Denizbank EFT İptali

Genellikle her insanın gündelik yaşantısını sürdürürken mutlaka bankalarla işi olabiliyor. Gerek ATM lerden gerekse internet bankacılığı üzerinden kendi hesabınıza veya bir başkasının hesabına havale veya EFT yapılabiliyor.

Fakat her zaman da insan doğru hesaba EFT gerçekleştiremiyor veya EFT yapmaktan vazgeçip bu işlemi iptal etmek isteyebiliyor. Böyle durumlarla karşılaşıldığında kişiler genellikle ne yapmaları gerektiğini bilmiyor olabiliyorlar. Hangi bankadan EFT yaptıysanız ve bu işlemden vazgeçmek istediğinizde işlem yaptığınız banka ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

EFT yaptığınızda paranız henüz karşı hesaba geçmediğinde nasıl yollarla bu işlemi iptal edebilirsiniz bu makalemizde sizlere bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Böyle bir durumda nasıl davranmanız ve hangi metotları kullanarak bu durumun gerçekleşmesini engelleyebilirsiniz bunları göreceğiz.

Denizbank EFT iptali nasıl yapılır? Denizbank EFT iptaline dair tüm sorularınızın cevabı yazımızın devamında yer almaktadır.

Denizbank EFT İptali Nasıl Olur?

Denizbank müşterisiyseniz yanlış hesaba yaptığınız EFT işlemini iptal edebilmek için seri olmalısınız. Çünkü internet bankacılığından yapılan EFT işlemlerinde henüz paranız bankanın havuzundaysa rahatlıkla parayı geri alabilirsiniz. Fakat bu işlemi yapabilmek için seri davranmanız ve acemi olmanız gerekir. Aynı gün içerisinde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Fakat bankanın havuzundan para gönderme işleminiz çıktıysa ve karşı hesaba ulaştıysa bu durum biraz daha zahmetli olacaktır. Bu durumda bankayı arayarak müşteri temsilcisiyle iletişime geçerek bu olayın nedenini ve paranızın geri hesabınıza yatmasını talep edebilirsiniz. Denizbank EFT iptali birçok farklı yöntemle yapılabilmektedir.

Müşteri Temsilcisine Ulaşarak EFT İptali Nasıl Olur?

Günümüzde ATM ekranından veya internet bankacılığına akıllı telefonlarla girerek rahatlıkla oturduğumuz yerden EFT işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Günümüzde artık bu tip işlemler için saatlerce banka sıralarında beklemek gerekmiyor. Böyle kolay ve rahatlıkla yapılan işlemler aslında büyük kolaylıktır. Fakat kimi zaman bu hususta tecrübesiz olan veya kafa dalgınlığı gibi sebeplerle yanlış hesaplara para aktarımı yapılabiliyor.

İşte böyle durumlarla karşılaştığımızda işlemi gerçekleştirdiğimiz gün içinde EFT işleminin halen bankanın havuzunda olup olmadığını yaptığınız işlemlerden kontrol ettikten sonra 0850 222 0800 nolu iletişim numarasından müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz. Yaptığınız işlem bankanın havuzunda bekliyorsa kolaylıkla müşteri temsilcisiyle yaptığınız görüşme doğrultusunda iptali gerçekleşecektir. Ve sizde aynı gün veya birkaç iş günü içinde hesabınıza EFT’nin geri döndüğünü görebilirsiniz. Müşteri temsilcisiyle EFT iptali kolay yapılabilmektedir.

Kimi zaman müşteri temsilcisine bağlanmak zor olabiliyor. Bu durum bankanın yoğunluğuyla ilgili olup pes etmeden bankanın iletişim numarasını aramalısınız. Mutlaka kısa zaman içinde geri dönüş alacaksınızdır. Müşteri temsilcisiyle olan görüşmelerinizin tamamı kayıt altına alınacağından konuşma şekliniz önem taşır. Müşteri temsilcisi size birtakım sorular sizden yanıt bekler. Ve bu durumda doğru bilgileri karşı tarafa sunarak işlemin daha kolay geri iadesini sağlayabilirsiniz.

İnternet Ve Mobil Bankacılık Uygulamalarıyla EFT İptali Nasıl Olur?

Denizbank EFT İptali yapabileceğiniz bir diğer yöntemse internet ve mobil bankacılık uygulamalarıyla EFT iptali yapılabilir. Bu yöntem oldukça kolay ve zahmetsiz bir yöntemdir. İnternet ve mobil bankacılık sistemini mobil cihazlarına indirerek rahatlıkla oturduğunuz yerden bu işlemi yapabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaparak yaptığınız EFT bankanın havuzunda duruyorsa rahatlıkla para transferleri bölümünden EFT’nin iptalini isteyebilirsiniz.

Eğer ki karşı tarafa yaptığınız EFT’niz siz farkında olmadan hafta sonu veya çalışma saatleri dışında gerçekleştiyse bu durumda sizin EFT’nizi geri çekmeniz daha kolay olacaktır. Rahatlıkla yaptığınız hatalı EFT’nin hesabınıza iadesini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yaptığınız EFT mesai saatleri içerisinde gerçekleştiyse bu durumda da sizi daha zor bir durum beklemektedir. Çünkü mobil bankacılık uygulamasında yapılan EFT’ler karşı hesaba 8 ile 10 dakika içerisinde geçmektedir. Bu yüzden EFT yaparken İBAN numarasını doğru yazmanız ve yazdıktan sonra da mutlaka kontrollerini sağlamalısınız.

Yaptığınız EFT işleminde paranızın karşı hesaba ulaştığı durumlarda bankayı arayarak müşteri temsilcisiyle iletişim kurmanız gerekecektir. Müşteri temsilcisi de karşı bankayı arayarak sizin durumunuzu aktararak gerekli gördüğü durumda sizi karşı bankanın yetkilisiyle görüştürecektir. Karşı banka sizinle görüşerek EFT iptali konusunda size birkaç soru sorup doğru yanıtladığınız taktirde sizden EFT iptali hususunda yanlışlıkla oluşan EFT hesabı sahibinden onay isteyecektir. Karşı hesabın sahibi onayı verirse paranız size geri iade yapılacaktır.

Fakat karşı taraf bu konuda duyarsızlık ve anlayışsızlık yaparsa hukuki süreç başlatılarak paranızın sizin hesabınıza geçmesi için uğraş verilecektir. Fakat mahkeme süreci başlamış dahi olsa bu sizi korkutmasın. Çünkü böyle durumlarda hâkim sizin yanınızda olacak ve kısa zamanda mahkemeniz sonuçlanarak paranızın iadesi hesabınıza yapılacaktır. Buradan da anlaşılacağı üzere yanlışlıkla yapılan EFT işlemlerinde erken durumu farkedip, aynı gün içinde EFT iptali talebi oluşturabilirsiniz.

Yanlış hesaba veya aynı hesaba iki defa EFT işlemi yapmamak için EFT’yi göndereceğiniz İBAN numarasını doğru yazmalı ve yazdıktan sonra da iki kere kontrol etmeniz gerekir. Aynı şekilde eğer İBAN ile değil de hesap numarasıyla işlem yapıyorsanız bu defa da hesap numarasının iki kere kontrolü sağlandıktan sonra EFT işlemini yapmanız faydalı olacaktır.

Yorum yapın