SSK Sigorta İptali

Günümüzde sigortalı olmak büyük önem taşımaktadır. Çünkü sağlık sigortamız sayesinde hastane masraflarımız karşılanıyorken, eczanelerden ilaçlarımızın çoğunu da sağlık sigortası sayesinde daha uyguna alabiliyoruz. Ülkemizde sigorta demek ileri de yaşlanınca emekli olabilmek için en gerekli olan şey demektir. Bu nedenle çalışan her kesimden insan işe girerken öncelikle sigorta yapıyor musunuz diye sorar işverenine. İşten çıkarken de çalışanın en çok merak ettiği şey SSK sigorta iptali nasıl olacak ya da SSK sigorta iptali kim tarafından yapılacak tarzında soruları işten çıkanlar merak etmektedirler.

Sigorta hayatımızda büyük bir alanda yer almaktadır. Hastalandığımızda, ilaç almamız gerektiğinde ya da artık hayatın en güzel evresi olan emeklilik bölümünde sigorta bilgileri büyük bir önem arz etmektedir. Sigortamız sayesinde devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olurken, ilaçlarımızın çoğunu da eczanelerden ücretsiz bir şekilde temin edebiliyoruz. Bu nedenle sigortası iptal olan kişiler SSK sigorta iptali diye arama yaparak ne zaman sigortalarının bittiğini ya da hala aktifler mi değiller mi bunu da merak etmektedirler.

Aklımıza sadece hastalandığımızda değil emeklilik döneminde prim hesabı yaparken de SSK sigorta bilgileri lazım olmaktadır. Bu sebeple emeklilik için ssk sigorta iptali olmaması, uzun süreli sigortamızın yatmış olması gerekmektedir. Sigortanızın durumunu merak ediyorsanız sizlere sigorta sorgulama adımlarını anlatacağız.

SSK Sigorta Durumu Sorgulama

Yeni bir işe girdiniz ve tabii ki de en merak ettiğiniz şey haliyle sigorta durumunuz oluyor. Acaba çalıştığım firma sigortamı yatırıyor mu ne yapıyor diye meraklanıyorsunuzdur. İşten çıktıysanız SSK sigorta iptali oluyorken, yeni bir işe girdiyseniz SSK sigorta başlangıcının yapılması gerekmektedir. Sizde yeni bir işe başladıysanız SSK sigorta durumunuzu sorgulamak isteyebilirsiniz. Sizlere şimdi SSK sigorta durumu nasıl sorgulanır bundan bahsedeceğiz.

Yeni bir işe girdiniz veya güncel sigorta durumunuzu merak da ediyor olabilirsiniz. Tüm bu merakınızı giderebilmeniz için ssk sayfasına internet üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. SSK sigorta iptali işleminize bakmadan önce SSK sigorta durumu sorgulama şu şekilde yapılmaktadır;

  • Öncelikle turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
  • turkiye.gov.tr internet adresine tıkladığınızda e-devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız gerekmektedir. Eğer hala bir e-devlet şifreniz yok ise size en yakın olan posta haneye giderek kişiye özel olan e-devlet şifresini alabilirsiniz.
  • e-devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet dökümü alanından kendi bilgilerinizi sorgulatabilirsiniz. Bu bölümde geçmiş yıllara ait primlerinizi de görebilir, emeklilik bilgilerinizi sorgulatabilir ve güncel sigorta durumunuzu da görmüş olursunuz. SSK sigorta iptali sorgulamasından önce sizlere SSK sigorta durumu sorgulama nasıl yapılır bundan bahsetmiş olduk.

SSK Sigorta İşe Giriş Yapma Nasıl Yapılır?

Yeni bir işe başladınız ve haliyle sigortanızın olmasını dört gözle bekliyorsunuz. Bu durumda yeni işe başladığınız yerin sizin adınıza sigorta girişinizi yapması gerekmektedir. SSK sigorta işe giriş yapma işlemleri sadece işveren tarafından yapılabilmektedir. Kişinin işe başladığı gün tüm sigorta işlemlerinin de yapılmış olması gerekmektedir. Eğer işe başlayan kişinin sigorta girişi yapılmaz ise işverene ceza kesilmektedir. SSK sigorta iptali işlemlerinden önce yeni bir işe başladınız ve sigortanız nasıl yapılıyor bundan bahsedeceğiz. SSK sigorta işe giriş işlemleri şu şekildedir;

  • SSK sigorta işe giriş işlemleri işveren tarafından internet üzerinden sosyal güvenlik kurumunun sayfasından yapılmaktadır. Bu nedenle işverenin çalışanın tüm bilgilerini e-bildirge üzerinden onaylaması gerekmektedir.
  • SSK sigorta işe giriş işlemleri için işveren herhangi bir ek ödeme yapmamaktadır.
  • Tüm iş verenler çalışanlarının SSK sigorta işe giriş işlemlerini yapmakla zorunludur, Aksi halde para cezası alırlar. SSK sigorta işe giriş işlemleri nasıl yapılmaktadır bundan bahsettikten sonra oldu ki işten çıktınız ve artık bir işiniz yok. Bu durumda da SSK sigorta iptali nasıl yapılır ya da SSK sigorta iptali kim tarafından yapılır merak etmektesiniz. Yazımızın devamında SSK sigorta iptali nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.    

SSK Sigorta İptali Nasıl Yapılır?

Bu zamana kadar çalıştığınız işinizden ayrılmış olabilirsiniz ve hastane masraflarınızın ya da ilaç masraflarınızın ne olacağını merak ettiğiniz için işten ayrılırken ilk meraklandığınız durum sigortanızın ne olacağı oluyordur. Bu nedenle yazımızın devamında sizlere SSK sigorta iptali nasıl yapılır bunu anlatacağız. İşe giriş yaparken SSK sigorta girişinizi nasıl ki işvereniniz yapıyor işten çıktığınız zaman da yine SSK sigorta iptali işlemlerinizi işvereninizin yapması gerekmektedir.

Yine SSK sigorta iptali işlemlerinizi işvereninizin online olarak e-bildirge sistemi üzerinden belirtmesi gerekmektedir. İşvereniniz SSK sigorta iptali işlemlerinizi e-bildirge sistemi üzerinden belirttikten sonra yetkili olan kişiler sizi incelemeye alıp işleyen süreci kontrol ediyorlar.

İşten çıkan kişinin e-bildirge üzerinden tüm sigorta bilgileri sosyal güvenlik kurumuna iletilir. Tüm bilgileri tam ise eğer işten çıkarılan kişinin SSK sigorta iptali işlemleri sosyal güvenlik kurumu tarafından da onaylandıktan sonra kişinin SSK sigorta iptali gerçekleştirilmiş olur. Çalışan işçinin işten çıkarılmasının ardından 10 iş günü süresi içerisinde bilgilerinin sosyal güvenlik kurumuna iletilmiş olması gerekmektedir.

Yorum yapın