Enerjisa Abonelik İptali

Yaşadığınız evde ister kiracı olun isterseniz de ev sahibi olun, eski evinizden yeni evinize taşınnma durumunuzda Enerjisa abonelik iptali işleminizi tamamen iptal edip, faturayı bizzat kendi adınıza kendi mevcut ikametgah adresi üzerine almalısınız. Enerjisa abonelik iptali işlemlerinizi başta Ankara olmak üzere, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Zonguldak illerinin bulunduğu elektik dağıtım bölgesinde yapabilirsiniz.

Elektrik konusunda hizmet veren Enerjisa bu işlerle görevli bir elektrik şirketidir. Eğer mevcut evinizi değiştirerek yeni taşınacak olduğunuz bir ev ya da tahliye etmeyi düşündüğünüz bir işyeri bu illerden birinde bulunuyorsa, tüm Enerjisa abonelik iptalini işlemlerinizi Enerjisa Başkent Elektrik dağıtım şirketi ile yapmanız gerekir.

Enerjisa Abonelik Nasıl İptal Edilir?

Enerjisa abonelik iptali işleminizi yaparak mevcut adresinizdeki elektriği iptal ettirmek için, Enerjisa elektrik dağıtım şirketiyle yapmış olduğunuz sözleşmeyi sonlandırmanız gerekir.

Aynı zamanda Enerjisa abonelik iptali işlemi tahliye olarak da adlandırılır. Artık kullanmayacağınız ev veya is yerinizde ki elektrik aboneliğinizi kapatmanız ve iptalini sağlamanız oldukça önemlidir. Böylelikle sizin adınıza sizden sonraki gelecek kişilerin elektrik kullanımı yapılmasını engellemiş olacaksınız.

Eğer Enerjisa abonelik iptali işlemini yapmadığınız takdirde sizden sonra evinize veya iş yerinize gelecek olan kişinin sizin adınıza sahte fatura ile elektrik kullanımı yapabilir ve siz hiç kullanmadığınız bu faturalardan sorumlu tutularak hiç istemediğiniz sonuçlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden yeni bir taşıma işlemi yaparken mutlaka mevcut Enerjisa abonelik iptali işleminizi yapmanız gerekir.

Abonelik Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Enerjisa abonelik iptali işlemi başvurusu sırasında belgelerinizi eksiksiz olarak tamamlamak abonelik iptali sürecini çok hızlandıracaktır. İlk olarak bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri taşınacağınız yerdeki saat ya da mevcutta bulunan sayaç numaranız. Sayacınızda bulunan bu numara sayesinde, Enerjisa Başkent elektrik dağıtım şirketi hızlı bir şekilde oturduğunuz yeri tespit edebilir ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilir.

Mevcut Sayaç numaranızı Abonelik iptali sırasında eğer elinizde eski bir faturanı varsa, bu faturadan bulabileceğiniz gibi sayacın üzerinde yazan rakamları okuyarak da faturanızı belirleyen şirkete bilgi verebilirsiniz. Evinizin ve iş yerinizin Enerjisa üyelik iptali işlemleri sırasında lazım olacak belgeler farklıdır. Belgeler şunlardır:

Ev İçin Enerjisa abonelik İptali işlemi İçin Gerekli Belgeler:

  • Evinize ait son Elektrik faturanız
  • Başvurusu sırasında şirkete vermiş olduğunuz güvence bedelini şirketin söze geri ödeyebilmesi için şahsınıza ait bir banka yani IBAN numarası
  • Ev sahibinin şahsına ait kimlik cüzdanı ve fotokopisi

İş yeri için Enerjisa Üyelik İptali İşlemi için Gerekli Belgeler:

  • İş yerinize ait olan son fatura bilgileriniz
  • Enerjisa abonelik işleri sırasında şirkete ödemiş olduğunuz güvence bedelini şirketten geri almak için adınıza açılmış olan bir banka hesabı veya IBAN numarası
  • İş yerinin sahibine ait kimlik cüzdanı ve fotokopisi
  • İş yerine ait bir yetki belgesi

Kısacası net bir açıklama yapacak olursak Enerjisa üyelik iptali işlemleri sırasında önemli hususlardan birisi belgelerinizin doğru ve düzgün bir şekilde şirkete teslim edilmesidir. Belgelerinizin ne kadar hızlı ve düzenli bir şekilde teslim ederseniz iptal işleminiz bir o kadar hızlı olacaktır. Ayrıca bu belgeleri iptal başvurunuz dan itibaren 14 gün içinde teslim etmeniz gerekir.

Aboneliğimin İptalinden Sonra Güvence Bedeli Ne Zaman İade Edilir Ve Hesabıma Yatar?

Enerjisa abonelik iptali işlemleri sırasında şirkete yapmış olduğunuz güvence bedeli ödemenizi daha sonradan şirketten geri alabilirsiniz. Enerjisa Başkent Elektrik dağıtım şirketi Bu bedeli size geri vermek için şirkete başvuru yaptığınız zaman IBAN numarası bilgilerinizi belge olarak sizden istemektedir.

Mevcut elektriğinizi kapatma talimatınızı başvuru tarihinden itibaren 14 gün içinde verebilirsiniz. Şahsınıza ait olan güvence bedeliniz kapatma tarihinden itibaren yedi gün içinde bildirdiğiniz ıban numaranıza teslim edilecektir. İptal başvurusunu yapmış olduğunuz elektrik dağıtım şirketi o an oturduğunuz adresinize veya işyerinize giderek elektriğinizi tamamen keser.

Elektrik şirketi sayaçta bulunan son değerleri belirledikten sonra son faturanıza ait bedeli mevcut güvence bedelinden düşerek güvence bedelini size teslim eder. Güvence bedelini ze Enerjisa Başkent dağıtım şirketi veznelerinden alabileceğiniz gibi şirkete bildirmiş olduğunuz IBAN numaramızdan da teslimatını isteyebilirsiniz.

Elektrik işlemini başvurusundan sonra sonlandırma yapıldıktan sonraki tarihten itibaren kullanılan elektrik artık sizin faturalarınıza yansıtılamaz. Ve böylece Enerjisa üyelik iptali işleminiz tamamlanmış mevcut aboneliğiniz sonlandırılmış olacaktır. Artık yeni taşınacağını evinizi veya işyerinizden yeniden Enerjisa abonelik işlemleri yapabilirsiniz

Abonelik İptal İşlemlerini Kim Yapabilir?

Enerjisa abonelik iptali işlemlerini elektrik şirketlerine yalnızca faturada ismi olan kişi ya da firma sahibi olan ve elektrik aboneliğinin üzerine kayıtlı olduğu kişi yapabilmektedir. Eğer elektrik aboneliği İptal başvurusu işlemleri başka bir kişi ya da başka bir işyeri kurum adına yapılıyorsa, noterden mutlaka faturanın üzerinde yazan kişinin veya firmanın sahibinin imzasının olduğu tasdikli bir vekaletname alınmalı ve kesinlikle bu belge başvuru sırasında yanımızda olması önemli hususlardan biridir.

Yorum yapın