MHRS Randevu İptali

Konu Başlıkları

MHRS Merkezi Hekim Randevu Sistemi anlamına gelmektedir. Alo 182 hattını arayarak alabileceğiniz randevunun internet versiyonudur. Randevularınızı MHRS üzerinden çok kolay bir şekilde istediğiniz tarih ve saatte hatta doktorunuzu seçerek de alabilirsiniz. MHRS randevu iptali nasıl yapılır? MHRS randevu alma işlemi nasıl yapılır? MHRS nasıl kullanılır? vb. merak ettiğiniz bütün soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Türkiye’de yaşayan nüfusun artmasıyla ve kış aylarının gelmesiyle birlikte hastalıklar artmakta ve hastanelerde yoğunluk yaşanmaktadır. Özellikle devlet hastanelerinde bu yoğunluk az denemeyecek kadar çoktur. Bu yoğunluğu önlemek amacıyla önceden randevu alıp gitmeniz gerekmektedir.

MHRS sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından kolayca randevu alabilirsiniz. MHRS randevu iptali de randevuyu almanız kadar kolaydır. Sizler için görsellerle zenginleştirdiğimiz yazımızda randevu almayı ve MHRS randevu iptalini detaylı olarak anlattık.
Aldığınız randevulara eğer gidemeyecekseniz MHRS randevu iptali yapmayı unutmamalısınız. Sizin aldığınız randevuyu bekleyen insanlar olabilir bu yüzden randevu gününüz gelmeden iptal etmelisiniz.

MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) Nedir?

Sağlık Bakanlığı daha verimli sağlık hizmeti sunabilmek amacıyla Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ni yürürlüğe koymuştur. Bu proje kapsamında Merkezi Hekim Randevu Sistemi oluşturulmuştur. MHRS olarak kısaltılan sistem hastaların kolayca hastanelerden randevu almalarını sağlamış ve hastanede uzun süre beklemelerin önüne geçmiştir.

MHRS sayesinde Alo 182 çağrı merkezinden, internetten ve mobil uygulamalardan hastane ve aile hekiminizden kolayca randevu almanızı sağlayan bir hizmettir. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) sayesinde aldığınız randevuları yine kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz. Yazımızın devamında MHRS üzerinden nasıl randevu alacağınıza ve randevularınızı nasıl iptal edeceğinizi detaylı bir şekilde anlattık.

MHRS Randevu Alma İşlemleri

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) vatandaşların kolayca randevu alıp en kısa zamanda doktora görünmelerini sağlar. Özellikle kış aylarında soğuktan ve havadaki mikroplardan dolayı hastalıklar artmakta ve hastanelerde yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunlukların önüne geçmek için önceden randevu almanız gerekmektedir.

Randevu işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle MHRS’ye TC kimlik no ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Üyeliğiniz yoksa önce üye olmanız ardından belirlediğiniz şifre ile MHRS’ye giriş yapmanız gerekmektedir. Hastaneden tarih ve saate hatta doktoruna kadar seçim yapabileceğiniz MHRS’den randevu almak için yapmanız gerekenleri sizler için listeledik.

MHRS için  https://www.mhrs.gov.tr/Vatandas/ linke tıklayarak siteye giriş yapmalısınız. MHRS sitesine giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan randevu al butonuna tıklamanız gerekmektedir.   

Randevu al butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda TC kimlik no ve şifreniz istenmektedir. Daha önce bir üyelik oluşturmadıysanız üye ol seçeneğine tıklayarak gerekli bilgileri girerek üye olmanız gerekmektedir. Dilerseniz MHRS’ye e-Devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz.

MHRS’ye giriş yaptıktan sonra karşınıza hastaneden randevu arama ve aile hekimi randevu arama şeklinde iki seçenek çıkmaktadır. Önceleri sadece hastane randevusu alınan sistemde artık aile hekiminizden de randevu alınabiliyor. Aile hekiminiz sisteme otomatik olarak yüklenmektedir. Bu sebeple aile hekiminizden randevu almak için tarih ve saat seçmeniz yeterlidir. Ancak hastaneden randevu alma işlemi için belirli basamaklar bulunmaktadır. Öncelikle il, ilçe, klinik, hastane ve hekim bilgilerini seçmeniz gerekmektedir.

