Gmail Hesap Silme, Gmail Hesabı Ne İşe Yarar

Bu yazıyla birlikte size Gmail hesap silme işlemi ve işlem öncesinde dikkat edilmesi gereken hususların ne olduğu hakkında bilgiler vereceğiz. Android cihazlar hayatımıza girmeye başladığında beraberinde Google şirketinin ağını oluşturan Gmail hesapları da telefonlarla beraber hayatımıza girdi. İlk etapta bu mail adresleri bizim dijital mağaza üzerinden uygulama indirmemize yararken daha sonraki etapta geniş bir kullanım alanı buldu. Milyarları bulan Gmail kullanıcısı Gmail hesaplarını farklı alanlarda kullanmaya başladı. Buradaki kırılma noktası telefonumuz ya da tabletimiz bu hesaba direkt bağlı olduğu için en çok kullandığımız mail hesabı haline gelmesiydi. Daha sonra açtığımız çoğu sitede bu hesapla beraber kolay bir şekilde profil oluşturduk. Diğer bir önemli mesele ise Google firmasının entegre bir şekilde diğer birçok uygulama, program ve cihazla birlikte uyum için çalışması oldu. Bu entegrasyon sayesinde şuan farklı platformlardaki hesaplarımız, sosyal medya hesaplarımız, alışveriş sitelerine üyeliklerimiz, gün içinde bize yardımcı olabilecek uygulamalar, video izleme uygulamaları, telefondaki rehber, takvim, haritalar gibi uygulamalar ve belki de en önemlisi Google tarayıcımız Gmail merkezinde hep birlikte çalışıyor. Ancak yine de kullanılmayan bir cihaz için ek Gmail hesabı açarsak ya da Gmail yerine başka hesaplar ekseninde çalışan cihazlara geçersek Gmail hesap silme işlemi bizim için çok yararlı olur.

Gmail Hesap Silme İşleminden Önce Bilinmesi Gerekenler

Gmail hesap silme işlemi öncesinde dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Çünkü cihaz ile Gmail entegre bir şekilde çalışabilir. Yani eğer siz izin verdiyseniz Gmail hesabınız size ait birçok bilgiyi saklayan ya da yedekleyen bir ağ olarak size hizmet eder. Bu hesabı sildikten sonra ne kadar problem yaşayacağınız ağı nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişecektir. Gmail ağının kolaylıklarını kullanan bir kişi kişiler, takvim, haritalar gibi uygulamaları entegre olarak kullanır, bu nedenle bu uygulamalardaki bilgiler yedeklenmelidir. Eğer kullanıyorsanız Google Drive içerisinde bulunan dosyalarınız hesabın kapatılmasıyla beraber yok olur, bu nedenle bu dosyaları da yedeklemeniz gerekir. En önemlisi ise bu mail hesabı ile hangi siteler ve platformlarda oturum açtığınız olacaktır, çünkü hesap silindikten sonra bu profillere girmek de mümkün olmaz. Tüm bunlarla beraber Hesap silindikten sonra kullanıcı adınızı gelecekte bir daha kullanamayacağınızı bilmelisiniz. Yani hesabınızı silip ilerleyen dönemlerde tekrar mail adresinizi alabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gmail aynı kullanıcı adının bir daha alınmasına izin vermiyor. Bununla birlikte Gmail kalıcı hesap silme yaptıktan sonra hesabınızdaki maillere bir daha ulaşmanız mümkün değil. Gmail hesap silme işlemi öncesinde bahsettiğimiz unsurlara dikkat etmeli ve eğer gerekliyse bu bilgileri yedeklemenizi tavsiye ederiz, aksi taktirde hesabı kalıcı olarak sildikten sonra bilgilere tekrar ulaşmanız mümkün değildir.

