Anadolu Bilet İptali

Konu Başlıkları

Şehirlerarası uçuşları için günler öncesinden bilet alanlar, çeşitli nedenlerle biletlerini iptal ettirmek ya da açığa alma işlemlerini yapmak istemektedir. Anadolu bilet iptali işlemleri hizmetlerini çağrı merkezi numarası ve bilet satış noktaları üzerinden veriyor.

Seyahat acenteleri aracılığı ile bilet aldığınızda, firmanın iletişim numaralarını arayarak bilgi alabiliyor ve iptal dahil tüm bilet değişiklik işlemlerini yapabiliyorsunuz. Ekonomik fiyatlarla bilet alabilmek için firma internet sitesinden üyelik oluşturanlar, biletlerim bölümünden iptal işlemlerini, bilet bilgilerini girerek yapabiliyorlar.

Anadolu bilet iptali nasıl yapılır? Anadolu bilet iptali sonrası ücret iadesi ne zaman oluyor? Anadolu bilet iptali aşamaları nelerdir?

Anadolu Bileti Nasıl İptal Edilir?

Bilet iptal işlemleri, seyahat firmasının hizmet sözleşmelerine göre yapılabilmektedir. Önceden satın alınan biletlerin, sefer saatinden en az bir saat önce iptal edilmesi gerekiyor. Firma, bir saatten az süre kaldığında bilet iptal işlemlerini onaylamayabilecektir. Bilet iptal işlemlerini yapmak isteyenler, Anadolu firmasının web sitesine erişim yapmalı ve Biletlerim başlığını seçmelidir.

Burada yapılacak işlem adımları şunlardır;

  • Siteye üye girişi yapmak,
  • Biletlerim bölümünden bilet sorgulaması yaparak, bilet bilgilerini açmak,
  • Bilet pnr numarasını seçerek, iptal et butonunu seçmek,
  • İptal et butonu ile işlem onayı vererek işlemi sonlandırmak,

Satın aldığı biletleri iptal ettirenlerin bilet ücretleri, üyelik hesaplarında kalır ve kullanıcılar, paranın iadesi isteyebilir ya da başka bilet alma işlemleri için kullanabilir.

Otobüs Biletinin İptal Edilmesi

Anadolu firmasının seferlerinden faydalanmak için bilet alma işlemlerinizi, online olarak web sitesinden aldıysanız, iptal işlemlerinizi de online olarak yapabilirsiniz. Anadolu.com internet sitesi üyelik hesabınızdaki, biletlerim menüsü iptal işlemlerinizi rahatlıkla yapabilmenizi sağlayacaktır. İptal ettirmek istediğiniz biletin pnr numarasını bilmeniz yeterlidir.

Biletini, acentelerden alanlar, telefonlar iletişim kurarak, iptal işlemlerini gerçekleştirebilirler. Anadolu bilet iptal işlemleri sonrasında, yaklaşık 7 gün içerisinde, bilet parasını, müşterinin ödeme yaptığı kredi kartına veya verilen hesap numarasına iade ediyor.

Üye Olmadan Alınan Biletlerin İptali

Anadolu firmasının, internet sitesi üzerinden bilet alma işlemleri hem üyelik hesabı oluşturarak hem de üyelik oluşturmadan yapılabiliyor. Üyelik oluşturmadan satın alınan biletlerin iptal işlemleri yine internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Sitedeki bilet iptal/iade butonu seçilir ve açılan bölüme, yolcu adı soyadı, bilet pnr numarası, telefon numarası bilgileri girilerek bilet sorgulaması yapılır. Sorgulama sonucu gösterilen bilet bilgileri yanındaki iptal et butonu kullanılarak, iptal işlemleri yapılabilmektedir.

İptal Edelin Biletlerin Ücretleri

Anadolu biletlerini iptal ettiğinizde, firma iptal işlemi onayı yapıldığı andan sonraki 7 iş günü içerisinde paranın iade edilmesini sağlıyor. Para iade işlem süresi, müşterinin kullanmış olduğu bankaya göre değişmektedir. Banka kredi kartlarına yapılacak olan ödemeler 7 iş gününde yapılırken, banka hesaplarına ya da banka kartlarına, bilet iptal ücret iadeleri ödemeleri 15 iş günü içerisinde yapılmaktadır. İşlem yapılan zamana ve bankaya bağlı olarak, iptal işleminin yapıldığı aynı gün müşteri hesabına para iadesinin yapılabileceği de bilinmektedir.

İndirim Kuponu kullanılarak bilet satın alma işlemleri yapılabilmektedir. Bilet satın alırken kullanılan indirim kuponları, bilet iptalinden sonra üyelik hesabına iade edilir mi? Anadolu firması biletleri için verilen indirim kuponları tek kullanımlık kuponlardır. Bilet alışlarında indirim kuponu kullanıldığında ve bilet iptal edildiğinde, indirim kuponu iadesi yapılmamaktadır. Biletinizi açığa alsanız bile indirim kuponu kullanımı tamamlanmıştır ve tekrar kullanım söz konusu değildir.

Bilet İptallerinde Ödemenin Başka Hesaba İstenmesi

Seyahat için bilet satın aldıktan sonra çeşitli nedenlerle biletlerinizi iptal ettirebilir ya da ileri bir tarihte kullanmak için açığa aldırabilirsiniz. Bilet iptal işlemlerinde ücret ödemeleri, bilet satın alırken kullanılan hesaba yapılmaktadır. Kredi kartı üzerinden bilet ödemesini yapanlar, biletlerini iptal ettirdiklerinde, bilet ücreti aynı kredi kartına yatırılacaktır. Başka bir hesaba yatırma işlemi yapılmamaktadır.

Firma bu işlemlerle ilgili detaylı bilgilendirmeleri, hizmet sözleşmelerinde açıklamaktadır. Bilet sahibi olan kişilerin işlem yapmasını ve yapılan işlemin güvenli olmasını sağlamak için satın alırken kullanılan hesap dışında başka hesaplara para iadesi yapmıyor.

Sigortalı Bilet İşlemleri

Seyahatler için bilet satın alırken, müşterilere, seyahat sigortası isteyip istemedikleri sorulmaktadır. Seyahat sigortasını kabul edenler, bilet ücreti ile birlikte seyahat için belirlene ücreti de öderler. Bilet iptal edilmek zorunda kalındığında, seyahat firması sadece bilet ücretini iade etmektedir. Seyahat sigortası ücreti için müşteri, sigorta yapan şirketin çağrı merkezi numarasını arar ve biletini iptal ettirdiğini, seyahat sigortasının iptal edilmesini ve sigorta ücretinin iadesini talep edebilir.

Bilet Değişikliği Yapmak

Anadolu seyahat firması, müşterilerine sefer saatine bir saat kalaya kadar biletlerini değiştirebileceklerini belirtmektedir. Birçok insan planlı seyahatlerinde bilet bulma sorunu yaşamamak ve daha uygun fiyatlara bilet alabilmek için günler öncesinden bilet satın almaktadır. Seyahat tarihinde değişiklik olduğunda, satın alınan biletin tarihi değiştirilebiliyor.

Firma ile iletişim kurarak ya da firma online sitesi üzerinden bilet değişimi yapılabiliyor. Biletini değiştirmek isteyenlerin, değişiklik işlemini sefer saatinden en az bir saat önce yapması, işlemleri sorunsuz olarak yapmasını sağlayacaktır. Bilet değişikliklerinde Anadolu firması, ek ücret istemiyor.

Yorum yapın