Telegram Hesabı Silme ve İptali

Siz de telegram hesabınızı silmek veya iptal etmek mi istiyorsunuz? Sizler için telegram hesabı silme, telegram kapatma gibi konularla alakalı bu yazıyı yazdık.

Son dönemlerde popülerliği oldukça artan ve hem tekli hem de çoklu konuşmalara izin veren bir mesajlama uygulaması olan telegramı silmek için iki alternatif yol mevcut. Önce gelin kısaca bir telegramdan bahsedelim.

Telegram Nedir?

Telegram, hızlı ve güvenli bir mesajlaşma uygulamasıdır. Tüm cihazlarda aynı anda kullanılabilen ve ücretsiz olan bir uygulamadır. Bu uygulamada mesajlar, çok sayıda telefon, tablet veya bilgisayar arasında sorunsuzca eşlenir.

Telegram üzerinden mesajlar, çeşitli dosyalar (zip, pdf, mp3, doc, vb), fotoğraflar gönderebilirsiniz. Ayrıca 200.000 kişiye kadar grup oluşturabilir ya da sınırsız izleyiciye canlı yayın açabilirsiniz.

Telegram Hesabını Kalıcı Olarak Silmek

Telegram hesap silme (Delete account) sorusunun android ve iphone telefonlar için geçerli iki yolu vardır. Bu yöntemleri anlatarak sizlere telegram nasıl silinir sorusunun cevabını vereceğiz.

Telegram Hesabını Telefon Üzerinden Silme

Telegram hesab kapatma işlemi için mobil kullanıcıların kullanabilmesi adına telegramın hazırladığı bir hesap kapatma linki mevcuttur. Bu işlem için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Buraya tıklayarak telegram hesap silme linkine gidin
 2. Karşınıza çıkacak sayfada istenilen yere başında +90 olacak şekilde numaranızı girin

(Örnek +905*********)

 1. Daha sonra next diyin. Böylece telefonunuza bir güvenlik kodu gönderilecek.
 2. Bir sonraki aşamada kodu girmeniz istenilen yere kodu girin ve “Sign in”e basın
 3. Telegram hesap kapatma sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada “Why Are You Leaving?” kısmına neden uygulamayı sildiğinizi kısaca yazın
 4. Delete My Account’a tıklayın.

Bu adımları takip ettiğiniz takdirde telegram hesabınız, mesajlarınız, gruplarınız kısaca bütün verileriniz kalıcı olarak silinecek.

Telegram Hesabını Bilgisayar Üzerinden Silme

Telegram hesabımı nasıl silerim diye düşündüğünüzde bu işlemi bilgisayardan yapmakta isteyebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek PC üzerinden de telegram hesabınızı kolayca silebilirsiniz.

 1. Buraya tıklayarak telegram hesap silme linkine gidin
 2. Açılan sayfada ilgili yere başında +90 olacak şekilde numaranızı girin
 3. Next butonuna tıklayın
 4. Telefonunuza gönderilen güvenlik kodunu ilgili yere yazın ve “Sign in” butonuna tıklayın
 5. Telegram hesap kapatma sayfasına yönlendirileceksiniz. “Why Are You Leaving?” kısmına neden uygulamayı sildiğinizi kısaca yazın
 6. Delete My Account butonuna tıklayın.

Telegram Hesabını Zamanlayıcı ile Silmek

Telegram hesabı nasıl kapatılır sorusunun bir cevabı da zamanlayıcı ile hesabı kapatmak yani kalıcı olarak sil emrini uygulama üzerinden vermek. Bu yöntem android ve iphone telefonlarda da çalışmakta.

 1. Telegram uygulamasını telefonunuzda açın
 2. Ayarlar kısmına girin
 3. Gizlilik ve güvenlik kısmına girin
 4. Menüde hesap sil kısmında “If away for” veya Türkçe olarak “Bu kadar süre uzaktaysam” seçeneğini göreceksiniz. Bu kısma girin
 5. Açılan menüde 1 aydan 1 yıla kadar seçenekler var. İstediğinizi seçin
 6. Telegramı telefonunuzdan kalıcı olarak silin.

Seçtiğiniz süreç dolduğunda telegram hesabınız tüm verilerinizle beraber silinecek. Unutmayın zamanlayıcıyı kurduktan sonra hesabınızın hiçbir şekilde çevrim içi olmaması gerekmekte. Eğer çevrim içi olursanız işlem iptal olacaktır.

Yorum yapın