Gmail Hesap Silme İşlemi

Gmail hesabınızı kaldırmak istiyorsanız bunu yapmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Gmail hesap silme işlemi için: Oturum açın. Hesap tercihleri alanına gelin. Hesabınızı veya hizmetlerinizi silme seçeneğine tıklayın. Sayfanın sağ tarafında bulunan ürünleri sil alanına tıklayın. Bu alana tıkladıktan sonra Google yeniden oturum açmanızı isteyebilir. İstemezse kaldığınız adımdan devam edebilirsiniz. Ürünleri sil alanında Gmail’i bulun ve buradaki sil butonuna tıklayın. Bundan sonraki adımda karşınıza Google’ın uzun bir metni gelecek. Bu metinde pek çok uyarı bulunuyor. Gmail hesabınıza bir daha ileti gelmeyecek olması ile başlayan uyarılar, Gmail hesabınızla bağlantılı farklı ürünlerde bazı aksaklıklar yaşayabileceğiniz bilgisiyle devam ediyor. Bu hizmetlere örnek olarak banka işlemleriniz veya sosyal medya kanallarınız verilebilir. Siz silme işlemini tamamladığınızda posta kutunuz kapanır ve içerikler silinir. 2 iş günü içerisinde ise mail hesabınıza erişiminizi kaybedersiniz. İşlemi tamamlamak için tıklamanız gereken son buton, “Evet, kullanıcı@gmail.com adresini kalıcı olarak silmek ve bu adresi Google Hesabımda kaldırmak istiyorum” butonudur. Bu talimatları verdikten sonra Gmail hesap silme işlemi tamamlanır. Ancak işlemi yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlara da göz atınız. Çünkü eğer kaldırmak istediğiniz hesabı aktif bir şekilde kullanıyorsanız birçok yerde bu hesapla oturum açmış olma durumunuz vardır. Ayrıca Google Drive kullanıcısı iseniz oradaki bilgilere de göz atın. Mailleriniz, saklanan tüm bilgiler ve erişim sağlanan noktalar bu işlemle beraber kaybedilir, bu nedenle öncesinde yedekleme yapmayı unutmayın.

Telefondan Gmail Hesabını Kaldırma

Cihazınızda kullandığınız Gmail hesabınız tamamen kapatma ve beraberinde bu mailin tüm bilgileri ile bağlantılı olduğu tüm oturumları da kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem Gmail hesap silme olur. Ancak hesabı ve ilişkili olduğu tüm oturumları kapatmak istemiyor, sadece belirli cihazdaki erişimi kaldırmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda Gmail hesap silme yerine sadece belirli cihazda mail hesabını kaldırma işlemi yapmanız gerekir. Böylece bu cihazda hem hesaba hem de hesabı ilişkili olduğu diğer uygulamalara erişim kapanır. Ayrıca aynı cihaz ya da başka bir cihazla olsun tekrar oturum bilgilerini kullanarak giriş yaptığınız sürece hesabın içerisindeki tüm bilgilere ve tüm erişim noktalarına siz de kolay bir şekilde ulaşma fırsatı bulursunuz. Bir hesabı kaldırdığınızda, bu hesap cihazdaki tüm uygulamalardan kaldırılır. Hesabınız kaldırıldığında, Haritalar veya YouTube gibi diğer Google ürünlerindeki oturumlarınız da kapatılır. Cihazınızı başka birine vermeden önce kişisel bilgilerinizi kaldırmak istiyorsanız bu kullanışlı bir seçenektir. Android telefon veya tabletinizde Gmail uygulamasını açın. Sağ üstte profil resminize dokunun. Bu cihazdaki hesapları yönet’e dokunun. Hesabınızı seçin. Alt tarafta, Hesabı kaldır’a dokunun. Bu işlem sonunda ilgili cihazda açık olan oturum kapatılır ve bilgiler girilmeden de tekrar bağlantı sağlanamaz. Diğer yandan başka cihazlarda bu mail adresi ile oturum açabilirsiniz.

Yorum yapın