Zara Sipariş İptali

Konu Başlıkları

Zara markası; kalite olarak insanlar tarafından iyi bulunan giyim ürünlerini satmakta olan, dünya genelinde birçok yerde şube açmış olan ünlü bir mağazadır. Mağazanın bu kadar büyük ve tercih edilen bir mağaza olması sonucunda ise; İnternet üzerinden de satışların yapılması, siparişlerin alınması ve gerekli olan durumlarda da Zara sipariş iptali yapılması söz konusu olabilir.

Sipariş yapan ve bu siparişi belirli nedenlerden dolayı iptal etmek zorunda kalan insanlar, zara sipariş iptali nasıl yapılır konusunu iyi bir şekilde bilmelidir. Konu hakkında; sipariş iptalinin nerelerden yapılabileceği, iptal esnasında nelere ihtiyaç duyulduğu, iptal etme aşamalarının nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği, bilinmelidir.

Zara sipariş iptali nasıl yapılır? Zara sipariş iptali için yapılması gerekenler nelerdir? Zara sipariş iptali sonrası ücret iadesi ne zaman yatırılır?

Zara Sipariş İptali Nerelerden Yapılabilir?

Zara mağazalarından yapılacak olan siparişler; İnternet üzerinden ve mağaza şubelerine gidilerek yapılan başvurular sonucunda gerçekleşebilir. Her iki yöntemin de kullanılarak sipariş veriliyor olması, yine her iki yöntemin kullanılarak sipariş iptalinin yapılabileceğini gösterir. İnternet üzerinden, sipariş verilen sayfalar üzerinden yapılacak işlemler için kullanılan www.zara.com adresi üzerinden iptal sağlanabilir.

Benzer şekilde, herhangi bir mağaza şubesine gidilerek başvuru yapıldığı zaman, şube görevlileri tarafından sipariş iptalinin nasıl olacağına dair bilgilendirme yapılır. Gerekenler uygulanarak siparişin iptal edileceği bilinmelidir. Bu bilgiler, Zara sipariş iptali yapılırken kullanılmalıdır.

Zara Sipariş İptali Yapmak İçin Neler Gerekir?

Verilmiş olan bir siparişin iptal edilmesi için ilk olarak gerekenlerin temin edilmiş olması gerekir. Bunun için de sipariş iptalinin nasıl yapılmak istendiğine karar verilerek gerekenler bulundurulmalıdır.

Bununla beraber, zara ürünleri için yapılacak olan sipariş iptallerinde gerekenler şu şekildedir:

1. İnternet bağlantısı
2. Sipariş verilen sayfada, siparişin tamamlanmasının ardından bir kod bulundurulur. Bu kod, kişiye özel olan sipariş kodudur. Sipariş kodu veya Zara sayfasına yapılan üyelik bilgileri olmadan sipariş iptali yapılamayacağı için, bu gerekenlerin bulundurulması zorunludur.

3. Eğer mağazalardan yapılan bir sipariş talebi olmuşsa, sipariş alındıktan sonra bir dekont niteliğinde fiş teslim edilir. Bu fiş olmadan sipariş iptali de sağlanamayacağı için oldukça önemli bir gerekendir.
4. İnternet üzerinden yapılan siparişlerin iptal edilmesinde kullanılmak üzere akıllı olarak tabir edilen bir cihaz

Gibi gerekenler, Zara sipariş iptali işlemini sağlamak amacıyla gerekir.

Zara Sipariş Nasıl İptal Edilir?

Zara siparişlerin iptal edilmesini sağlarken, her türlü gereğin eksiksiz olarak temin edildiğine emin olunması gerekir. Daha sonra, seçilen yönteme bağlı olarak uygulama yapma aşamalarına geçilerek Zara sipariş iptali sağlanır.

Bu aşamaların uygulanma şekilleri şöyledir:

1. İnternet üzerinden Zara marka ürünlerin sipariş iptali yapılacaksa: İlk olarak sipariş kodunun veya kişiye verilen kargo takip numarasının kişinin elinde bulunduruluyor olması gerekir. Daha sonra, ağ bağlantısı sağlanan akıllı cihaz üzerinden www.zara.com adresine giriş yapılır. Bu site üzerinde sağ kısımda bulunan ‘sipariş bilgileri’ seçeneğine giriş yapılır ve müşteri kodu veya sipariş kodu girilerek durum kontrol edilir. Sayfa açıldığı zaman orta kısmın alt tarafında ise ‘siparişimi iptal et’ seçeneği bulunur. Bu seçeneğe tıklama yapılarak siparişin iade edilmesi sağlanır.

2. Eğer mağazaya gidilerek yapılacak olan sipariş iptali söz konusu olursa: İlk olarak kişiye sipariş sonrasında verilen dekontun zarar görmeden saklanmış olduğuna emin olunur. Daha sonra, gidilecek zara markası mağazaları içerisinde bulunan kasa kısımlarına başvuru sağlanır. Bu başvuru esnasında mağaza görevlilerine, yapılmış olan siparişin iptal edilmek istendiği beyan edilir. Dekontun kontrol edilmesi ve doğrulamanın tam olarak sağlanmasının ardından sipariş iptali gerçekleşmiş olur.

Zara markasından yapılan siparişler iptal edilmek istendiği zaman uygulanması gerekenler bu şekildedir.

Zara Sipariş İptali Sonrasında Neler Olur?

Zara markasından yapılan siparişlerin iptal edilmesinin ardından bazı durumlar ortaya çıkar. İlk olarak ödeme durumunun tam olarak nasıl olacağının bilinmesi, müşteriler tarafından önem verilen bir konudur. Siparişin nasıl iptal edildiğinin farklı olmasına bağlı olarak, ödemenin de farklı şekillerde alınacak olduğu bilinmelidir.

Mağazalara gidilerek yapılacak olan sipariş iptallerinin ardından, işlem sağlanır sağlanmaz görevliler tarafından geri ödeme yapılır. Burada, kargo ücreti devreye girmemiş olduğu için verilen para üzerinde bir kesinti olmayacağı da bilinmelidir. Bir diğer durumda, İnternet üzerinden yapılan siparişlerde ise para iade yöntemi daha da farklıdır. Kullanılan banka veya kredi kartları üzerinden siparişlerin veriliyor olması, yine bu kartların kullanılarak siparişin iptal edimi esnasında para iadesinin alınmasına neden olur.

Görevliler tarafından; eğer ürün kargoya çıktığı halde teslim alınmamış, daha sonra da sipariş iptal talebi oluşturulmuşsa, kargo ücreti kesilir. Ancak ürün henüz kargo aşamasına gelmeden sipariş iptali sağlanmışsa, kargo ücret kesintisi yapılmadan kişiye parası iade edilir. İade işlemleri esnasında, kişinin sipariş verirken kullanmış olduğu kredi veya banka kartı kullanılır ve ücret bu kart numaralarına aktarılır.

Ayrıca İnternet üzerinden yapılan sipariş iptal taleplerinden sonra ücret iadesi; yoğunluk olma durumu, gereken değerlendirmelerin sağlanması ve sistem üzerinde doğrulanması gerekmesi durumlarından dolayı, bir ile on iş günü içerisinde gerçekleşir. Bu sürenin sonunda iade olacaktır. Bu durumlar, Zara sipariş iptali sonrasında ortaya çıkan durumlardır.

Yorum yapın