Garanti Yıllık Kart Ücreti İptali

Garanti Bankası, hizmete sunduğu kredi kartlarının bedeli olarak yıllık süreçte belirli kart ücretleri almaktadır. Söz konusu ücretler ilgili kanun maddelerine dayandırıldığı için ortada yasa dışı olabilecek bir durum gözlenmiyor. Ancak kimi emsal durumlarda belirli şartlarla bu kart ücretlerini iptal ettirmek mümkün olabiliyor.

Garanti yıllık kart ücreti iptali için sözleşmenizde yer alan maddelere bakarak belirli bir açık görmeniz gerekiyor. Şayet kredi kartı sözleşmesinde ilgili kart ücretlerini ödeyeceğiniz açıkça yer alıyorsa, bu durumda başka yollara başvurarak yıllık kart ücretini ödemekten kurtulabilirsiniz.

Garanti yıllık kart ücreti iptali nasıl yapılır?

Garanti Yıllık Kart Ücreti Nasıl İptal Edilir?

Kullandığı kredi kartlarına ait yıllık ücretleri iptal ettirmek isteyen Garanti Bankası müşterileri, ilk aşamada bankaya müracaat ederek iptal talebini iletebilir. Garanti yıllık kart ücreti iptali için şubelerden bir dilekçe yazabilirsiniz. Ancak şubeler genel olarak bu talebi olumsuz olarak değerlendirecektir.

Bunun temel sebebi ise, kredi kartı sözleşmelerinde yer alan maddelerin, bankanın haklarını koruyor olmasıdır. Bu aşamada bir üst mahkeme niteliği gören Tüketici Hakem Heyetine bir itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz. Tüketici Hakları’nda geçen maddelerden herhangi birisine uygunluk sağlaması durumunda kart ücreti iptali yapılacaktır. Ancak bu durumların gerçekleşmesi için kredi kartı sözleşmelerinde ücretlere dair esnek bir madde yer alması gerekiyor.

Garanti Yıllık Kart Ücreti Yasal mı?

Kredi kartları ve banka kartları konusunda alınan ücretlerde, hukuksal açıdan bir kargaşa bulunuyordu. Devlet bu kargaşayı önlemek adına 2006 yılında Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nu çıkarttı. Bu kanunda yer alan ilgili maddelere göre her banka, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetler için belirli bir ücret alabiliyor. Bu bakımdan kredi kartlarından her türlü alınan kart ücretlerinin hepsi yasal düzeyde olmaktadır.

Garanti yıllık kart ücreti iptali yapacak kişilerin öncelikle bu durumun bilmesi ve süreci buna göre yönetmesi gerekiyor. Kart ücreti aldığı için bankaları mahkemeye vermek ya da tazminat talep edebilmek gibi bir durum hiçbir şekilde söz konusu değildir. Kredi kartlarında ürün ve hizmetler sağlanırken belirli zorunlu masraflar oluyor. Bankalar da bu zorunlu masrafları kart ücreti adı altında kişilerden talep edecektir.

Garanti Yıllık Kart Ücretleri Ne Kadar?

Garanti Bankasının müşterilerinden talep ettiği kart ücretleri, kredi kartlarının türüne göre değişkenlik gösteriyor. Bu ücretler belirlenirken kartların fonksiyonları ve işlem hacimleri dikkate alınıyor.

Güncel olarak Garanti Bankası yıllık kart ücretleri şu şekildedir:

  • Garanti Bonus Card: 141.5 TL
  • Garanti Bonus Plus Card: 164.00 TL
  • Garanti Bonus Premium Card: 185.00 TL
  • Bonus Gold: 164.00 TL

Banka tarafından sunulan en yaygın kredi kartı türleri yukarıda ismi geçen kartlardır. Bankanın hizmet kapsamında olan diğer kartlara ait ücretleri görmek için internet üzerinden Garanti’yi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Garanti yıllık kart ücreti iptali için de kartınızın burada yer alan fonksiyonlarını ve yıllık aidatını bilmeniz gerekiyor.

Garanti Yıllık Kart Ücret İadesi

Garanti Bankası kredi kartlarını iptal eden müşteriler için, bir sonraki aşamada geriye dönük ödeme alıp alamayacağı gündeme gelecektir. Bu aşamada doğrudan bankadan geriye dönük ödeme alabilmek söz konusu değildir.

Garanti yıllık kart ücreti iptali için şubelere ve sonrasında Tüketici Hakem Heyetine başvurduktan sonra talebiniz olumlu kabul edildiyse, bu durumda geriye dönük ödeme alabilirsiniz. Şayet kredi kartı sözleşmesinde en başından beri bulunan bir açık söz konusu ise, o süreye kadar olan tüm aidatları geri alabilirsiniz. Ücret iadeleri için de bankaya ayrı şekilde başvurup dilekçe yazmak gerekiyor.

Garanti Yıllık Kart Ücreti Ödememek İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı ve banka kartlarında aidat iptali için farklı durumlar da gündeme geliyor. Öncelikle Garanti Bankasına ait hesap kartlarına aidat ödemek istemeyen kişiler, otomatik ödeme talimatı vererek aidatları iptal edebilir. Bankalar, hesap üzerinden belirli sayıda otomatik ödeme talimatı veren kişilerden aidat talep etmiyor.

Garanti yıllık kart ücreti iptali yapan müşteriler işlemlerini kredi kartı üzerinden yapıyorsa, bu durumda otomatik ödeme talimatı işe yaramıyor. Kredi kartınızın toplam limiti yüksekse ve alışverişleriniz yoğun şekilde yapılıyorsa, bu tip durumlarda kişiye özel avantajlar yaratılabilir ve ücretler iptal edilebilir.

Garanti Kart İptali Nasıl Yapılır?

Yıllık aidatları ödemek istemeyen ve kartını tamamen iptal ettirmek isteyen Garanti Bankası müşterileri, bankaya müracaat ederek kartını tamamen iptal edebilir. Kredi kartı iptali için bankanın çağrı merkezlerini arayabilir ya da doğrudan şubelere giderek dilekçe yazabilirsiniz.

Çağrı merkezleri aracılığıyla işlem yapan kişiler, aşamaları tek tek geçerek müşteri temsilcisine bağlanabilir. Müşteri temsilciniz öncelikle kartı iptal ettirmemeniz adına size özel bazı fırsatlar sunabilir. Bu fırsatlara olumsuz yanıt verdiğiniz zaman kredi kartınızı iptal ettirmek zorunda olacaktır. Bankaların aidat almasının yasal olduğu gibi, her müşterinin de kullandığı kredi kartını iptal etme hakkı vardır. Kartın güncel olarak devam eden bir borcu bulunsa bile, bankalar kartı iptal etmek zorundadır.

Yorum yapın