Yapı Kredi Kredi Kartı İptali

Konu Başlıkları

Yapı Kredi Bankası üzerinden bir kredi kartı temin eden vatandaşlar, ilerleyen süreçte aldığı kartları tekrardan iptal ettirme hakkına sahiptir. Kart iptal işlemleri için bankanın farklı iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Özellikle Yapı Kredi kredi kartı iptali işlemleri için telefon bankacığını kullanarak talep iletebilirsiniz. Müşteri temsilciler talep işlemini onayladığı anda tarafınıza kayıtlı olan kart iptal edilir.

Yapı Kredi kredi kartı iptali nasıl yapılır? Yapı Kredi kredi kartı iptal edilir mi?

YapıKredi Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kart iptal işlemleri için kullanılabilecek en güvenli kanallardan birisi telefon bankacığıdır. Yapı Kredi çağrı merkezini aradığınız zaman sistem talimatlarına uyarak doğrudan müşteri temsilciniz ile bağlantı kurabilirsiniz. Yapı Kredi kredi kartı iptali talebinizi ilettiğiniz zaman sizlere güvenlik açısından bazı sorular sorulur. Güvenlik sorularını yanıtladıktan sonra talebiniz işleme alınır. Ancak bankalar kart kapatma konusunda pozitif yaklaşmadığı için, öncesinde sizlere kredi kartını kapatma sebebinizi soracaktır.

Bu aşamada müşteri temsilcisi size özel bazı avantajlar sunarak kart iptalinden vazgeçirmek isteyebilir. Banka talebine olumlu yanıt vermediğiniz durumda her şekilde müşteri temsilcisi kartınızı iptal etmek durumunda olacaktır.

Yapı Kredi Şubeden Kredi Kartı İptal Ettirme

Telefon bankacılığı üzerinden Yapı Kredi kredi kartı iptali işlemlerini yürütemiyorsanız, garantili iptal ettirme yöntemlerinden birisi de doğrudan şubelere gitmektir. Bütün banka şubelerinde kredi kartı iptal işlemlerine dair hazır bir dilekçe örneği bulunur. Banka şubesinden bu hazır dilekçeyi isteyerek gerekli alanları eksiksiz olarak doldurun.

Sonrasında gişeye ilgili dilekçeyi teslim ettiğiniz zaman, kart iptal talebiniz işleme alınır. Bu aşamadan sonra banka şubeleri ortalama olarak 7 iş günü içerisinde sizlere geri dönüş sağlar ve kredi kartınız iptal edilir. Kredi kartlarını şubelerden iptal ederken sizlerden hiçbir ücret kesintisi ve dilekçe bedeli alınmaz. Şubelerden bu tarz bir komisyon talep edildiğinde ödememe hakkınız bulunuyor.

Yapı Kredi Neden Kredi Kartı İptali Yapamıyorum?

Kredi kartı işlemlerinde sıkça rastlanan sorunlardan birisi, kişilerin kartlarını kullanıma kapattıramamalarıdır. Yapı Kredi kredi kartı iptali işlemlerinde ilk olarak kartın ekstre durumuna bakılır. Kart üzerinde devam eden bir borç görünüyorsa, bankalar bu borç ödenene kadar kartları iptal etmeme durumunu belirtir. Ancak ilgili kanun maddelerine göre, kredi kartınızın devam eden bir borcu olsa bile iptal etme hakkına sahipsiniz.

Bu durumu bankaya belirttiğiniz sürece kredi kartınızı iptal edebilirsiniz. Zira kredi kartı kapatılsa bile, devam eden borçla ilgili gerekli hesap ekstresi tarafınıza gönderilebiliyor. Kartı kapattıktan sonra belirlenen hesap kesim günlerinde borcu ödeyebilirsiniz.

Yapı Kredi Çalınan Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Yapı Kredi üzerinden alınan kredi kartlarının çalınması durumunda, kart üzerinden herhangi bir işlem yapılmaması adına hızlıca iptal işlemlerini yürütmek gerekiyor. Bu tip durumlarda da en hızlı kullanılabilecek yol telefon bankacılığıdır. Yapı Kredi kredi kartı iptali için müşteri temsilcisine kartın çalındığı bilgisini geçmeniz durumunda, herhangi bir gerekçe talep edilmeden kart iptal edilir. Müşteri temsilcisinin onayı ile birlikte aynı dakikada kartınız kullanıma kapatılır.

Ancak bu durum kredi kartının tamamen iptali anlamına gelmez ve bankanız size yeni bir kredi kartı gönderir. Çalınan kart işlem dışı bırakıldıktan sonra ikamet adresinize 1 hafta içinde yeni kartınız gönderilir. Şayet aynı kredi kartını kullanmak istemiyorsanız, müşteri temsilcisine yeni bir kart istemediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Aidatları Ne Kadar?

Müşterilerine özel olarak farklı türlerde kredi kartı kullandıran Yapı Kredi, bu kartlar için yıllık belirli aidatlar alır. Bankanın sizlerden senelik olarak talep ettiği kart aidatları şu şekildedir:

  • Yapı Kredi Worldcard: 139,5 TL
  • Yapı Kredi World Gold: 158.5 TL
  • Yapı Kredi World Platinum: 178,5 TL
  • Yapı Kredi Play: 139,5 TL
  • Yapı Kredi Play (öğrenci): Aidat ücreti yok

Bu aidatlar yasal olarak bankanın her sene sizlerden keseceği ücretlerdir. Bu ücretler direkt olarak artı bakiyeden tahsil edilir ya da doğrudan hesap ekstresine yansıtılır. Kart aidatı vermemenin çeşitli şartları bulunuyor. Bu şartlar hakkında bilgi edinmek için doğrudan şubeleri kullanabilirsiniz. Özellikle kredi kartınız üzerinden belirli bir sayıda otomatik ödeme talimatı verdiğiniz zaman, bankalar sizlerden kart ücreti talep etmeyecektir.

Yapıkredi Kredi Kartı Nasıl Çıkartılır?

Yapı Kredi Bankası üzerinden kredi kartı çıkartmak isteyen kişiler, doğrudan internet bankacılığı üzerinden işlem yapabilir. Kimlik numaranız ve iletişim bilgilerini girdiğiniz zaman kart başvurunuz doğrudan işleme alınır ve sonucu sizlere mesaj olarak gönderilir. Kabul edilen kartlar en geç 7 iş günü içinde tarafınıza ulaşacaktır. Yapı Kredi üzerinden yüksek limitli bir kredi kartı almak içinse doğrudan şubelere gitmek gerekecektir.

Zira yüksek limitli kredi kartı başvurularında bankanız sizlerden bir gelir belgesi talep edebilir. Bankanın daimi müşterisi olan kişiler ve kredi sicili iyi durumda olan kişiler, bu taleplerini yine mobil bankacılık aracılığıyla yapabilir. Gelir düzeyi yüksek olmayan kişiler bile Yapı Kredi üzerinden düşük limitli bir kredi kartı alabilir. Öğrenci olarak görünen kişiler ise Yapı Kredi Play Öğrenci kartı başvurularını internetten yapabilecektir.

Yorum yapın