Trafik Sigortası İptali

Konu Başlıkları

Türkiye şartlarında iyi ya da kötü her ev artık en az bir araca sahip. Özellikle hastalıkların tavan yapmış olduğu bu dönemde kalabalık toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kişiler özel araçlara yönelmişken, otomobillerin dertleri de saymakla bitmez. Bunların başında da trafik sigortası iptali nasıl yapılmaktadır gelmektedir. Trafik sigortası iptali için neler gerekli tarzında sorular kafanızı kurcalarken yazımızın devamında bu sorulara cevap bulacaksınız.

Hayat şartlarının zorlaşması, kişilerin iş ile evlerinin arasındaki mesafenin artmasıyla beraber yaşanan zaman kaybını kişiler kendilerini araç satın alırken buluyor. Trafiğiyle ünlü bir ilde de yaşıyorsanız araç alım satımı yapılırken araç sahiplerinin ilk aklına gelen trafik sigortası iptali nasıl yapılır? Trafik sigortası iptali için gerekli belgeler nelerdir?  Hangi durumlarda trafik sigortası iptali gerçekleştirilir? Trafik sigortası kaç günde iptal edilir? Trafik sigortası iptali sonrası para iadesi nasıl oluyor? Soruları kafaları kurcalarken yazımızın devamında bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Trafik Sigortası İptali İçin Gerekli Belgeler

Araçlarınızın trafik sigortası iptali için aracınızın sigortasını yaptırmış olduğunuz sigorta şirketine başvurmanız gerekmektedir. Aracınıza ait olan sigorta poliçesini ve araç ruhsatınızı yanınızda bulundurmanız trafik sigortası iptali için gerekli olan belgelerdendir.

Sigorta iptalinizin yapılabilmesi için sigorta şirketinin şartlarını bilmeniz gerekmektedir. Trafik sigortası iptali için gerekli durumlar ise yazımızın devamında yer almaktadır.

Trafik Sigortası İptali İçin Gerekli Durumlar

Trafik sigortanızı iptal ettirmek istiyorsanız bazı gerekli olan şartları da yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar ise maddeler halinde aşağıda yer almaktadır.

  • Sigorta Poliçesinde eksik veya yanlış bilgi bulunması
  • Aracın üzerinde risk oluşturacak düzey veya düzeylerde değişiklik yapılmış olması
  • Sigortada adı geçen kişinin vefat etmiş olması
  • Sigortalı aracın alım satım yapılarak el değiştirmiş olması
  • Sigortalı aracın kötü bir kaza sonucunda aracı pert durumuna çıkarmış olması
  • Bayiden sıfır alınmış olan aracın, yeniden bayiye iade edilmiş olması

Yukarıda yazan haller durumunda aracınızın sigortasının iptalini sigorta şirketinizden talep edebilirsiniz. Yukarıda yazan hallerden herhangi birini sağladınız ve sigortanızı iptal ettirmek istiyorsunuz. Trafik sigortası iptali nasıl yapılır yazımızın devamında yer almaktadır.

Trafik Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Türkiye şartlarında gerek işe yetişme sorunu gerek küçük bebekli evler için kurtarıcı olması gerekse kimi zaman hasta olan hane halkını sağlık kuruluşuna yetiştirme derdi olmasın diye aynı zamanda hafta sonlarını keyifle geçirmek için her evde en az bir araç mevcut durumda. Hal böyle olunca ülkemizde de çok fazla araç alım ve satımı yapılmakta ve akıllara da ilk gelen soru aracımın trafik sigortası iptali işlemini nasıl yapabilirim olmaktadır.

Sigorta iptali genellikle araç alım ve satımlarında yapılmaktadır. Eğer araç alımı yapılmışsa satış belgesini ve araca ait sigorta poliçenizi sigorta şirketine faks veya e-mail yoluyla iletmeniz gerekmektedir. Belgeleri alan sigorta şirketi ise belgelerinizi işleme alarak trafik sigortası iptali işleminizi başlatacaktır. Böylelikle talep etmiş olduğunuz trafik sigortası iptali için gerekli süreç sizin için başlamış demektir.

Trafik Sigortası Kaç Günde İptal Edilir?

Yeni bir araç aldınız ve hevesle kullanmak istiyor, gezmek istiyor fakat sigorta işlemlerinden dolayı trafiğe çıkmaya korkuyorsanız, bu korkunuz yersiz kalacaktır. Çünkü trafik sigortası 15 gün boyunca herhangi bir işleme gerek kalmadan yeni araç sahibi için yeni bir sigorta yapılana kadar geçerli olmaktadır. Bu nedenle sizde yeni aracınızla güvenle seyahat edebilir trafik sigortası iptali gibi bir sorunla karşılaşmamış olursunuz.

Sigorta şirketiniz iptal durumunu değerlendirdikten sonra para iadesi yapılması gerekmektedir. Herhangi bir yerde fazladan paramızın kalmasını istemez hatta araba için onlarca para harcamışken sigortadan gelecek olan parayı dört gözle bekleyebilirsiniz bile. Peki para iadesi nasıl olacak? Sigorta şirketi trafik sigortası iptali için sizlere ne kadar para ödemesi yapacak yazımızın devamında yer almaktadır.

Trafik Sigortası İptali Sonrası Para İadesi Nasıl Oluyor?

Yeni bir araç satın alırken birçok yere tonlarca para ödemesi yapıyoruz. Durum böyle olunca trafik sigortamızı iptal ettirmek istediğimizde de sigortamızın süresi devam etmesine rağmen para ödemesini de yapmış olduğumuz için iptal ettirmek istediğimiz trafik sigortasının geri kalan günlerini de talep ettikten sonra trafik sigortası iptali parasını da dört gözle beklemeye başlıyoruz.

Trafik sigortası iptali ile sigorta şirketinize başvuru yaptıktan sonra sigorta poliçenizin kalan günleri hesaplanır ardından bu kalan günlerin tutan miktarı hesaplanarak kalmış olan miktar sigorta sahibine iade edilir. Yapılacak olan geri ödeme, sigortayı satın alırken yapılan ödeme şekline göre değişmektedir. Eğer aracınızın sigortasını yaptırırken ödeme şeklinizi kredi kartı olarak seçtiyseniz trafik sigortası iptali ile sigortanızdan kalan günler hesaplanarak, paranız kredi kartınıza yatırılacaktır.

22 Haziran 2018’de getirilmiş olan karara göre trafik sigortası iptali talep edipte trafik sigortasını iptal ettiren kişilerden yapılacak olan kesinti 25 Türk lirasına çıkarıldı. Bu 25 Türk lirasının 20 lirasını sigorta şirketi acente komisyonu olarak ödemektedir. Aradaki 5 Türk lirası ise sigorta şirketine kalmaktadır.

Yorum yapın