İstanbulkart Mobil Uygulamadan Nasıl Kart Silinir?

Konu Başlıkları

İstanbulkart hesap silme kişilerin sahip olduğu bir hesabı kaldırması için kullanılır. İstanbul içerisinde ulaşım için kullanılan kart, çoğu İstanbulluda bulunur..

Ancak bazen birden fazla karta sahip olunduğu durumlar olabilir. Örneğin öğrenciler aynı anda hem normal, hem de öğrenci kartı bulundurabilir. Bu durumda kişiler kartın birini fazla olmaması için silmek isteyebilir.

Aynı zamanda kişiler İstanbul’dan kalıcı şekilde ayrılmışsa da bu işlemi yapabilir. Herkesin bildiği üzere İstanbulkart mobil uygulama mevcut olup, kişilere çok sayıda özellik sunar. Bunlar arasından bir seçenek de kart silmedir.

Oldukça pratik ve hızlı olan bu işlem sonucunda, eklenen kart silinebilir. Peki, bu işlem nasıl yapılır?

İstanbulkart Mobilden Kart Silme

İstanbul kart iptal etme için birden fazla seçenek vardır. Bunlardan biri ve en hızlı olanı da mobil aplikasyondur. Bunun için tek yapmanız gereken telefonunuzdaki uygulamayı açarak, şu işlemleri takip etmedir;

Mobil uygulama üzerinden yeni kart ekleme ile kart silme işlemleri yapılabilir. Ayrıca kaldırılan kart güvenlik sebepleriyle farklı bir kişinin mobil uygulamasına eklenemez. Bununla beraber kaldırılan kartı kişi arzu ederse tekrardan mobil uygulamaya ekleyebilir.

  1. Bunun için ilk yapılması gereken, silinecek karta gelmedir.
  2. Ardından sil butonuna dokunulur.
  3. Sonrasında bir neden belirtilir.

Tüm bu işlemler ardından, başarılıyla kaldırma yapılır.

İstanbulkart Özellikleri Nelerdir?

İstanbulkart özellikler bakımından kişilere çok sayıda seçenek sunar. Böylece oldukça pratik ve rahat kullanıma sahiptir. NFC desteği bulunan cep telefonlarının arka kısımları telefona yaklaştırılarak, bakiye anında görülebilir. Böylece uzun süre bir terminal aramanıza gerek kalmaz.

Aynı zamanda anlaşmalı olan banka kartlarıyla talimat oluşturulabilir. NFC destekli olan telefonlarda, aynı zamanda talimat yüklemesi de gerçekleştirilebilir.

Günümüzde birçok kişi ulaşım kartına para yüklemek için, en yakın yeri bulmada zorluk yaşar. Bu durum İstanbul gibi mega bir kentte büyük problemlere, zaman kaybına neden olur. Ancak mobil uygulama size en yakın yükleme yerlerini görmenize yardım eder.

İçerisinde aynı zamanda yükleme, harcama ve gerçekleştirilen talimatlar izlenebilir. Dolayısıyla kullanıcılara birçok kolaylık tanınır.

İstanbulkart Mobil Uygulamasına Girememe

İstanbul kart uygulamasına giremiyorum birçok kişi tarafından yaşanan bir sorundur. Bunun farklı nedenleri olmakla beraber, bazı seçenekler şöyledir;

  1. Güncelleme sorunu
  2. Telefonun güncel olmaması
  3. Aplikasyonun güncel olmaması

Burada uygulanması gereken çözüm önerileri de farklıdır. Eğer uygulama güncel değilse, bu durum aplikasyonun çalışmasına engel olabilir. Dolayısıyla güncellik durumu kontrol edilmelidir. Şayet yeni sürüm varsa, hemen yüklenmelidir. Ardından problemin çözülüp, çözülmediği kontrol edilmelidir.

Eğer bu konuda problem görülmüyorsa, sorun telefonun da güncel olmamasından kaynaklanabilir. Bu durumda update yapıldıktan sonra, uygulamada yeni bir güncelleme gelip, gelmediği kontrol edilmelidir. Zira cihazınız güncellenince uygun bir sürüm gelmiş olabilir.

Şayet iki durum da çözüm getirmiyorsa, yapılması gereken uygulamayı kaldırıp, yeniden kurmadır. Zira herhangi bir güncelleme hatalı alınmışsa veya bir bölünme yaşanmışsa, sorun çıkabilir. Bunun için cihazınızın ayarlar kısmına gelinir ve uygulama kaldırılır. Ardından yeniden kurulur.

Tüm bu işlemler ardından, sorununuza çözüm bulmanız mümkündür.

İstanbul Kart İle Mavi Kart Arasındaki Fark Nedir?

İstanbul kart ile mavi kart farkı birçok kullanıcı arasında merak konusudur.  Bilindiği üzere İstanbul Kart öncesinde “akbil” ile ulaşım yapılırdı.

Sonrasında ise İstanbul Karta geçiş yapıldı. Ancak çoğu kişi akbil olarak anmayı sürdürdü. Dolayısıyla gerek bu kavramlar, gerekse mavi kart, İstanbul kart ile aynıdır ve herhangi bir farkı yoktur.

Yorum yapın