Sixt Araç Rezervasyon İptal ve İade

Dünya çapında araç kiralama hizmeti veren Sixt, hem yurt içerisinde hem de yurt dışında araç kiralanmasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte Sixt araç rezervasyon iptal ve iade imkanı da tanımaktadır. Sixt araç kiralamak isteyenlere hem ekonomik hem de lüks araçların kiralanmasına olanak tanımaktadır. Kiralanmak için önceden rezerve edilen araçların herhangi bir sorun yaşanmaksızın teslim alınmasını sağlamaktadır.

Kiralama işleminden önce Sixt, aracı kiralamak isteyenlerden, kiralanacak aracın seviyesine bağlı olarak farklı ehliyete sahip olmaları beklenmektedir. Örneğin üst segmentteki araçlar 5 seneden daha az bir süredir ehliyete sahip kişilere verilmemektedir. Ön ödeme yapılması durumlarında rezervasyonların iptaline göre bazı haklar otomatik olarak verilmektedir. Bu nedenle de gerçekleşmesi gereken iptal durumlarında iade şansı bulunmamaktadır..

Sixt Araç Kiralama Süreci Nasıl İşler?

Sixt rent a car, hem online hem de yerinde ödeme seçeneği ile araç kiralama olanağı sunmaktadır. Araç kiralama esnasında, Sixt tarafından müşterilerin kendi adlarına ait bir kredi kartına sahip olmaları istenmektedir. Aracı teslim alacak kişi ile kredi kartı sahibinin aynı olması gerekmektedir. Bu nedenle de araç teslimi sırasında kredi kartının gösterilmesi talep edilmektedir. Aynı şekilde bu kredi kartının internet üzerinden kullanıma da açık olması gerekir. Kiralanan aracın üst, orta ya da ekonomik segmette yer almasına bağlı olarak da kredi kartından ön provizyon alınmaktadır. Ön provizyonların bir satış işlemi olmamasından dolayı bankaya ödemek gibi bir zorunluluk da bulunmamaktadır.

Yerinde ödemeli olarak gerçekleştirilen araç kiralama işleminde ise rezervasyonun kesinleştirilmesi için kiralama işleminde 24 saat önce kira bedelinin ödenmesi gerekir. Ödemenin yapılmaması durumunda ise rezervasyon işlemi iptal edilir.

Sixt Araç Rezervasyon İptal ve İade

Sixt kiralanan aracın rezervasyonunda iptal etme ya da ücret iadesi yapma gibi imkanlar sunmaktadır. Ancak bu işlemler için bazı koşullar bulunmaktadır.

  • Sixt araç rezervasyon iptal işlemi, kiralama saatinden 1 saat öncesine kadar herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin iptal edilebilmektedir. Bu durumda rezervasyon ücreti de kiralama sırasında belirtilen kredi kartına 7 iş günü içerisinde iade edilmektedir.
  • Rezervasyon iptalinin kiralama saatine 1 saatten az bir zaman kala iptal edilmesi durumunda ise farklı bir yol izlenmektedir. Rezervasyon tutarı içerisinden kiralanan aracın 3 günlük kiralama ücreti ve ekstra olarak satın alınmış olan ürün ya da hizmetler iade tutarından düşülmektedir. Kalan tutar da 7 iş günü içerisinde belirtilen kredi kartına iade edilmektedir. Ancak 3 günden az kiralama süresinde herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.
  • Yerinde ödemeli gerçekleştirilen rezervasyon işlemlerinde ücretsiz bir şekilde iptal sağlanabilmektedir.

Kiralanan aracın erken teslim edilmesinde ise Sixt araç rezervasyon iade işlemi gerçekleşmez ve kalan günler için herhangi bir ücret iadesi yapılmaz. [email protected] adresine iptal edilmek istenen rezervasyon işlemiyle ilgili yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir. Bunun yanında sözlü olarak da çağrı merkezi ile iletişime geçilerek bilgi verilebilmektedir.

Sixt Araç Rezervasyon Tarih Değişikliği

Sixt araç kiralama sırasında belirtilmiş olan şartların değiştirilmesi durumunda talebin karşılanması konusunda garanti vermemektedir. İade olmamasının en büyük nedeni ise rezervasyon esnasında sunulan ek hizmetler olmaktadır. Kabul edilemeyecek talepler içerisinde; dönüş tarihinde sonraya ya da önceye alınması gibi tarih bazlı değişiklikler, dönüş noktasında meydana gelebilecek değişiklikler veya kiralanan araç grubunun değiştirilmesi gibi talepler yer almaktadır. Sixt araç rezervasyon ya da kiralama sürecinde, kiralama günüyle ilgili gerçekleştirilmek istenen olası bir değişiklik halinde kira kontratında yer alan standart liste fiyatı baz alınmaktadır.

Yorum yapın