İş Bankası EFT İptali

Bankacılık sektörü içerisinde en yaygın şekilde yapılan işlemlerden biri olarak EFT yer alıyor. EFT işlemleri artık bankacılık dünyası içerisinde pek çok seçeneklere bağlı olarak yapılmaktadır. Bu seçeneklere göz attığımız zaman mobil bankacılık, İş bankası telefon numarasını  arayarak gerçekleşmektedir.

EFT  saatleri arasında yapmış olduğunuz işlemler, karşı tarafa sorunsuz bir şekilde geçmektedir. Genelde bu süre  15 dakikadan fazla uzun sürmez. Bu sebepten dolayıdır ki EFT göndereceğiniz hesapla ilgili bir hataya düştüyseniz o zaman çok seri bir şekilde davranmanız gerekmektedir. Çünkü 15 dakika gibi bir süreç sonunda hata yaptığınız karşı hesaba paranız düştüğü zaman ise geri almak oldukça zor bir hale dönüşmeye başlayacaktır.

Para iadesi sağlanmaya çalışacağı zaman hem süreç daha fazla uzayacak hem de sizler mağduriyet yaşamaya başlamış olacaksınız. Bu yüzden dolayı EFT sonrası karşı tarafa paranın geçmeden iptalinin yapılması gerekiyor. 

Bir anlık şekilde yapılan EFT dalgınlıklarını düzeltmek için İş Bankası EFT iptali nasıl yapılır, hangi yollara başvurulması gerekilir mutlaka bilinmelidir. Yapacağınız bu gibi olası bir aksilik durumda ise izleyeceğiniz çözüm yollarını yazımızın devamında paylaştık.

İş Bankası EFT İptali Nasıl Gerçekleşiyor?

Karşı tarafa ulaşmayan EFT durumu söz konusuysa o zaman işinizin biraz daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durumda yapmanız gereken en doğru adımlardan biri hemen İş Bankası müşteri temsilcisini aramaya başlamanız olacaktır. İş Bankasının ilgili numarası olan 0 850 724 0 724 arayarak EFT ile ilgili bir yanlışlık yapmış olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Böylelikle  herhangi  bir  sorun yaşanmadan EFT iptalinin yapılmasını sağlarsınız. Çünkü yapmış olduğunuz  EFT işleminiz, İş Bankasının EFT havuzuna henüz düşmüştür. İşleminiz hemen iptal edilerek, ne kadar  ücret yollanmışsa ücretiniz hesabınıza geri iade edilir. Fakat karşı bankanın havuzuna düşmüşse, karşı bankaya bu durumla ilgili bilgi verilir. Bilgi verildikten sonra para iadesi talep edilir.

Bu sebepten dolayıdır ki olası bir yanlış EFT yapıldığı zaman mutlaka hızlı olmak geri dönüşü olması açısından son derece önemli olacaktır. Çünkü ne kadar hızlı olursanız o kadar kolay yoldan İş Bankası EFT iptalini yapmış olursunuz. 

EFT İşlemi Karşı Tarafa Ulaştıysa Ne Olur? Nasıl İptal Edebiliriz?

En istenmeyen durumlardan biri EFT hatanız sonucunda ödediğiniz paranın karşı tarafa ulaşmasıdır. Hal böyle olunca da EFT işlemi yapan kişiler kara kara bu durumu nasıl düzeltebileceğine dair düşünmeye başlamış olacaktır. Böyle bir durum yaşandığı zaman ister istemez süreçlerin daha fazla uzamaya başlayacağını söyleyebiliriz.

İş Bankası iptal ettirmek isteyen kişinin gönderdiği ücret artık karşı tarafa ulaşmış durumdadır. İş Bankasına bu durumu izah ettiğiniz zaman ise EFT işlem talebi açar. Ardından durumu karşı bankaya iletir. Yanlış yapan kişiden teyit alındıktan sonra ise gerekli tüm incelemeler yapılarak kontroller sağlanmaya çalışılmış olacaktır.

Eğer ki yapılan geniş çaplı kontrollerden sonra uygun görülürse para iadesi gerçekleştirilmiş olacaktır.  İş Bankası EFT iptal talebinizin daha çabuk şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız o halde izlemeniz gereken en iyi çözüm yollarından biri  karşı bankanın müşteri hizmetlerini aramaya başlamanız olacaktır. 

Yanlış EFT İşlemi Ücreti Alıcı Tarafından Çekilirse Ne Olur?

Yanlış EFT işlemi ne yazık ki bankacılık sektörü içerisinde sık sık karşılaşılan bir durum haline gelmektedir. Bazı zamanlar yanlış EFT karşı taraf nezdinde fark edilmemiş olsada , bazı anlarda da hesaptan para çekim işlemleri yapılabiliyor.

Yanlış EFT işlemi ücreti alıcı tarafından çekilirse ne  olacağı bir diğer merak edilen konulardan biri haline gelecektir. Eğer ki alıcı gönderdiğiniz tutarı geri çekmediyse o zaman işinizin biraz daha kolay hale dönüştüğünü bildirebiliriz.

Fakat  alıcı hesabından gönderdiğiniz parayı çekmişse o zaman o parayı almanız birazda alıcının insiyatifine kalmış bir durum olmaya başlayacaktır. Böyle bir durumda artık farklı yollara başvurarak EFT işlemlerinin gerçekleşmesini sağlamaya çalışmanız lazım. 

İş Bankası EFT İptali Kaç Şekilde Yapılır?

İş Bankası EFT iptali  farklı farklı izleyebileceğiniz yollar üzerinden gerçekleşebilir. Bunları sırasıyla belirtmeye kalktığımız zaman ise iş bankası müşteri numarasını aramak,  İş Bankası şubesinin yolunu tutmak, İş Cep EFT iptali aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Eğer ki sizler hatalı bir EFT yaptıysanız o zaman anında hızlı kararlar vermeye başlayabilirsiniz. Hızlı kararlar verdikten sonra EFT iptal sürecinin bir an önce yerine getirilmesini sağlamaya başlamış olacaksınız. 

İş Bankası Şubeleri Üzerinden EFT İptali Yapmak 

Hatalı EFT işlemleriniz sonrasında EFT iptalinizi İş Bankası şubesi üzerinden de sorunsuz bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır. Birçok vatandaşımız artık böyle bir vakayla karşı karşıya kaldıkları an hemen İş Bankası şubesinin yolunu tutmaya başlıyor.

Fakat İş Bankası şubesi uzaksa o zaman bu yola başvurmanız hatalı bir davranış olacaktır. Çünkü size zaman kaybı yaşatacak ve  EFT gönderiminizde karşı tarafın hesabına çoktan geçmiş olacaktır. Hatta karşı tarafın hesabına gönderilen ücretin alıcı tarafından çekilme durumu bile söz konusu olmaya  neden olabilir.

İş Bankası şubesi yakındaysa o zaman hemen İş Bankası şubesine giderek EFT iptali için taleplerinizi iletebilirsiniz. 

Yorum yapın