut durumuna göre ödeme tarihi değişiklik gösterebilmektedir. Tahmini 15 gün içinde para hesabınıza geri ödenmektedir. Tren istasyonlarından alınan biletler için iptal ve iade işlemleriniz müracaat ettiğiniz takdirde tarafınıza hemen geri ödeme yapılmaktadır.

Harekete başlamış ve hareket saati geçmiş seferler için değişiklik ya da iade işlemi yapılamaz. Hareket saati geçmiş olan biletler yanmış kabul edilir ve bu biletler için hiçbir şey yapılamaz. Yalnızca kişi kaynaklı olmayan TCDD taşımacılık AŞ’den kaynaklı olarak tamamen veya kısmen kullanılamayan ve gecikmeden dolayı aktarmalı seyahatlerine yetişemeyen yolcular için biletlerde kesinti olmadan iade yapılabilmektedir. Bu biletlere ait ücretler yolcuların tercihine bağlı olarak açık bilet kuponuna da çevrilebilir.

Yorum yapın