Trendyol Üyelik İptali

Trendyol; kozmetikten kıyafete, cilt bakımdan ayakkabıya kadar çeşitli ürünlerin satışa sunulduğu önemli bir sitedir. Her alışveriş sonrası, alışveriş tutarı ve o zaman bulunan kampanyalara bağlı olarak site üyelerine çeşitli avantajlar sağlanır. Bu sebeple de üye olan birçok insan olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Üyeliği bulunan ve çeşitli sebeplere bağlı olarak (mesaj alımlarının istenmemesi, farklı bir siteye üye olunurken kayıt sildirme işleminin yapılmak istenmesi, yeniden üye olarak bilgilerin güncellenmek istenmesi gibi sebeplere bağlı olarak) sildirmek isteyen bireyler bulunabilir.

Bu durum söz konusu olduğu zaman; üyeliğin iptal edilmesi için neler yapılması gerektiği, hangi durumlarda iptal yapılabildiği, hangi durumlarda yapılamadığı ve işlemin gerçekleştirilme aşamaları bilinmelidir.

Trendyol üyelik iptali nasıl yapılır? Trendyol üyelik iptali hangi durumlarda yapılır? Trendyol üyelik iptali aşamaları nelerdir? Trendyol üyelik iptali ve daha fazlası yazımızın devamında yer almaktadır.

Trendyol Üyelik İptali Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Trendyol kullanan ve Trendyol üyelik iptali yapmak isteyen bireyler, belirli durumları sağladıkları takdirde üyelik iptal işlemi yapabilir.

Üyeliğin iptal edilmesi için sağlanması gereken durumlar şu şekildedir:

  • Mesaj alarak çeşitli kampanyalardan haberdar olunmak istenmemesi
  • Farklı sitelere yapılacak üyelikler için, site üyelik kaydının silinmek istenmesi
  • Üyeliği bulunan kişinin yapmış olduğu kimlik değişimlerine bağlı olarak; ad, soyad ve üyelik esnasında istenen diğer bilgilerin değişmesi
  • Artık site kullanımına ihtiyaç duyulmadığına inanılması ve kullanılmak istendiği zaman üyelik yapılmadan kullanılacağına karar verilmesi

Durumlar örnek olarak verilebilmekle birlikte, çeşitli sorunlarda siteye yapılan üyeliğin iptal durumu söz konusudur.

Trendyol Üyelik İptali Hangi Durumlarda Yapılamaz?

Trendyol üyeliği, bazı durumlarda nasıl iptal edilebiliyorsa; bazı durumlarda da iptal edilmesi söz konusu değildir. İlk olarak, kişi herhangi bir talepte bulunmadığı zaman; üyeliğin kendi kendine iptal edilmesi durumu mümkün değildir. Uzun süreli olarak giriş yapılmadığı zamanlarda yalnızca üyelik pasif duruma alınır ancak hala site üzerinde kayıt devam eder.

Bu durumun yanı sıra, üyeliğin iptali için talepte bulunulsa dahi gereken şartlar sağlanmadığı zamanlarda iptal yapılamaz. Kişinin siteye yapması gereken bir ödeme var olduğunda, sistemde kayıtlı olan ve hala teslim edilmemiş ürün bulunduğunda üyeliğin iptal edilmesi gibi bir durum yoktur. Tam olarak iptali sağlamak amacıyla, işlemin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği konusu araştırılmalıdır.

Trendyol Üyeliğini İptal Etmek İçin Neler Gerekir?

Trendyol üyeliğinin kaldırılmasına yönelik olarak yapılacak taleplerde, gerekenlerin karşılanması gerekir. Bu gereklerin başında, işlemin sistem üzerinden yapılmasını sağlayacak bir cihaz gelir. Ağ bağlantısı olan akıllı bir cihaz sayesinde üyelik iptali yapılabilir.

Bu durumun yanı sıra, arama yapmak için yeterli miktarda bakiye veya konuşma hakkı bulunan bir telefon ve Trendyol müşteri hizmetleri numarası gerekir. Gerekenler temin edildikten sonra, üyeliğin tam olarak iptal edilmesini sağlamak amacıyla işlemlere başlanır.

Trendyol Üyelik İptali Nasıl Yaptırılır?

Trednyol üyeliği bulunan bireyler, bu üyeliği iptal etmek için ilk olarak kendilerine en uygun olan yöntemi seçmelidirler. İlk olarak, sistem üzerinden üyeliğin iptal edilmesi yöntemi vardır. Bunun için; kişinin üyelik sayfasına erişim yapması gerekir. Daha sonra, varsa borcun kapatılması yoksa da ürün teslim süreçlerinin tamamlanmış olduğuna emin olur.

Emin olma işlemi tamamlanınca ayarlar kısmına girilir ve ‘üyelik iptali’ seçeneği tercih edilir. Bu aşamada iptal yapmak isteyen bireye, üyeliğin iptal olması durumunda hangi durumların olacağı ve bireye yüklenen sorumluluklar belirtilir. Okuma ve değerlendirme işlemi tamamlandıktan sonra onaylama yapılır ve üyelik iptali gerçekleştirilir. Bu yöntemin yanı sıra, Trendyol temsilcileri aranarak üyelik iptali yapılması da söz konusudur.

Kişi, temsilciye bağlandıktan sonra talebini belirtir. Sistem üzerinden çeşitli kontroller ve üye kimlik doğrulaması işlemleri tamamlanır. Sorun olmadığı görüldüğünde, üyelik iptal işlemi yapılır. Borç bulunması durumunda ise; borcun kapatılması, kapatma işleminden sonra yeniden talep oluşturulması ve işlemlerin tekrarlanması gerektiği söylenir. Daha sonra üyelik iptali yapılır.

Trendyol Üyelik İptali Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Trendyol üyeleri, üyeliklerini iptal etmek istediklerinde bir süre beklemek durumunda kalabilir. Bu süre çeşitli sebeplere bağlı olarak değişmekle birlikte, genel anlamda; borcun bulunması ve kapatılması, sistemde kayıtlı ürün bulunması veya bu durumların tam tersi sebeplere bağlı olarak değişir.

Bazı bireylerin üyelik iptal işlemi hemen onaylanırken, bazı bireylerde borcun geç kapatılmasına bağlı olarak daha uzun sürebilir. Ancak özet olarak, tam bir tarih ve belirli bir zaman sınırı verilememekle birlikte; yaklaşık iki günde üyelik iptali yapılabilir.

Trendyol Üyelik İptali Neden Yapılmalıdır?

Trendyol üyeliği bulunan bireyler, farklı sebeplere bağlı olarak bu üyeliği iptal ettirmelidir. İlk olarak, pasif olarak duracak üyelik sonucunda, sistem üzerinde ne kadar aktif müşteri olduğu bilinemez. Bu durum, sitenin yapacağı aktiflik çalışmalarına olumsuz bir şekilde yansıyacak ve zarara uğranmasını sağlayacak ölçüde olabilir.

Ayrıca, kullanılmadığı halde üyeliğin bulunması; farklı sitelere üyelik yapılacağı ve aktif olarak kullanılacağı zamanlarda engel olarak kişinin karşısına çıkabilir. Üye olan ancak sorumluluklarını yerine getirmeyen bireye karşı, diğer siteler tarafından sağlanacak olan kampanya sayısı da azalabilir.

Yorum yapın