Akbank Kredi Kart İptali

Akbank üzerinden başvuru yaparak kendine bir kredi kartı çıkaran müşteriler, talep etmesi halinde sonradan bu kartları iptal edebiliyor. Akbank kredi kart iptali için bankanın farklı iletişim birimlerini kullanabilirsiniz. Çağrı merkezi üzerinden işlemleri yapabileceğiniz gibi, doğrudan banka şubeleri aracılığıyla da kartları kullanıma kapatabilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı iptal işlemlerinde öncelikle bankaya bildirilmesi gereken durum, kart üzerinde yapılması gereken işlemdir. Bu noktada kartı kullanıma kapatma ve iptal ettirme işlemlerinin iki ayrı nokta olduğunu söylemek gerekir. Şayet kartınızı kaybettiyseniz çağrı merkezi üzerinden kartı kullanıma kapatma talebi yaparsınız ve kartınız birkaç dakikada kullanıma kapatılır.

Kartı tamamen iptal ettirmek içinse çağrı merkezine doğrudan bu talebi belirtmeniz gerekiyor. Akbank’a ait 444 2 525 numaralı servisi kullanarak kart iptal taleplerini iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra Akbank kredi kart iptali için direkt olarak banka şubelerine başvurmak da mümkündür. Şubeden yapılan başvurularda kişiler gişe görevlileriyle bire bir iletişime geçmeden önce doğrudan bir dilekçe hazırlar. Bu dilekçeyle beraber talebiniz dikkate alınmış olur.

Akbank Çağrı Merkezinden Kart İptali Nasıl Yapılır?

Çağrı merkezlerinden kart iptali yapmak birçok banka müşterisi için sıkıntı verici olabiliyor. Zira banka yetkilileri kredi kartlarını iptal etme konusunda pozitif yaklaşmadığı için, iptal işlemleri sıkıntı verici duruma gelebiliyor. Akbank kredi kartı iptali için çağrı merkezini aradıktan sonra gerekli aşamaları takip ederek müşteri temsilcisine bağlanmak gerekiyor. Güvenlik sorularına cevap verdikten sonra kredi kartı talebini müşteri temsilcisine iletebilirsiniz.

Bu aşamada müşteri temsilcisi kartı direkt olarak iptal etmeden önce size özel bazı fırsatlar açıklayabilir. Limit yükseltme/düşürme, extra bonus verme gibi çeşitli fırsatlar sıralanabilir. Bu fırsatlardan yararlanmak istemediğinizi ve kartınızı kapatmak istediğinizi belirttiğiniz zaman işlem dikkate alınacaktır. Bir diğer çözüm yolunda ise; çağrı merkezine kredi kartınızı kaybettiğinizi söyleyebilirsiniz. Bu durumda banka görevlisi size yeni bir kart gönderme teklifini sunar. Yeni bir kart istemediğinizi belirttikten sonra eski kartınız da kullanıma kapatılır ve kart iptali gerçekleşir.

Akbank Şubeden Kredi Kartı İptali

Çağrı merkezlerinden işlem görmek istemeyen banka müşterileri, Akbank kredi kartı iptali için direkt olarak şubelere de gidebilir. Şubelerden yapılan işlemler kişiler açısından daha garantili çözüm üretebiliyor. Akbank şubelerinde kredi kartı iptali için hazır dilekçe örnekleri olacaktır. Dileyen kişiler kredi kartını kapatma durumuyla ilgili kendisi de bir dilekçe oluşturabilir.

Bu dilekçede kredi kartını kapatma sebebiyle beraber, kartı kapatma talebi dile getirilir. Söz konusu dilekçeyi şubeye verdiğiniz zaman maksimum 1-2 iş günü içerisinde dilekçe dikkate alınır. Dilekçe onaylandıktan sonra aynı iş gününde kartınız doğrudan iptal edilecektir. Bu işlemler için şubelerden herhangi bir ücret talep edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Akbank Kredi Kartımı Neden İptal Etmiyor?

Kredi kartı çıkarma, iptal etme ya da kullanıma kapatma gibi durumlarla ilgili kişi haklarını koruyan ilgili maddeler mevcuttur. Hiçbir banka, kişilerin yaptığı kredi kartı taleplerini geri çevirme hakkına sahip değildir. Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği kapsamında, talep edilmesi halinde kişilerin kredi kartları en geç 7 gün içerisinde kapatılmalıdır.

Akbank kredi kartı iptali için bankadan olumsuz yanıt alan kişiler, BDDK’ya başvurarak şikayet dilekçesi yazabilir. Emsal durumlarda bankalar kişilere belirli bir tazminat bedeli bile ödeyebiliyor. Bankalar iptal süreçlerinde yalnızca kartı iptal ettirmemeniz adına size çeşitli fırsatlar sunarak fikrinizden geri döndürmeye çalışacaktır. Kart iptali yapılamadığına dair bir bildiri yapmaları söz konusu değildir.

Akbank Borcu Olan Kredi Kartı İptal Edilir mi?

Kredi kartı iptali için Akbank’a başvuran kişiler, borç durumlarıyla ilgili olarak da kart iptalinde sorun yaşayabiliyor. Özellikle bazı bankalar, iptal edilmek istenen kartın borcu olduğu gerekçesiyle işlemleri yapmayabiliyor. Ancak bu durumun da hukuki olarak hiçbir geçerliliği olmadığını söylemek gerekir.

İptal ettirmek istediğiniz kredi kartının güncel olarak devam eden bir borcu olsa bile, bankalar bu kartı iptal etmek zorundadır. Kredi kartını iptal ettirdikten sonra hesap ekstreleri aynı şekilde kişilere gönderilebilir. Yani kartınızı kapattıktan sonra da aylık olarak belirlediğiniz vadeler gereğince borcu ödeyebilirsiniz.

Akbank Kredi Kartı Kapatılınca Puanlar Ne Olur?

Akbank’ın müşterilerine sunduğu kredi kartı avantajlarından birisi de biriken puanlardır. Kredi kartlarınızla yaptığınız alışverişler nihayetinde tarafınıza belirli puan yüklenir. Bu puanları alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Akbank kredi kartını iptal ettiğiniz zaman, içindeki puanlar da otomatik olarak iptal edilecektir. İptal işlemi yapılan kredi kartındaki puanları, daha sonradan kullanmak mümkün değildir. Bu bakımdan kartınızı iptal etmeden önce içindeki puanları kullanmanız tavsiye ediliyor.

Ayrıca kullandığınız kredi kartı üzerinden herhangi bir ek hesap çıkardıysanız, kredi kartının kapanması durumunda bu ek hesaplar da devre dışı bırakılır. Yani ek hesapları iptal ettirmek için özel bir işlem yapmanız gerekmez. Ayrıca asıl kredi kartına bağlı olan tüm sanal kartlar da devre dışı kalır.

Yorum yapın