Pinterest Hesap Silme, Pinterest Nedir?

Sosyal medya son dönemde çok daha yaygın bir hal aldı ve bunun temel nedeni artık internete ulaşmanın çok daha kolay olması oldu. Alt yapı çalışmaları her yere internet bağlantısını ulaştırdı, kişilerin akıllı telefonları ve büyük internet paketleri onları internete çekti. Bu başlangıç olarak ele alınabilir ama bu süreç kesinlikle tek taraflı olarak anlaşılamaz, karşılıklı olarak bir ilerleme kaydedildi. İnsanlar ilgi gösterdiği için sosyal medya daha fazla genişleme yaşadı, farklı alanlarda ve farklı özelliklere sahip sosyal medya platformları oluşturuldular. Sonunda birçok kişi kendisini her boş kaldığı vakitte sosyal medya profilinde bulmaya başladı. Herkesin yaygın bir şekilde kullandığı uygulamalar İnstagram ve Twitter ancak bunların yanında ciddi kullanıcı ve aktif tıklama sayısına sahip olan birçok uygulama var; VK, TikTok, Linkedin ve Pinterest bunlara örnek verilebilir. Bu uygulamalar farklı alanlara veya farklı kesimlere hitap edebiliyor. Pinterest ise son yıllarda dünyada en fazla aktif kullanıcı ve aktif tıklama sayısına ulaşan platformlardan birisidir. Tabi platforma giren kişilerin en sık sorduğu sorulardan birisi de Pinterest hesap silme nasıl yapılır oluyor. Bu platform görseller üzerinden işliyor, bir kullanıcı platforma diğer kullanıcıların yüklediği görseller ve kendi yüklediği görseller ile birlikte birçok konuya ilişkin panolar, koleksiyonlar oluşturabiliyor. Etkileşim de bu panolar ve yüklenen görseller ile oluşuyor. Pinterest’te birçok takipçi bulan ve kaydedilme, panolarını takip ettirme gibi istatistiklerde üst sıralara çıkan bir kişi diğer platformlardan daha fazla gelir elde etme şansı bulabilir. Ancak kullanımını sevmeyen ya da farklı nedenlerle kullanmak istemeyen kişiler avantajlarına rağmen hesaplarını silmek isteyebilir.

Pinterest Hesap Silme, Dondurma İşlemi

Pinterest kullanıcısı olan milyonlarca kişinin platformdan memnun kalması adına diğer yaygın ve güvenilir sosyal medya platformlarında olduğu gibi iki farklı hesap kapatma seçeneği bulunuyor. Hesabınızı kullanmaya ara vermek ya da hesabınızı kapatma kararını kesin olarak verene kadar askıya almak isterseniz, profilinizi dondurabilirsiniz. Bu yol ile Pinterest hesap silme yöntemine göre avantajlarınız olacaktır. Dondurma işlemi sonucunda hesabınızdaki bilgiler korunur, tüm pano, koleksiyon, yükleme ve kaydetmeler, beğeniler, takipçiler korunur. Siz tekrar kullanma kararı alırsanız yapmanız gereken tek şey hesap kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmaktır. Dondurma işlemi sonrasında yapılan ilk girişle birlikte hesap tekrar aktif olur ve bilgiler de tekrar yüklenir. Bu yol ile ani kararlar almanın sonuçları hafifletilir. Ayrıca siz kararsız bir durumdayken hesabınız pasif hale gelerek kullanımı kapatılır. Dondurma işlemini başlatmak için Pinterest’in üst kısmındaki ok simgesine tıklayın, burada açılan pencerede Ayarlar’ı seçin, daha sonra Hesap Ayarlar’ını seçerek işleme devam edin, burada hesap değişiklikleri yapabileceğiniz bir alan karşınıza çıkacaktır. Hesabımı devre dışı bırak seçeneğine tıklayın ve sonrasında size sorulan “neden ara veriyorsunuz” sorusuna uygun bir cevap varsa işaretleyin eğer yoksa diğer diyerek devam edin ve kendi cevabınızı ekleyin. Bu işlem sonucunda hesabınız siz tekrar aktif hale getirene kadar askıya alınacaktır. Askıda kaldığı süre boyunca diğer kullanıcılar hesabınızı göremez ve bilgileriniz de korunur. Tekrar dönmeye ve hesabı kullanmaya karar verirseniz yapmanız gereken tek şey bilgilerinizi girmek olacaktır. Bu yönüyle Pinterest hesap silme alternatifinden daha avantajlı bir durumu vardır.

