Nikâh Günü Nasıl İptal Edilir?

İki insanın evlenmesi için nikâh gerekli bir işlemdir. Bu nedenle aralarında anlaşan çiftler, iki taraf için de uygun olan bir tarih belirler. Ancak bazı durumlarda, günün iptal edilmesi söz konusu olabilir..

Eğer kişiler arasında anlaşmazlık oluşmuşsa yahut o gün bir iş çıkmışsa ve yakın dönemde nikâh mümkün değilse bu işleme başvurulur. Ancak ilk defa nikâh yapan kişiler, doğal olarak ne yapması gerektiğini de bilmemektedir. Peki, nikâh günü nasıl alınır, nasıl iptal edilir ve bilinmesi gerekenler nelerdir?

Nikâh Yapılabilecek Durumlar Nelerdir?

Nikâh günü nasıl alınır 2020 hakkında bilinmesi gereken ilk şey bazı kuralların olduğudur. Ancak çoğu vatandaş bu durumu bilmeden gün alır. Ancak bazı şartlar taşınmıyorsa, evlilik yasaktır. Bunlar şöyledir;

  1. Kanunlarımız çerçevesinde evlenmek için mani durum olmamak.
  2. Yasalar karşısında reşit olmak. Hâkim ya da kanuni temsilcinin izin vermesi.
  3. Evlenmek için sağlık sorunları olmadığına dair sağlık raporu.

Ayrıca 4721 sayılı Türk medeni kanunun, 124. maddesi uyarınca yaş şartı da vardır. Bunlar şöyledir;

  1. Erkek ya da kadınlar 17 yaşını bitirmediği müddetçe evlenemez.
  2. Erkek ve kadın 16 yaşını bitirmişse, hâkim izin verirse evlilik yapılabilir.
  3. 17 yaşını doldurmuş olan kadın ve erkek, yasal temsilcisi tarafından izin olmadıkça evlenemez.

Bu nedenle evlenmek isteyen adaylar, ilk önce şartları taşıdığından emin olmalıdır.

Nikâh Günü Nasıl Alınır?

Nikâh günü nasıl alınır 2020 ilk defa evlenecek çiftler tarafından merakla araştırılır. Bunun için yapılması gereken işlemler oldukça kolay olup, ikametin mevcut olduğu belediyeye gidilir. Durum açıklandıktan sonra, kişilere uygun günler ve gerekli evraklar sunulur. Ardından da diğer işlemler yapılır.

Nikâh İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nikâh için gerekli evraklar 2020 başvuran kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Aksi halde başvuru tamamlanamaz. Bunun için talep edilen belgeler şöyledir;

  1. Evlenme beyannamesi
  2. Sağlık raporu
  3. Vesikalık fotoğraf
  4. Fotoğraflı nüfuz cüzdanı aslı ile fotokopisi

Aynı zamanda bazı belediyeler tarafından ikametgâh belgesi, nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi talebinde bulunabilir. Dolayısıyla hazırlanması gereken belgelerin tam listesi, belediyeden öğrenilmeli, eksiksiz biçimde tamamlanarak başvurulmalıdır.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Evlenme ehliyet belgesi birçok vatandaş tarafından duyulmamış veya ilk kez işitilmiştir. Evlenmek isteyen kişilere verilen bu belge, nüfus idareleri tarafından kütük kayıtlarına dayanarak hazırlanır.

Nüfus bakımından evlenmeye mani bir durumun olup, olmadığını belirtir. Her ne kadar bazı belediyeler istemese de, bazıları tarafından talep edilir. Dolayısıyla sizden istenen evraklar arasında olup, olmadığına önem verilmelidir.

Nikâh Nasıl İptal Edilir?

Nikâh tarihi iptal dilekçesi ön bilgi edinmek isteyen kişiler tarafından da araştırılsa da, ağırlıkla nikâh tarihi almış kişiler tarafından özellikle incelenir. Her ne kadar çoğu kişi kişilerin evlenmekten vazgeçtiği için iptal ettiğini düşünse de, bazen nikâh günü çok ileriye ertelenebilir.

Bunun da çok farklı sebepleri vardır. Eğer iptal söz konusuysa, kişilerin belediye müracaatta bulunması gerekir.  Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken bir zaman dilimi de vardır. İptalin 1 hafta önce yapılması gerekir.

Nikâh Günü Değiştirme Nasıl Yapılır?

Nikâh günü belirlendikten sonra herhangi bir sebeple ileri tarihe taşımak gerekebilir. Eğer zorunlu bazı işler çıkmışsa veya tarih hatalı alınmışsa bu işlem yapılır. Nikâh günü değiştirme oldukça kolay bir işlem olup, tek yapılması gereken ilgili kuruma gitmedir.

Ardından tüm işlemler hızlı şekilde yapılabilir. Eğer bazı evrakların hazırlanması gerekiyorsa, bunlar da tamamlanır.

Yorum yapın