Elektrik Abonelik İptal Etme (E-Devlet)

Elektrik abonelik e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmekte olup pek çok insan, e-devlet üzerinden elektrik aboneliğinin iptali konusunda hangi adımları uygulaması gerektiği konusunda çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Bilindiği üzere bilhassa son dönemlerde pek çok işlem internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmekte, bu sayede çeşitli kurumlara gitmek zorunda kalınmamaktadır.

Teknolojinin yaşadığı gelişim, birçok devlet kurumunun interneti çok daha etkili bir şekilde kullanabilmesini olanaklı hale getirmiştir. Bu noktada elektrik abonelik iptal ettirmek isteyen birçok insan, aboneliğin internet üzerinden iptal edilip edilemediğini merak etmekte olup bu konuda güvenilir bilgi kaynaklarına ulaşmaya çalışmaktadır. İnternet üzerinden aboneliğin nasıl iptal edileceğine dair bilgi vermeden önce elektrik abonelik iptalinin ne olduğunu açıklama gerekir.

Elektrik Abonelik İptal Etme Nedir?

Son dönemlerde pek çok insan elektrik aboneliğinin iptali konusunda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istemektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki taşınma işlemlerini gerçekleştiren bir kişinin eski konumundaki elektrik aboneliğini iptal ettirmesi gerekir. Peki elektrik aboneliğinin iptal edilmesi gerçekten gerekli bir uygulama mıdır?.

Elektrik aboneliği, bir kişinin bulunduğu konumdan elektrik kullanabilmesi adına gerçekleştirilen bir uygulamadır. Kişinin farklı bir konuma taşınması sonrasında mutlaka elektrik aboneliğinin iptali konusunda işlem yapması gerekmekte olup aksi halde elektrik faturasının gelmesi devam edecektir. Bunun yanı sıra konutun başka bir kişiye kiraya verilmesi durumunda kiracı, var olan abonelik üzerinden elektrik kullanımında bulunduğunda çeşitli cezalara maruz kalacaktır. Bu nedenle elektrik aboneliğinin çeşitli yöntemler üzerinden iptal ettirilmesi gerekmektedir.

İnternet Üzerinden Elektrik Abonelik İptal Etme Konusunda Ön Plana Çıkan Yöntemler Nedir?

Elektrik aboneliğinin iptal ettirilmesi konusunda iki farklı yöntem ön plana çıkmaktadır. Bu yöntemlerde ilki, elektrik dağıtımının sağlandığı kurumun şubeleri üzerinden şahsi olarak abonelik iptalinin gerçekleştirilmesidir. Fakat birçok insan, kurumun mesai saatleri içerisinde vakit bulamadıkları için bu yöntemi tercih etmez.

Öte yandan internet üzerinden de elektrik aboneliğinin iptal edilebildiği bilinmektedir. Bu bağlamda elektrik abonelik e-devlet üzerinden iptal edilebilmekte olup bu yöntem, kolay olduğundan dolayı birçok insanın tercih sebebi olmaktadır. Peki ama e-devlet üzerinden elektrik aboneliğinin iptali nasıl yapılır? Aboneliğin iptali konusunda hangi adımların atılması gerekmektedir?

E-Devlet Üzerinden Elektrik Abonelik İptal Etme Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden elektrik aboneliğinin iptal edilmesi için ilk önce T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi üzerinden sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Ardından arama sayfasına “abonelik fesih” yazılarak arama yapılmalıdır. Çıkan sayfada abonelik iptali gerçekleştirilecek olan şirketin seçilmesi ve ardından çıkan sayfada yer alan “fesih başvurusu yap” butonunun tıklanması gerekmektedir. Çıkan sayfada gerekli alanların doldurulması ile birlikte abonelik feshi için başvuru yapılmış olacaktır.

Yapılan işlemden 24 saat sonra elektrik abonelik e-devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde feshedilmiş olacaktır. Birçok insan, kolay bir yöntem olduğu için internet üzerinden abonelik fesih işlemlerini gerçekleştirmektedir.

E-Devlet’ten Abonelik İptali Başvurusu Nasıl Yapılır?

Abonelik iptali için e-devlet sistemine, T.C. ve e-devlet şifresi ile girilmesi ve sorgulama alanına “abonelik fesih” yazarak çıkan sayfada ilgili şirketin seçilmesi gerekmektedir. Fesih başvurusunun yapılabilmesi için ilgili formda bulunan alanların doldurulması gerekmekte olup bu sayede başvurudan 24 saat sonra elektrik abonelik feshinin gerçekleştirildiği görülmektedir.

Şubelere gitmeden hızlı ve kolay bir şekilde fesih yapılamasını olanaklı hale getiren yöntem ile birçok insan zorlanmadan ve kolay bir şekilde elektrik aboneliklerini iptal etme şansına kavuşmaktadır. Bu bağlamda elektrik abonelik e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde iptal edilebilmektedir.

Yorum yapın