THY Bilet İptali

THY bilet iptali yapılır mı? THY bilet iptali nasıl yapılır? THY’de iptal edilen bilet ücreti iade edilir mi? Vb. sorularınızın cevabını yazımın devamında bulabilirsiniz. Bazı yolcular uçak biletini alıyor fakat uçağa geç kalıyor veya aldığı saat, günden önce uçak buluyor bu durumda THY bilet iptalini gerçekleştirip parasını geri almak istiyor. Amerika’da hazırlanan istatistiklere göre ABD her yıl bilet iptaliyle 2,3 milyar dolar gelir elde ediyor.

Ancak hava yolları iptal edilen biletleri tekrar satmak istiyor ama buna izin verilmiyor. Bazen ucuza aldığınız bileti iptal edip başka güne aktarmak istediğinizde size daha pahalı fiyata gelmektedir. Bu yüzden alacağınız bileti iyi araştırmalısınız ve tarihi kesinleştirmelisiniz.

THY Bilet İptali Nasıl Yapılır?

Türkiye’nin en güvenilir hava yolu firması olan THY hem yurt içinde hem de dış hatlarda uçuş yapmaktadır. Tüm havayollarında olduğu gibi Türk Hava Yollarında da aldığınız bileti iptal etmek istediğinizde hizmet bedeli yanıyor. Size bu ücreti firma tekrar vermiyor.

Uçak bileti alırken promosyon biletlerine dikkat edin çünkü kurallar değişiklik göstermesine karşın genelde iptal etmek veya tarihini değiştirmek istediğinizde aldığınız biletin ücretini geri alamazsınız. Her uçakta farklı sınıfta biletler satılır. Uçak biletinizde değişiklik yapacaksanız esnek sınıftan bilet almalısınız ancak esnek biletin promosyon biletine göre daha pahalı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Business ve first class sınıfındaki biletler ise diğer sınıflara göre daha pahalıdır. Hava yolları şirketleri bu sınıftan alınan biletlerin iptalini herhangi bir ücret ödemeden direkt yapmaktadır.

THY Bilet İptali yaparken uçuş noktaları, iç ve dış hatlara göre değişir. Dış hatlarda kurallar esnektir aldığınız ülkeye göre ücret iadesi yapılır ancak iç hatlarda uçağınızın kalkışına 12 saat kalana kadar iptal işlemleri yapabilirsiniz. Ücret iadesinde bilet fiyatını yüzde 30 ceza olarak alınır. Saatini kaçırdığınız uçakların biletini ise iptal edemezsiniz. Eğer siz de biletinizi iptal etmek istiyorsanız tüm işlemleri Türk Hava Yolları müşteri hizmetlerinden, bilet satış noktalarından veya resmi internet sayfası üzerinden yapabilirsiniz.

THY BİLET İptal işlemleri için https://www.turkishairlines.com/tr-tr/ sitesini kullanabilirsiniz. Siteye PNR kodu ve soy ismi girilmesi gerekilir. Ücret iadesi ise işlemlerin sonunda ödenir. 

Ayrıca tüm işlemleriniz ile ilgili THY çağrı merkezine ait 444 0 849 / 0850 333 0 849 numaralarını arayarak bilgi ve destek talep edebilirsiniz.

Yorum yapın