VK Hesap Silme, VK Platformu

Ülkemizde en yaygın kullanılan sosyal medya platformları Facebook, Twitter, İnstagram ve Tik Tok, ancak diğer bölgelerde ve ülkelerde birçok farklı sosyal medya platformu bu uygulamalara göre daha çok kullanılıyor. Bu açıdan en önemli örnek uzun yıllar boyunca Rus Facebook’u olarak adlandırılan VKontakte platformudur. VK olarak bilinen bu platform Rusya ve çevresinde çok yaygın bir şekilde kullanılır, genelde aynı çevreden topluluklar kullandığı için bu toplumların diğer platformlara göre daha fazla ilgisini çekmektedir. Siz de bu platforma göz atmak için profil oluşturabilirsiniz, platform ücretsiz bir kullanım sumaktadır. Ancak uygulamadan beklentinizin karşılığını alamazsanız VK hesap silme hakkında bilgi almak isteyeceksiniz. Bir platformu kullanmaya başlarken bu platformdan beklediğimiz en önemli özelliklerden birisi de kullanmak istemediğimiz ya da ara verdiğimiz bir anda kolayca buna imkan tanımasıdır. Bu noktada VK ara vermek isteyenler için bir dondurma yöntemi oluşturmuştur. Diğer yandan kalıcı olarak VK hesap silme kararı almış olan kullanıcıları için de tamamen hesaplarını silme şansı tanır. Böylece eğer hesabınızı bir daha kullanmamak üzere silmek isterseniz kısa sürede bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Profilinizdeki tüm bilgiler de hesabınızla birlikte silinir bu işlem sonucunda ve ne hesabı ne de bilgileri tekrar getirmek mümkün olamayacaktır.

VK Hesap Silme, VK Üzerinden Veri İndirme

Aktif bir VK platformu kullanıcısı iseniz buradaki fotoğraf, yazışma, video, bağlantılar ya da topluluklar gibi birçok bilginiz de bulunacaktır. Siz de bu bilgilerin bir sorun ortaya çıktığında tamamen kaybolmasını ve VK hesap silme işlemi gibi tamamen baştan başlamayı istemiyorsunuzdur. Bu yüzden bilgileri depolamayı düşünebilirsiniz. Birçok kişi platformdaki bilgilerini depolamak için bunları dışarı aktarmaya yarayan uygulama ya da programları kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu yöntem hem tehlikeli hem de gereksizdir. Çünkü bunun yerine kullanabileceğiniz bir yöntem vardır. VKontakte’den uygun bir şekilde istediğiniz takdirde verilerinizin arşivi size gönderilir. Bunu yapmak için sayfanın altındaki düğmeye tıklayın. Böylece hesabınızın ve elektronik cihazınızın güveliğini tehlikeye atmamış olursunuz. VK hesap silme işlemi gerçekleştirseniz bile bu bilgileri depolayarak ortadan kalkmasına engel olabilirsiniz. Bu arşivin oluşturulması uzun sürebilir. Çünkü ne kadar bilgi olduğuna göre süre farklılık gösterecektir. Oluşturulduğu zaman profil ile ilişkili olan e-mail hesabınıza bu arşiv gönderilir ve siz de bu mail üzerinden bilgilerinizi indirebilirsiniz.

VK Hesap Silme İşlemi

VK hesabı açarak platforma göz atmış olabilirsiniz, bunun sonucunda platformu beğenmeyerek VK hesap silme işlemini gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Tabi bu tek neden değildir, başka bir platform size daha uygun geliyor olabilir ya da sosyal medyadan uzaklaşmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumlarla karşılaşabileceğinizi düşünerek platform size farklı yöntemler sunmuştur. Platformun sunduğu ilk yöntem hesabı dondurma seçeneğidir. Bu yöntemle birlikte platformu kullanmaya ara vermek isteyen kişiler bilgileri kaybolmayacak şekilde hesabı askıya alma şansı bulur. Diğer yöntem ise daha kalıcı olan ve hesabın askıya alınması değil tamamen kapatılmasına yarayan VK hesap silme yöntemidir. Bu alternatifle beraber hesabınızı tamamen kapatabilirsiniz, işlemin sonucunda bilgileriniz de profille birlikte kalıcı olarak kaldırılır. Bu işlemi gerçekleştirmek için: Ekranın sağ alt kısmındaki üç çubuğa dokunun. Sağ üst kısımda dişli simgesiyle gösterilen Ayarlarım‘a dokunun. Oturum‘u seçin. Sayfanın alt kısmındaki Sayfanızı buradan silebilirsiniz bağlantısına bulup buna dokunun. Ayrılma nedenini belirtin. (Gerekli değildir.) Profil Sil‘e tıklayın. Bu işlemi yaptıktan sonra size 210 günlük bir süre verilir. Bu 210 günlük süre içerisinde kararınızdan vazgeçer ve hesabınızı tekrar kullanmak isterseniz yapmanız gereken oturum açma sayfasında bilgilerinizi girmek ve daha sonra da oturumu tekrar aktif etme seçeneğine tıklamaktır. Eğer bu süre içerisinde tekrar giriş yapmazsanız süre bittiğinde profil otomatik olarak silinir ve hem profile hem de içindeki bilgilere bir daha ulaşma imkanınız kalmaz. Bu nedenle hesabı tamamen silme tercihinizden önce iyi düşünmelisiniz.

VK Erişim Sağlanamayan Hesabı Silme

VKontakte platformu üzerinden profilinizi silme ver hesaptaki tüm bilgileri kalıcı olarak yok etme işlemi kısa sürede yapılabilir. Platformlar birçok konuda kullanıcıların beklentilerini karşılamaya dikkat etmeli ve bu nedenle de profilini silmek isteyen kişilere kolay bir şekilde bunu gerçekleştirme şansı tanınmıştır. VK hesap silme işlemi oturuma girilerek kolay bir şekilde yapılıyor. Ancak bunun yanında erişim sağlanamayan hesaplar da bulunuyor. Bu hesapların şifresi başka biri tarafından değiştirilmiş olabilir veya uzun süredir hesaba giriş yapmadığınız için şifreyi hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu durumda VK hesap silme işlemini gerçekleştirebilmeniz için öncelikle yeni bir şifre oluşturmanız gerekir. VK giriş sayfasını açınız ve daha sonra oturum açma seçeneğinin altında bulunan “Şifremi unuttum” bölümüne tıklayınız. Burada sizden profilin bağlı olduğu telefon numarası ya da e-mail adresini girmenizi talep ederler. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız bununla ilgili size sunulan linke tıklayın. Bilgileri biliyorsanız girin ve daha sonra e-mail ya da telefona gelen kod ile doğrulama işlemini gerçekleştirin, doğrulama tamamlanınca yeni bir şifre alabilir ve sonrasında ana amacınız olan hesap kapatma işlemini yapabilirsiniz. Eğer şifreyi yenilerken istenen bilgileri giremezseniz ve dolayısıyla şifreyi alamazsanız, VK destek birimiyle iletişime geçin ve onlardan yardım talebinde bulunun.

VK destek: https://vk.com/faq18469

Yorum yapın