Paribu Üyeliğinin İptali ve Hesap Kapatma

Paribu; lira türünden kripto para alım satımının yapıldığı; bu paraya ait borsalardan biridir. Paribu alanında satış yapabilmek için öncelikle üye olmak gerekir. Bu alanda Paribu gibi işlemler yapan çok fazla firma vardır.. Bu durumda başka bir seçenek değerlendirmek ya da farklı bir sebepten dolayı; Paribu üyeliğinin iptali ve hesap kapatma yapmak isteyenler için; sizlere Paribu üyeliğinin iptalinden bahsedeceğiz.

 Kripto para; son yıllarda ayrı bir ekonomik değer olarak ortaya çıkmaya başladı. Maddesel para piyasasından çok farklı bir gelişme gösteren sanal para piyasası; günümüz ekonomik sistemlerine alternatif bir şekilde gelişmektedir. kripto para olarak tanımlansa da; bildiğimiz anlamda bir para mantığı olmadığı için; kripto değer olarak da çevrilebilir. Kripto para piyasası; farklı kullanıcıların alım satım değerleri üzerinden otomatik olarak oluşan ve son işlemler üzerinden güncellenen bir piyasadır.

Farklı karmaşık kodlar oluşturularak meydana getirilen kripto paranın güvenliği konusunda çok fazla tartışma olsa da; bu alana ilgi duyanların sayısı her geçen gün artıyor. Uygulamalara giriş yapabilmek için; üyelik gerekiyor ve bunlardan çıkış yapmanın da kendi içinde yöntemleri bulunuyor.

Kripto Para Borsaları

Peki, bu uygulamalardan neden çıkılıyor? Öncelikle Türkiye’de hizmet veren ve Türk Lirası üzerinden kripto para hizmeti sunan pek çok sanal borsa bulunuyor.  Kullanıcılar; belki Türk Lirası ve kripto değer arasındaki uygulama dengesini tercih etmeyebilir. Yeterince karlı bulunmadığı için olabildiği gibi; kimi kullanıcılar tarafından da sanal bir dünyada hizmet verdikleri için yeterince güvenilir görülmeyebiliyorlar.

 Aslında pek çok sanal para borsası çift katmanlı olarak tabir edilen ikili güvenlik sistemine sahip oluyor. İstisna olarak sanal hırsızlık mağduru olan firmalar çıkabiliyor; ancak genelde güvenlik sistemi kuvvetli uygulamalar olarak görülüyorlar. Farklı daha pek çok sebepten dolayı; kripto para uygulamasından çıkmak söz konusu olabiliyor.

Paribu’da Hesap Kapatma

Bunlardan birisi olan Paribu hesap silme nasıl yapılır diye soranlar için yazımızın devamında detaylı şekilde açıklıyoruz. Kullanıcılar Paribu uygulaması üzerinde belli bir süre kalmak durumunda değildir. Yani sistemsel herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır ve isteyen kullanıcı;  dilediği zaman hesabını kapatabilir. Paribu için hesap kapatma işlemi şu şekilde olmaktadır:

  • Öncelikle kullanıcılar; üyeliklerinin iptal edilmesi için; Paribu aracılığıyla ve [email protected] adresi üzerinden iptal amacıyla başvuru yapabilirler.
  • Bu alana giriş yaptıktan sonra ‘üyeliğimi sonlandırmak istiyorum’ ya da ‘hesabımı kapatmak istiyorum’ gibi açıklama sunmanız yeterli olmaktadır.
  • Hesabın kapatılması için 30 günlük süre başlayacak ve bir ayın ardından da kullanıcı hesabınız kapanacaktır. Bu süreç ilk gün de olabilir, tam bir sonra da kapanabilir; normal ve sistemsel bir durumdur.

Aslında oldukça kolay olan iptal işlemi bakımından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlar; yasal bazı ayrıntılarla ilgilidir. Örneğin üyeliğiniz süresi boyunca yasal çerçevelerce saklanan bilgiler doğrultusunda üyeliğiniz sonlandırılacaktır. Paribu şirketinin menfaatleri ve yasal düzenlemeler aracılığıyla sonlandırılan Paribu kapatma süreci; hesaba ait bilgilerin saklanması sürecini de kapsar.

‘Kişisel veri aydınlatma politikası’ ile sözleşmede geçen süre zarfı boyunca saklanan veriler; belirtilen zaman sonunda yine yasal mevzuata uygun bir şekilde silinir.

Kolay bir biçimde üyelik sonlandırma işleminin yapılabileceği Paribu; ülkemizde yer alan ve Türk Lirası ile hizmet veren kripto para borsalarından biri olmaktadır. Son yıllarda oldukça ilerleme kaydedilen internet dünyasında artık alternatif para piyasası bile oluşmuş durumda. Kimi çevrelerce bu para biriminin geleceğin fiyat politikasını belirleyeceği düşünülüyor.

Yorum yapın