Pinterest Hesabını Kalıcı Olarak Silme

Hesabınız kullanmaya ara vermek ya da hesabı kapatmak üzerine bir süre düşünmek istemiyorsanız ve Pinterest hesap silme kararını kesin olarak aldıysanız artık yapmanız gereken şey kalıcı olarak bu profili kapatmaktır. Hesabınızı kalıcı olarak silmeden önce dikkatli bir şekilde düşünmeli ve öyle karar vermelisiniz. Çünkü dondurma işleminin aksine eğer hesabı silerseniz takipçiler, beğeniler, kaydetmeler, koleksiyonlar ve panolar tamamen silinir. Ayrıca bu işlemi geri alma gibi bir şansınız olmaz, eğer platforma tekrar dönmek isterseniz bunu yeni bir hesap açarak yapmanız gerekir. Bu nedenlerle özellikle de popüler bir hesabınız varsa dikkatli davranmanızı tavsiye ederiz. Tüm bilgileriniz hesabınızla birlikte silinirse gelir elde etme şansınızı da kaybedersiniz. Görselliğe dayanan ve aktif kullanıcı sayısı oldukça yüksek olan bu platformda panolar belirli konulara odaklı olarak oluşturulur. Genelde platform kadın kullanıcılar tarafından kullanılır, bu nedenle kadınlara yönelik kaliteli panolar ile reklam geliri elde etme şansınız da yüksektir. Bütün bunlara dikkat ettikten sonra kapatma kararınızda hala kararlıysanız size işlemi anlatalım:

Pinterest’in üst tarafında bulunan ok seçeneğine tıklayarak Ayarları açınız, daha sonra Ayarlar sekmesi üzerinden “Hesap Ayarlar”ını seçiniz, daha sonra da bu ayarlar içinden “Hesabı Sil” seçeneğine tıklayın Pinterest dondurma işleminde olduğu gibi yine size hesabı silmeyi neden istediğinizi soracaktır, burada size uygun olan seçeneği seçin ya da siz kendi cevabınızı yazın. Sonra işlemi tamamlamak için e-posta gönder seçeneğine tıklayın. Pinterest hesap silme işleminizi tamamlamak için hesapla ilişkili olan e-posta hesabınıza bir onay maili gönderecektir. Bu maili onaylayarak hesabınızı ve beraberinde tüm bilgilerini kalıcı olarak silebilirsiniz.

Pinterest Hesap Gizleme

Pinterest hesap silme seçeneğini bazı panolarınızı silmekle uğraşmamak için yapıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum için hesabı dondurmaya ya da silmeye gerek yok. Çünkü Pinterest diğer kullanıcılara açmak istemediğiniz panolar için size gizleme seçeneği sunuyor. Siz de sadece size açık olmasını istediğiniz panoları gizli moda alabilirsiniz. Diğer taraftan tek gizleme seçeneği de bu değildir. Bazı panoları sadece takipçileriniz ve sizin izin verdiğiniz kişilerin görmesine yönelik ayar yapabilirsiniz. Böylece Pinterest hesap silme işlemine gerek kalmaz. Pinterest her ne kadar çok fazla bilinmese de özellikleri, içerikleri ve milyonlarca aktif kullanıcısı ile aslında dikkate değer bir platform olmayı başardı. Her geçen gün daha fazla aktif kullanıcı ile başarısını arttırıyor.

Yorum yapın