Mail Aboneliğinden Çıkma: Mail Abonelik İptali

Pek çok kimse açısından e-posta servislerinde biriken mesajlar büyük sorun teşkil etmektedir. Özellikle düzenli aralıklarla erişim sağlanmayan ve gönderilen e-postaların okunmadığı hesaplarda biriken binlerce ve hatta yüzbinlerce mesaj bulunabilmektedir. Bu durumun en temel sebebi şüphesiz bazen bilinçli tercihte bulunarak gerçekleşen bazen ise haberdar olmadan üyelik gerçekleştirilen e-posta abonelikleridir..

Büyük oranda e-posta abonelikleri sebebiyle ortaya çıkan mail yığılmalarının önüne geçmek ise sanıldığından çok daha kolay bir işlemdir. Dolayısıyla mail abonelik iptali gerçekleştirilerek oluşan mail kirliliğinin önüne geçmek oldukça hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

E-posta servislerinin hizmete başladığı ilk dönemler itibariyle ortaya çıkan toplu mail hizmetleri başlangıç aşamasında firmalar ya da web siteleri tarafından sağlanıyor olsa da günümüzde bu işler için özel hizmetler sağlayan firmaların çeşitlilik kazanması ile yeni bir sektörün doğmuş olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle Gmail gibi devasa bir kullanım oranına sahip mail platformlarında bu durumun bazı hallerde suiistimal edildiği de bilinmektedir.

Birçok kullanıcının şikayetçi olduğu mail aboneliklerinden caymak için süreç içerisinde bazı düzenlemeler yasal olarak getirilmiş ve kullanıcıların mail abonelik iptali hakkı saklı tutulmuştur. Aynı zamanda Gmail abonelik iptali için de özel sekmeler oluşturmuş ve kullanıcılarının bu işlemleri hızla tamamlamasını sağlama konusunda kolay bir zemin hazırlamıştır.

Gmail toplu abonelik iptali işlemlerinin temel olarak maili alan kullanıcılara yararı olduğu düşünülüyor olsa da aynı zamanda abonelik hizmetlerini sağlayan firmalara da önemli bir avantaj sağladığı belirtilmelidir. En nihayetinde söz konusu mail abonelik sağlayıcıları göndermiş oldukları toplu mesajların ilgili kimselere ulaşmasını talep etmektedir ve bu bağlamıyla düşünüldüğünde mail abonelik iptali karşılıklı bir kazanç durumunun elde edilmesini sağlar.

Yani en genel anlamıyla mail abonelik iptali ile istenmediği halde toplu maillere maruz kalan kullanıcılar ve toplu mail aboneliği sağlayan firmaların hakları aynı ölçüde eşit bir şekilde korunmuş ve buna bağlı olarak sağlanan tanıtım ve reklam hizmetleri doğru adreslere ulaşmış olacaktır.

İstenmeyen Mail Aboneliklerinden Nasıl Çıkılmaktadır?

Mail abonelik iptali için günümüzde mail sağlayıcı pek çok farklı sunucu olması sebebiyle farklı yöntemlerin benimsenmesi mümkündür. En çok tercih edilen e-posta hizmeti sağlayıcısı olan Gmail için söz konusu işlemlerin nasıl yapılacağını merak edenlerin oldukça basit bir şekilde Gmail toplu abonelik iptali işlemini yapılabileceği başlangıç olarak belirtilmelidir.

Üstelik Gmail toplu abonelik iptali için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. İki farklı seçenek ile gerçekleştirilmeye uygun olan mail aboneliği iptal işlemleri için kullanılacak her iki yöntem de son derece basit ve kolaydır.

Mail Engelleme ve Gmail Toplu Abonelik İptali

Gmail toplu abonelik iptali için kullanıcıların tercih edebileceği ilk yöntem abonelik sağlayıcılarının sunmuş olduğu cayma hizmetidir. Söz konusu cayma hizmetinden faydalanmak isteyen kullanıcıların yapması gereken teke şey ise gelen toplu maillerin hemen sağ bölümünde yer alan “Abonelikten Çık” seçeneğini kullanmaktır. Bu seçeneğin bazı durumlarda maillerin sonunda sağlandığı gibi bazı durumlarda ise hizmeti sağlayan firmanın web sitesine erişim sağlanarak gerçekleştirilmesi mümkündür.

Gmail toplu abonelik iptali için kullanılabilecek bir diğer yöntem de Gmail tarafından sağlanan iptal özeliğidir. Açılan mailin sağ üst bölümünde yer alan “E-posta Listesinden Çık” seçeneği tıklanarak abonelikten çıkılabilmektedir. Bu işlemin tercih edilmesi durumunda Gmail onay bildirimi gönderecektir ve onay verilmelidir. Her iki seçenekten tatmin olmayanlar için bir diğer yöntem ise bu tarz işlemler için özel hizmetler sağlayan uygulamaların var olduğu belirtilmelidir.  

Yorum yapın