İnstagram Sponsorlu Reklam İptal Etme

İnstagram günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya platformları arasında yer almakla birlikte özelikle son dönemde uygulama üzerinden ticari faaliyetlere gösterilen ilginin yükse seviyelere ulaşması ile birlikte İnstagram reklam ve pazarlama özellikleri de oldukça gelişmiş bir seviyeye ulaştı.

Bu kapsamda İnstagram’da sponsorlu reklam adı verilen, reklam anlaşmaları ile herhangi bir ürün, hizmet ya da kuruluşun tanıtımını yapmak mümkündür. Söz konusu reklam çalışmaları efektif bir tanıtım alanı açıyor olmakla birlikte bazı durumlarda kullanıcılar bu reklam çalışmalarının amacına ulaştığını ve sonlandırılması gerektiğini talep edebilmektedir.

Söz konusu taleplerin İnstagram sponsorlu reklam iptal etme işlemleri aracılığıyla birkaç adımda tamamlanması mümkündür. Son derece basit olan bu adımlar ile kısa bir süre içerisinde İnstagram sponsorlu reklam iptal etme süreci tamamlanabilir ve kullanıcıların arzu ettikleri sponsorlu reklamları profillerinden uzak tutmaları mümkün hale gelebilmektedir.

Özellikle sponsorlu reklam çalışmalarından yüksek düzeyde verim almış İnstagram kullanıcıları tarafından gerçekleşen İnstagram sponsorlu reklam iptal etme talepleri, marka bilinirliğinin ve tanınırlığının artmasının sağlanması durumunda gerçekleşmektedir. Bu kapsamda yoğun bir reklam faaliyeti yürütmek bazı durumlarda işletmelerin, firmaların ya da tüzel kişiliklerin aleyhinde sonuçların alınmasına da sebep olabilmektedir.

İnstagram Sponsorlu Reklam Nasıl İptal Edilir?

Belirtilen durumlar sebebiyle İnstagram sponsorlu reklam iptali için kullanıcıların sürecin nasıl gerçekleşmesi gerektiği konusunda merak sahibi olduğu da bilinmektedir. Söz konusu işlemlerin kısa bir süre içerisinde hızla tamamlanması mümkün olduğu gibi elde edilen faydanın da en efektif şekilde korunması mümkündür.

Bu bağlamda İnstagram sponsorlu reklam iptali için takip edilmesi gereken iki aşamalı süreç aşağıda adım adım belirtilmiştir. Kullanıcıların bu işlemleri sırasıyla takip ederek sponsorlu reklamları iptal etmeleri ve reklam çalışmalarından elde edilen verimli süreci tamamlamaları olanaklıdır. Aynı zamanda İnstagram ve bağlı bulunduğu Facebook uygulamasının bu işlemlerin hızla tamamlanabilmesi adına kolaylık sağladığı da bu noktada belirtilmelidir.

Adım Adım İnstagram Sponsorlu Reklam İptali

İnstagram sponsorlu reklam iptali için iki aşamadan oluşan basit bir sürecin tamamlanması gerekir. Bu sürecin tamamlanması ile birlikte profilde yer alan sponsorlu reklam da dahil olmak üzere sonraki reklamların tamamına erişim engellenecektir. Böylelikle reklamsız ve yalın bir İnstagram profiline sahip olmak mümkündür.

İnstagram sponsorlu reklam iptali için yapılması gerekenler adım adım şu şekildedir:

  • Öncelikli olarak İnstagram uygulaması açılmalıdır.
  • Uygulamanın sahip olduğu ara yüz üzerinden sağ üst bölümde yer alan “Profil” bölümüne geçilmelidir.
  • Profil bölümünde yer alan “Tanıtımlar” sekmesi kullanılarak sponsorlu reklamların düzenlenebildiği alana geçilmelidir.
  • Açılan sayfada kaldırılması talep edilen sponsorlu reklamın hemen altında yer alan “İstatistikleri Gör” seçeneğine tıklanmalıdır.
  • Burada açılan sayfa söz konusu sponsorlu reklamın istatistikleri hakkında bilgi vermektedir ve İnstagram sponsorlu reklam iptali işlemlerinin devam edebilmesi adına en alta kadar inilmelidir.
  • En alt bölümde yer alan “Tanıtımı Sil” seçeneğine tıklanmalıdır. Bu işlemin tamamlanması ile birlikte genel reklam silme işlemlerinin ilk bölümü sonlanmış olacaktır.
  • En son gelinen aşamadan sonra kullanıcıların tekrar profil bölümüne geri dönmeleri gerekir.
  • Profil bölümünde silinmesi arzu edilen sponsorlu reklamın bulunması gerekmektedir.
  • Söz konusu reklamın sağ üst bölümünde yer alan “…” simgesine dokunulmalıdır.
  • Açılan minmal pencereden “Sil” seçeneğine tıklanmalıdır.

Bu iki aşamalı işlemlerin tamamlanması ile birlikte İnstagram sponsorlu reklam iptali işlemlerinin sonuçlandırılması mümkündür. Görüleceği üzere son derece basit ve hızla gerçekleştirilebilecek bu işlemlerle arzu edilen sponsorlu reklam içeriklerinin sonlandırılması mümkün olmaktadır.

Yorum yapın