MHRS size seçtiğiniz kriterlere uygun en yakındaki randevuyu göstermektedir. Eğer seçtiğiniz kriterlere uygun randevu yoksa alternatif hastaneler sunmakta ya da herhangi bir randevu saati boşalırsa sistemde kayıtlı telefon numarasına mesaj almak isteyip istemediğinize dair uyarı çıkmaktadır. Eğer bunu kabul ederseniz seçtiğiniz kriterlere uygun randevu boşluğu olursa tarafınıza mesajla haber verilmektedir.

MHRS’den randevu aldıktan sonra randevu günü ve tarihini “Randevu Geçmişi ” sekmesinden görebilirsiniz. Ayrıca randevu saatinizden 15 dk. önce hastanede olmalısınız. Randevu saatine geç kaldığınız takdirde randevunuz iptal edilecektir ve bir daha randevu almanız gerekmektedir. Bu yüzden randevu saatinizden önce hastane olmaya özen göstermelisiniz.
MHRS artık akıllı cihazlarda uygulama olarak da bulunmaktadır. Dilerseniz mobil olarak telefonunuza indirip her yerde kullanabilirsiniz.

Telefonla Randevu Alma

MHRS’den kolayca dilediğiniz kriterlerde randevu almanız mümkün ve sizler için sistemden nasıl randevu alacağınızı işlem basamakları ile anlattık. Bunlara ek olarak hastaneden randevu alma işleminizi telefonla da halledebilirsiniz. Hastaneden randevu alma işleminizi Alo 182 çağrı merkezini arayarak randevunuzu oluşturabilirsiniz. Alo 182’yi arayarak çağrı merkezi elemanı ile görüşüp istediğiniz hastane ve hekime randevu alabilirsiniz.

MHRS Randevu İptali Nasıl Yapılır?

MHRS’den randevu alma işlem basamaklarını sizlerle paylaştık. Bunlara ek olarak dilerseniz telefonla da randevu işleminizi tamamlayabileceğinizi anlattık. Şimdi sıra aldığınız randevu iptalini nasıl yapacağınızda. MHRS randevu iptali randevuyu almaktan çok daha kolay aslında. MHRS’den aldığınız randevularınıza gidemeyecekseniz veya daha yakın tarihte başka randevu bulduysanız önceki randevunuzu iptal etmelisiniz. Sizin gitmeyeceğiniz randevu için günlerce bekleyen insanlar olabilir. Bunun farkında olup o şekilde davranmanız gerekmektedir.

MHRS randevu iptalini sistemden üzerinden yapabileceğiniz gibi yine telefonla Alo 182 çağrı merkezini arayarak da randevunuzu iptal edebilirsiniz. Alo 182 çağrı merkezi randevu iptalini gerçekleştirebilmek için bilgi güvenliği kapsamında size sorular sormaktadır ve bu sorulara doğru cevap verdiğinizde randevu iptaliniz gerçekleştirilir.

MHRS’den de kolayca randevularınızı iptal edebilirsiniz. MHRS randevu iptali için randevularınızı nerden aldığınızın bir önemi bulunmamaktadır. Telefonla aldığınız randevuları da yine MHRS randevu iptalinden gerçekleştirebilirsiniz. MHRS randevu iptali için öncelikle https://www.hastanerandevu.gov.tr/Randevu/ linke tıklayarak TC kimlik no ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

MHRS’ye e-Devlet ile de giriş yapabileceğinizi söylemiştik. E-Devlet şifreniz varsa e-Devlet üzerinden de MHRS’ye giriş yapabilirsiniz. MHRS’ye giriş yaptıktan sonra ekranda “Randevu Geçmişi” butonu yer almaktadır. Randevu geçmişi butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda aldığınız randevular listelenmektedir. Günü gelmemiş randevularınız için sağ tarafta iptal et butonu yer almaktadır. Bu butona tıklayarak MHRS randevu iptalini gerçekleştirmiş olursunuz.

Randevunuzu iptal ettikten sonra bir daha geri alamazsınız. Randevunuzu iptal ettikten sonra bir daha geri alamazsınız. Bu sebeple randevu iptalinden eminseniz ve randevuya kesin gelemeyecekseniz iptal etmenizde yarar var.

Yorum yapın