İDO Bilet İptali ve İadesi

1987 yılında 449 yolcu kapasiteli iki deniz otobüsü ile İDO, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmete başlamıştır. Uzun yıllardır hizmet vermeye devam eden İDO ulaşım ağını sürekli genişletmiştir. Bugün ki yazımızda sizlere İDO bilet iptalini anlatacağız. İDO bilet iptali ve iadesi nasıl yapılır? Her bilet sınıfı için İDO bilet iptali yapılır mı? Vb. merak ettiğiniz bütün soruların cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. İstanbul’da ki trafik sorununu çözüme ulaştırmak için deniz ulaşımını hayatımıza katmıştır. İDO’nun artık günümüzde birçok kalkış ve varış noktaları bulunmaktadır.

Ulaşım ağını her geçen gün genişleten İDO için bilet alımı kadar bilet iptalini yapmak da oldukça kolaydır. Herhangi bir sebepten dolayı gidemeyeceğiniz İDO seferiniz için İDO bilet iptali yaptırmanız gerekmektedir. Aldığınız biletin sınıfına göre İDO bilet iptali ve iadesinin koşulları değişmektedir. Sizler için hazırladığımız İDO bilet iptali ve iadesi başlıklı yazımızda bütün sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

İDO Bilet İptali, İadesi ve Değişiklik Koşulları Nelerdir?

İDO biletlerinin sınıflandırması mevcuttur. Bu sınıflandırmaya göre de fiyat değişikliği vardır ayrıca yine bu sınıflara göre İDO bilet iptali ve iadesinde değişiklikler bulunmaktadır.

İDO biletlerinizi 2016 Mart ayından itibaren e-bilet uygulaması ile alabilirsiniz. Bunun dışında İDO birimlerine giderek gişelerden bilet alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İDO bileti alırken 4 farklı sınıf bulunmaktadır. Bunlar PROMO, ECO, BIZ ve FIRST CLASS biletlerdir. Aşağıda bu 4 sınıf için bilet iptali, iadesi ve değişiklik şartlarını ayrıntılı olarak anlattık.

Sizlerde biletlerinizde değişiklik yapabilme durumunuz varsa biletleriniz ona göre seçmenizde yarar var. İşte 4 bilet sınıfı ve bu sınıflara özgü iptal, iade ve değişiklik koşulları şu şekildedir;

Promosyon Biletler (PROMO)

Çocuk, öğrenci, engelli, 65 yaş üzeri, basın, gazi gibi indirim kategorileri PROMO biletlerde geçerli değildir.
PROMO biletler iade edilememektedir.
İDO sefer kalkış saatine 1 saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet tutarının %50’si oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisine değişiklik yapılabilmektedir.

İDO sefer kalkış saatine 1 saatten az süre kaldığında değişiklik yapılamamaktadır.
PROMO biletler için kişi başı 20 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

Ekonomi Biletler (ECO)

Çocuk, öğrenci, engelli, 65+, basın, gazi indirim kategorileri ECO biletlerde geçerlidir.
İDO sefer kalkış saatine 12 saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet tutarının %10’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisine değişiklik yapılabilmektedir.

İDO sefer kalkış saatine 12 saat ile 1 saat arasında süre olduğu durumlarda bilet tutarının %30’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde bilet değişikliği veya iadesi yapılabilmektedir.
İDO sefer kalkış saatine 1 saatten az süre kaldığında değişiklik yapılamaz.
ECO biletler için kişi başı 20 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

Business Biletler (BIZ)

Çocuk, öğrenci, engelli, 65+, basın, gazi indirim kategorileri BIZ biletlerde geçerlidir.
İDO sefer kalkış saatine 12 saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet değişikliği veya iadesi cezasız yapılabilmektedir.

İDO sefer kalkış saatine 12 saat ile 1 saat arasında süre olduğu durumlarda bilet tutarının %30’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde bilet değişikliği veya iadesi yapılabilmektedir.
İDO sefer kalkış saatine 1 saatten az süre kaldığında değişiklik yapılamamaktadır.
BIZ biletler için kişi başı 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

FIRST CLASS Biletler

İDO Yenikapı-Bursa hattında geçerli olan 4 kişilik özel FIRST CLASS bilet ücretine 1 adet otomobil ile 4 kişi dahildir.
İDO Yenikapı-Bandırma hattında geçerli olan 8 kişilik özel FIRST CLASS bilet ücretine 2 adet otomobil ile 8 kişi dahildir.
Çocuk, öğrenci, engelli, 65+, basın, gazi indirim kategorileri FIRST CLASS biletlerde geçerli değildir.

İDO Sefer kalkış saatine 24 saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet tutarının %10’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde bilet değişikliği veya iadesi yapılabilmektedir.
FIRST CLASS biletler için kişi başı 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır.

İDO Bilet İptali Nasıl Yapılır?

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. yani İDO yolcularına kaliteli ve rahat bir şekilde yolculuk yaptırmak için bütün imkanlarını kullanmaktadır. 2016 yılı itibariyle e-Bilet uygulaması ile satışını arttıran ve yolcularına bilet almayı kolaylaştıran İDO her sene farklı bir yenilikle karşımıza çıkmaktadır. İDO için bilet alımını gişe, mobil ya da telefon üzerinden halledebilirsiniz.

Eğer İDO seferi için aldığınız biletler sonrasında yolculuğu gerçekleştiremeyecekseniz biletinizi önceden iptal etmeniz gerekmektedir. İDO bilet iptali sadece çağrı merkezlerinden yapılmaktadır. İster mobil ister telefonla almış olduğunuz biletler sadece telefon ile çağrı merkezinden iptal edilmektedir. Gişelerden veya acentelerden aldığınız biletlerinizin iptali ve iadesi için yine gişe ve acentelere başvurmanız gerekmektedir. Gişelerden nakit aldığınız İDO biletleriniz için iptal işlemi yapacaksanız tarafınıza hemen geri ödeme yapılmaktadır.

Yine gişelerden kredi kartıyla aldığınız bileti iptal işleminiz de bankanızın durumuna göre 7 gün içinde para işlem yaptığınız karta aktarılmaktadır. İDO bilet iptali henüz internet üzerinden gerçekleştirilememektedir. İDO bilet iptali için çağrı merkez numaraları şu şekildedir;

0 850 222 44 36 ve 444 44 36. İDO çağrı merkezleri yolcularına daha rahat ve kaliteli bir yolculuk yaşatmak için 7/24 hizmet vermektedir. Bu numaraları arayarak gerekli yönlendirme sonucu çağrı merkezi elemanları ile görüşüp bilet iptali için aradığınızı söylemeniz gerekmektedir. Bilgi güvenliği için size sorulan birkaç soruya doğru cevap vermeniz halinde biletiniz iptal edilmektedir.

İDO bilet iptali ve iadesi için yapılacak kesinti hizmet bedeli düşüldükten sonra KDV dahil toplan tutar üzerinden hesaplanmaktadır. Ayrıca İDO bilet iptali, iadesi ve değişikliği bilet sınıflarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple satış kanallarına göre farklılık gösteren hizmet bedelinin iadesi yapılmamaktadır. Hizmet bedeli düşüldükten sonra geriye kalan tutarın iadesi yapılmaktadır.

Yorum yapın