Alibaba Sipariş İptali

Alibaba Çin menşeili ürünlerin tüm dünya pazarına son derece uygun fiyatlarla sunulabilmesi konusunda devasa avantajlar sağlayan bir elektronik ticaret sitesidir.

Dünyanın pek çok farklı bölgesinde aktif olarak kullanılan Alibaba 1999 yılından beri dünyada dijital alışverişi konsolide eden firmalar arasında bulunmaktadır ve son derece geniş bir ürün yelpazesini kullanıcılarına sunar. Bu özellikleri ile dikkat çeken Alibaba’ya dünyanın hemen her bölgesinden geniş bir üye kitlesi bulunmaktadır.

Bazı durumlarda ise kullanıcıların yaşadığı aksaklıklar sebebiyle Alibaba sipariş iptali işlemlerine başvurma talebinde bulunduğu bilinmektedir. Alibaba, kullanıcılarının memnuniyetini en yüksek düzeyde sağlamaya yönelik yönetim politikalarına sahiptir ve dolayısıyla Alibaba sipariş iptali işlemlerinin her kullanıcı tarafından arzu edildiği ölçüde gerçekleştirilebilmesine izin vermektedir.

Bu kapsamda kullanıcılar bazı sebepler nedeniyle iptal etmek zorunda oldukları siparişlerden cayma hakkına sahiptir. Alibaba sipariş iptali işlemleri için sağlanması zorunlu olan tek durum sipariş edilen ürünlerin henüz kargoya verilmemiş olmasıdır. Bu durumu teyit etmek için kullanıcıların ilgili sipariş bölümüne geçerek sipariş takibi hizmetlerinden faydalanmaları mümkündür.

Alibaba tarafından sağlanan sipariş takibi hizmetlerinde iptal edilmek istenen siparişin “Bekleyen Gönderi” konumunda olması halinde sipariş iptalinin gerçekleşmesi mümkündür. Verilen siparişin kargoya aktarılmış olması durumunda ise sipariş iptallerinin sistem üzerinden yapılmasına izin verilmez. Birkaç adımla kolaylıkla gerçekleştirilebilen bu işlemler ile %100 oranında Alibaba para iadesi almak mümkündür.

Alibaba Sipariş İptali Nasıl Yapılır?

Alibaba sipariş iptali birkaç adımla son derece basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken en temel durum belirtilmiş olduğu üzere siparişin “Bekleyen Gönderi” konumunda bulunmasıdır. Bu gerekliliğin sağlanması halinde Alibaba sipariş iptali işlemlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmadan para iadesinin ödendiği şekilde geri alınması olanaklıdır.

Adım Adım Alibaba Sipariş İptali

Alibaba sipariş iptali işlemlerinde tedarikçiler ve kullanıcıların haklarını karşılıklı olarak saklı tutma konusunda özel sipariş politikalarına sahiptir. Söz konusu bu politikalar ile tedarikçilerin ve kullanıcıların hakları en efektif şekilde korunduğu gibi kullanıcıların sahip olduğu cayma hakları da gizli tutulmuştur.

Özellikle siparişin teslim süreci boyunca Alibaba tarafından böyle bir hizmetin sağlanmış olması platformun kullanıcısı olan milyonlarca kimsede son derece olumlu izlenimlerin oluşmasına sebep olmuştur. Ayrıca söz konusu iptal işlemleri sonrasında Alibaba para idesi kapsamında herhangi bir kesinti yaşanmıyor olması da firmanın müşteri memnuniyeti ilkesine vermiş olduğu önemi kanıtlar niteliktedir.

Alibaba sipariş iptali için kullanıcıların takip etmeleri gereken güzergah şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak firmanın sahip olduğu resmi web sitesine gidilmelidir.
 • Sağ üst bölümde yer alan “Oturum Aç” seçeneği tıklanmalıdır.
 • Burada “Hesap” bölümüne platform kapsamında sahip olunan hesap adının ya da kayıt olma sürecinde kullanılan mail adresinin yazılması gerekir.
 • Bir alt satırda yer alan “Parola” bölümüne şifre girilmelidir.
 • Bu seçeneklerin dışında giriş yapmak isteyen kullanıcılar; Facebook, Google, Linkedin ve Twitter hesaplarına kullanarak giriş yapmaları da mümkündür.
 • Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra açılan arayüzde sağ üst bölümde yer alan “Hesap” sekmesine tıklanmalıdır.
 • Açılan minmal sayfadan “Siparişlerim” seçeneği tıklanmalıdır.
 • Burada iptal işleminin gerçekleşmesi arzu edilen siparişin bulunması gerekmektedir.
 • İptal edilmesi arzu edilen sipariş bulunduktan sonra söz konusu sipariş işaretlenmelidir.
 • Belirtilmiş olan “Bekleyen Gönderi” seçeneğini söz konusu siparişte geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Uygunluk oluşması halinde “Siparişi İptal Et” seçeneğine tıklanması yeterli olacaktır.

Bu işlemlerin tamamlanması ile birlikte Alibaba sipariş iptali sonlandırılır. Herhangi bir kesinti yapılmadan işlemin gerçekleştiği hesaba Alibaba para iadesi %100 oranında geri ödenecektir.

Yorum yapın