Avivasa Bes İptali

Avivasa bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminde ekonomik ve sosyal anlamda rahat etmek isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir sistemdir. Yapılan ödemelere yapılan devlet katkılarıyla birlikte değerlenen bireysel emeklilik hesapları sayesinde bireyler gelecekte sosyal anlamda rahat etme imkanı elde etmektedir.

Sisteme dahil olan bireyler diledikleri zaman bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmekte ve Avivasa bes iptali işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir. Bu nedenle Avivasa bireysel emeklilik sistemine giriş ve Avivasa bes iptali oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek işlemlerdir.

Avivasa Bireysel Emeklilik Sistemi

Avivasa bireysel emeklilik sisteminde kişilerin yapmış olduğu ödemelere %25 devlet katkısı yapılmaktadır. Düzenli ödemeler neticesinde hesapta biriken yatırımlar, şirket tarafından çeşitli fonlarda değerlendirilmekte ve yatırımcısına kazandırmaktadır. Ödemeler aylık, 3 aylık veya 6 aylık periyotlar şeklinde gerçekleştirilebilirken katkı payları düzenli olarak kredi kartı ya da banka kartından tahsil edilmektedir.

Müşteriler çeşitli sebeplerden dolayı sistemden ayrılmaları durumunda Avivasa bes iptali yapabilmektedir. Güvenli ve disiplinli bir birikim imkanı sunan Avivasa bireysel emeklilik sistemi ile birikim yapabilir ve emekli olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin öncelikli amacı; bireylerin emeklilik döneminde ekonomik anlamda daha rahat etmesini sağlamaktır. Ayrıca bes ile birlikte kişiler emeklilik dönemlerinde belli bir refah düzeyini elde etmektedir. Ayrıca bireysel emeklilik sistemi, vatandaşlardan almış olduğu katkılar ile birlikte ülke ekonomisine ve kalkınmasına büyük katkı sağlamaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminin bir diğer amacı vatandaşların tasarruf yapmasını sağlamak ve bu tasarrufların doğru fonlarda değerlendirilmesini sağlamaktır. Böylece sisteme yapılmış olan yatırımlar uzman kişiler aracılığıyla kazançlı fonlarda değerlendirilmekte ve kar elde edilmektedir.

Bireysel Emeklilik Avantajları

Avivasa bireysel emeklilik sistemi, müşterilerine birçok avantajlar sunmaktadır.

Bu avantajlar arasında;

  • Aile fertleri de sistemden faydalanabilir
  • Bes oldukça güvenli ve şeffaf bir sistemdir
  • Ara dönem ödemeleri ile emeklilik dönemi için daha yüksek gelir elde edilebilir
  • Enflasyonun üzerinde bir getiri sağlamaktadır
  • Müşteriler geniş fon çeşitliliği ile fon seçme hakkına sahiptir
  • Vergi avantajlarından faydalanılır
  • Para birikimi çok daha kolay gerçekleşir
  • Disiplinli yatırım yapma imkanı vardır
  • Danışmanlardan yatırım tavsiyeleri alınır

Gibi birçok avantaj yer almaktadır. Bu avantajlardan faydalanmak isteyen müşteriler bireysel emeklilik sistemlerine sahil olabilmektedir. Ayrıca istenmesi durumunda bahane göstermeksizin Avivasa bes iptali işlemi gerçekleştirilmektedir.

Avivasa Bes Nasıl İptal Edilir?

Sahip olduğu avantajlar sayesinde milyonlarca kişi tarafından bireysel emeklilik sistemleri tercih edilmektedir. Böylece bireyler emeklilik dönemlerinde emekli maaşlarına ek olarak önemli miktarlarda gelir elde etme şansına sahip olmaktadır.

Ancak bazı müşteriler kişisel sebeplerden ötürü sistemden ayrılma talep edebilmekte ve Avivasa bes iptali sürecini başlatabilmektedir.

Bireysel emeklilik sözleşmelerinde devlet mevzuatı gereği bir takım giriş aidatları bulunmaktadır. Bazı şirketler giriş aidatını ertelerken bazıları müşterilerden anında tahsil etmektedir. Dolayısıyla sistemden ayrılmak isteyen kişilerden bazı durumlarda ertelenmiş giriş aidatı talep edilmektedir.

İlk 5 yıl içerisinde bireysel emeklilik sisteminden ayrılması halinde bazı kesiniler yapılmaktadır. Sistemde en az 5 yıl kalınması durumunda bu kesintilerden muaf olunmaktadır.

Sistemden ayrılarak Avivasa bes iptali sürecini başlatmak isteyen müşteriler internet sitesinde yer alan bireysel emeklilik sözleşmesinin iptali başvuru formunu doldurabilir veya Avivasa müşteri hizmetlerini arayarak Avivasa bes iptali talebinizi iletebilirsiniz.

Devlet Katkısı

Bireysel emeklilik sisteminde yaılan kişisel birikimlere devlet katkısı yapılmaktadır. Devlet katkısı, yapılan katkı paylarının %25 i olacak şekilde gerçekleşmektedir. Özetlemek gerekirse yatırılan her 100 TL için 25 TL devlet katkısı verilmektedir. Dolayısıyla yatırılan tutarın büyüklüğü ile birlikte devlet katkısının büyüklüğü de artış göstermektedir.

Normal katkı payları gibi devlet katkıları da düzenli fonlarda şirket tarafından değerlendirilmekte ve değerlenmektedir.

Sistemde kalma süresi ile orantılı olarak hak edilen devlet katkısı tutarı da değişiklik göstermektedir. Sistemde 5 yıldan az kalınması ve Avivasa bes iptaligerçekleşmesi durumunda devlet katkısından belli bir miktar kesinti yapılmaktadır. Sistemde 5 yıldan fazla kalınması durumunda devlet katkısının tamamı hak edilmekte ve herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Nasıl Emekli Olunur?

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmek için müşterilerin en az 10 yıl sistemde kalmış olması ve 56 yaşında olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler sistemden emekli olma hakkını elde etmektedir. Böylece müşteriler yatırmış oldukları katkı paylarını ve devlet katkılarını kesinti olmadan ister tek seferde ister maaş olarak alabilmektedir. Böylece emeklilik döneminde bireyler ekonomik ve sosyal anlamda daha rahat etmektedir.

Emeklilik şartlarını taşıyan müşteriler isterlerse yatırımlarını ve devlet katkılarını alarak sistemden ayrılabilmektedir. İsteyen müşteriler de Avivasa emeklilik planı programına dahil olarak emeklilik döneminde de yatırımlarını yapmaya devam etmektedir. Böylece yatırımlar çok daha mantıklı bir şekilde değerlendirilmiş olmaktadır.

Dolayısıyla yetişkin ve çalışan bireylerin emeklilik dönemlerinde rahat etmeleri için disiplinli bir şekilde yatırım yapabilmeleri için bireysel emeklilik sistemi oldukça faydalı bir sistem olma özelliği taşımaktadır. Sistem ile ülke, birey ve şirket olmak üzere herkes fayda sağlamaktadır.

Yorum yapın