Akbank Yıllık Kart Ücreti İptali

Müşterilerine yönelik farklı fonksiyonlarda kredi kartı ve hesap kartı kullandıran Akbank, bu hizmetler için yıllık aidat altında belirli ücretler alır. İlgili yasa maddelerine göre bu ücretler banka tarafından hizmet bedeli olarak alınıyor. Müşteriler genel olarak bu aidatları ödemek istemediği için, bankalar ve kişiler arasında çeşitli aidat iptal ilişkileri yürütülür.

Akbank yıllık kart ücreti iptali için belirli süreçleri takip ederek bu ödemelerden muaf olabilirsiniz. Ancak son yapılan kanun değişiklikleri ile birlikte bu ücretleri tamamıyla iptal etmenin zor olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu tip durumlarda kredi kartı sözleşmelerine göz atılır ve aidat ile ilgili maddelerde bir açık aranır.

Akbank Yıllık Kart Ücreti İptali Nereden Yapılır?

Akbank üzerinden kullandığı kredi kartlarına ve hesap kartlarına ait aidatları iptal ettirmek isteyen müşteriler, işlemlerini yalnızca şubeler üzerinden yapabiliyor.

Akbank yıllık kart ücreti iptali için çağrı merkezlerini aradığınız zaman, bu ücretlerin yasal olarak talep edilen hizmet bedelleri olduğu söylenir. Bu bakımdan çağrı merkezi aracılığıyla aidat ücretini iptal ettirmek gibi bir durum söz konusu olamıyor. Kullandığınız kredi kartları ve hesap kartlarının aidatlarını iptal ettirmek için doğrudan Akbank şubesine giderek talep belirtmeniz ve dilekçe vermeniz istenecektir.

Akbank Yıllık Kart Ücreti İptali Nasıl Yapılır?

Akbank kredi kartlarına ve hesap kartlarına ait aidat ücretlerini iptal ettirmek için direkt olarak size en yakın şubeye gitmeniz gerekiyor. Akbank yıllık kart ücreti iptali için başvurduğunuz zaman sizlerden bir dilekçe yazmanız istenir. Bankalar bu dilekçeyi inceler ve talebi değerlendirir. Ancak genel olarak kredi kartları sözleşmelerinde bütün bu aidat ücretleri detaylı şekilde belirtildiği için, bankanız haklarını garanti altına alacaktır.

Banka şubesinden sonuç alamayan kişiler, aidat iptali yaptırmak için bir diğer aşamada Tüketici Hakem Heyeti üzerine dilekçe gönderebilir. Göndereceğiniz dilekçeye ek olarak kredi kartı sözleşmesini de iletmeniz istenebilir. Sözleşmeniz detaylı olarak incelenir ve aidatlarla ilgili bir açık aranır. Şayet sözleşmede sizin lehinize bir durum varsa bankaya dava açılır ve aidat iptali yapılır.

Akbank Yıllık Kart Ücretleri Yasal mı?

Bankaların yaptığı bütün hizmet bedeli işlemleri, belirli yasalarla tescillenmiştir. Özellikle kart aidatları, bankalar ve kişiler arasında sorun yaratan en büyük etkenler arasında yer alıyordu. Bu durum 2006 yılında bir karışıklık olmaktan çıkarılmış ve Kredi Kartları ve Banka Kartları Kanunu oluşturulmuştur.

Bu kanunda yer alan maddelere göre bankalar, kredi kartlarında belirli zorunlu hizmet bedelleri öder. Bu bedeller de kişilerden yıllık kart aidatı olarak alınır. Yani Akbank yıllık kart ücreti iptali için başvuracak olan kişilerin bu işlemlerden kolay sonuç alabilmesi mümkün değildir. Zira alınan tüm aidatlar yasalarla tescillenmiş ve banka hakları güvence altına alınmıştır.

Akbank Hesap Kartı Aidatı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartlarına ait aidatları iptal ettirmek için doğrudan Akbank şubelerine giderek dilekçe vermek gerekiyor. Ancak hesap kartları için ödenen zorunlu hizmet bedelleri daha düşük olduğu için, belirli şartlarla bu ücretleri ödemekten muaf olabilirsiniz. Böylece Akbank yıllık kart ücreti iptali yapmaya bile gerek kalmadan aidatlardan kurtulabilirsiniz.

Aktif olarak kullandığınız hesap kartları üzerinden belirli bir sayıda otomatik ödeme talimatı verirseniz, bu durumda bankanız aidatları ortaya kaldıracaktır. Elektrik, doğal gaz, su, internet ya da telefon faturalarınızın bir örneğini alarak bankaya gidebilir; otomatik ödeme talimatını verebilirsiniz. Bunun yanı sıra Akbank mobil uygulamasını kullanan kişiler, fatura bilgilerini girerek cepten de otomatik ödeme talimatı oluşturabiliyor.

Akbank Aidatsız Kredi Kartı Var mıdır?

Kart aidatlarının müşteriler tarafından sıkıntılı olarak görülmesi, bankaları bu anlamda harekete geçirmiştir. Müşterilerini bu anlamda memnun etmek isteyen Akbank, aidatsız kredi kartı hizmete sunmuştur. Free Kart adı altında üretilen kredi kartlarında hiçbir yıllık aidat bulunmuyor. Free Kart başvurularını hemen internet üzerinden yaparak adrese teslim kart sahibi olabilirsiniz.

Bu kartla tüm alışverişler yapılabilir, nakit avans çekilebilir ve SMS üzerinden hızlı para teslimatı gerçekleştirilebilir. Ayrıca bu kart üzerinde chip para kampanyası da bulunuyor. Free Kart’ı cep telefonlarından hızlıca almak için ‘Free’ yazarak 5990’a kısa mesaj da gönderebilirsiniz. Sonrasında kısa mesaj yoluyla kart talebinizin sonucu size gönderilir.

Akbank Yıllık Kart Ücretleri

Akbank tarafından alınan yıllık kart ücretleri, kartların fonksiyonel özelliklerine göre değişir. Ayrıca kredi kartları ve hesap kartlarında alınan yıllık aidatlar da farklı oluyor.

Akbank kartlarına ait yıllık hizmet bedelleri şu şekildedir:

  • Axess Business: 225.00 TL
  • Wings Business: 320.00 TL
  • Axess Kobi: 225.00 TL
  • Axess Klasik: 150.00 TL
  • Axess Öğrenci: 34.5 TL

Kullandığınız bu kartlar için yukarıda belirtilen aidatlar yıllık olarak hesabınızdan kesilir. Söz konusu ücretler ay sonu hesap ekstrenize yansıtılır. Diğer kredi kartı türlerine ait yıllık kart aidatlarını öğrenmek için Akbank internet şubesini ziyaret edebilirsiniz. İnternet şubesinde tüm hizmet bedelleri detaylı şekilde yer alıyor.

Yorum yapın