NVİ Randevu İptali

NVİ nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün kısaltılmasıdır. Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünün görevleri, ülke nüfusunun yapısını, ülke nüfusunun sayısını, ülke nüfusunun değişimlerini kayıta geçirmek gibi önemli görevleri vardır. NVİ T.C. kimlik kartıyla ilgili işlemler ki bunlar; T.C. kimlik kartı çıkartmak, sürücü belgesi çıkartmak, pasaport çıkartmak, yeni doğum ve adres çıkartmaktır. Aldığınız randevulara gidemeyecekseniz iptal etmeniz gerekmektedir.

NVİ randevu iptali nedir? NVİ randevu iptali nasıl yapılır? NVİ randevu iptali vb merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

NVİ Randevu Nasıl Alınır?

Nüfus ve vatandaşlık işlerinde 199 çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz veya https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve telefon numaranızı girerek randevu alabilirsiniz. Aldığınız randevuya gitmeyecekseniz en az yarım saat öncesinde iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda 24 saat boyunca randevu alamama cezai işlemi uygulanılır.

TC kimlik kartı çıkartmak istiyorsanız gerekli belgeler;
Nüfus cüzdanı/ kimlik kartı
1 adet biyometrik fotoğraf
Uluslararası aile cüzdanı
Eğer pasaportunuz ve sürücü belgeniz varsa onları da yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Eğer sürücü belgesi çıkartmak istiyorsanız yanınızda bulundurmanız gerekenler;
Kimlik belgesi
Sürücü sertifikası
1 adet biyometrik fotoğraf
Kan grubunu belirten belge veya kan grubunu belirten yazılı beyan
Adli sicil belgesi
Sürücü sağlık raporu getirmeniz gerekmektedir.

Ayrıca öğrenim belgesi( eğer öğrenci belgesini yurtdışından aldıysanız noter imzalı olması gerek) ve son olarak sürücü belgesi değerli kâğıt veya harç bedeli vakıf payı belgesini getirmeniz gerekmektedir.

Son olarak pasaport başvurusu içinse;
TC kimlik kartınız
1 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ayda çekilmiş olması gerek)
Pasaportunuzun tarihi geçmişse eski pasaportunuz,
Pasaport başvurusu yapan kişi öğrenciyse öğrenci belgesi
Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi
Kısıtlı ve ergin olmayan bireyler için muvafakatname gerekmektedir.

NVİ Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünden randevu alıp gidemeyeceğiniz durumlarda mutlaka randevuyu iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde randevuyu iptal ettirmediğiniz için 24 saat boyunca yeni bir randevu alamazsınız.

NVİ randevu iptalini randevunuzdan en az yarım saat önce yapmanız gerekmektedir. NVİ randevu iptali Alo 199 çağrı merkezini arayarak yapabilirsiniz veya https://alo199.nvi.gov.tr/ adresinden NVİ randevu iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın