ESKİ Abonelik İptali

Konu Başlıkları

Yeni bir eve taşındığımız zaman ilk yapacağımız işlemlerden biri de su abonelik işlemlerinin halledilmesi olacaktır. Yeni  eve taşındığınız zaman artık yeni adresinizde sizin adınıza bağlı olarak kayıt işlemleri olması gerekir. Önceki adresinizde de size ait olan abonelikler varsa da iptalinin mutlaka gerçekleşmesi gerekiyor.

Elektrik içinde her ne kadar TEDAŞ yoluna gidilmesi gerekirken su abonelik işlemleri ve iptal süreçleri içinde ESKİ yoluna başvurulması gerekiyor. İşyerinizde ya da konutunuzda su aboneliğiniz olabilir. Üzerinize kayıtlı olan aboneliğinizinde sonlanmasını isteyebilirsiniz. Abonelik iptalinin yapılma sebeplerinden biri de taşınma ve benzeri sebeplere bağlı olarak kapatılması işlemi diyebiliriz.

ESKİ abonelik iptali sonrasında ise abonelik sahibi olan kişiye de güncel fiyatla belirlenmiş olan teminat bedeli de verilmiş olacaktır. Eski abonelik iptalinin gerçekleşmesi içinde gerekli bazı evrak hazırlığı yapmanız gerekir. Gerekli olan evraklar göz attığımız zaman ise Kimlik belgesi, sayaç üzerinde yazılmış olan ise son metroküp işaretinin olduğunu söyleyebiliriz. 

ESKİ abonelik iptali nedir? ESKİ abonelik iptali nasıl yapılır? ESKİ abonelik iptali nerede yapılır? vb merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

ESKİ Abonelik İptali Nasıl Yapılıyor?

Konut ve işyerlerinde su ihtiyacı oldukça fazla olduğundan dolayı su kullanıma bağlı olarak sayaçlar devreye girer. Sizin adınız kayıtlı olan su abonelik  var ve  başka bir yere taşınacaksanız o zaman abonelik iptalinin kolayca yapılmasını sağlamaya başlayabilirsiniz.

Eski de kayıtlı olan su abonelik faturalarınız varsa da iptalinin de yapılması adına müracaatlarınızı sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Su abonelik işlemlerinizi yapmanız adına bundan böyle başvuracağınız pek çok farklı çözüm yollarının olduğunu söyleyebiliriz.

Su abone iptal için pek çok adımlar üzerinden  gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu adımların neler olacağını merak edenler içinde sıralama yapmaya başladığımızda ise ALO 185 Çağrı,  E devlet ya da birebir kurumu ziyaret ederek de abone iptalinin yapılmasını talep etmeye başlayabilirsiniz. 

ESKİ Abonelik Geçici Açma ve Kapama İşleri 

Geçici kapama ve açma işlemlerine başvurabilirsiniz. Abonesi olan konut ve işyerinin bir süre kadar kullanamayacak olması durumunda ise o zaman abonelik iptaline de başvurulabilir. 

Yeni bir inşa sürecinde olan konutlarla ilgili olarak ise ilk yapılması gerekenlerden biri olarak da yeni bir abonelik alınmasıdır. Bu sebepten dolayıdır ki yapmanız gereken Abone İşleri Daire Başkanlığı ziyaretlerini mutlaka yapmanızdır.

Aynı zamanda kullanılacak olan sayaçla ilgili olarak da hem donma konusunda olsun hem de tazyike dayanıklı özelliğe sahip olması  önemli diyebileceğimiz konulardan biridir. Eğer ki sizlerde yeni abone olmak istiyorsanız sizden istenen gerekli belgeleri de hazırlayarak sunmanız gerekecektir. 

ESKİ Abonelik Kapatma 

Eski abonelik kapatma  nasıl yapılır merak edilen konulardan biridir.  Hatta pek çok vatandaşımız her ne kadar abonelik kapatma istese de tam olarak hangi yollara başvurması gerektiği konusunda tam bir bilgi sahibi olamayabiliyor.

Kişinin eski abone iptalini yapması içinde  Abone İşleri Dairesi Başkanlığı ziyareti gerçekleşmesi gerektiğini söylememiz gerekir. Abone servisine giderken de yanınızda mutlaka kimlik belge fotokopiniz ve kapatma dilekçesi doldurularak sunulması gerekmektedir. Abonelik kapatmaya başvuracak olan kişilerin mutlaka bu hususa dikkat etmesi gerektiğini söylememiz gerekir. Yaklaşık olarak 3 gün içerisinde de hemen ekipler gelerek su kesildikten sonra sayaç üzerinde  yazılı olan son işar alınmaktadır.  En son olarak da  yerine EKS takılma işlemi yapılmaya başlanmış olunur. Bu sayede sizin üzerinize kayıtlı olan bir abonelik durumu söz konusu olmazken iptali de gerçekleşmeye başlayacaktır. 

 ESKİ Abonelik İptali Ne Zaman Sonlanır

Eski abonelik iptaline dair bir diğer öğrenmek istenilen konular arasında ise abonelik iptal sürecinin ne kadar süre içerisinde tamamlanacak olduğu denebilir. Fakat bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptığımız zaman ise iptalin maksimum 3 gün gibi bir süre  zarfı içerisinde  gerçekleşeceğini söylemek isteriz. Böylece bulunduğunuz kayıtlı olan yere de bu iş için deneyimli olan ekipler gelecektir. Ardından da suyunuz kesilmiş  olacaktır. 

Eski  abonelik kapatmanın pek çok nedeni olduğunun altını çizebiliriz. Bu nedenden bir ya da birkaçına göz atabiliriz. Sürekli aynı yerde yaşam sürmediğimiz gerçeğini göz ardı edemeyiz. Hayatın bize sunduğu bazı getirilere sonucunda da doğal olarak adres değişikliğine de gitmek zorunda kalabiliyoruz. 

İşte böyle bir durum yaşandığı zamanda eski adrese bağlı olarak  kayıtlı şekilde görülen aboneliğin mutlaka sonlandırılması gerekir. Özellikle bu işlemi yeni bir eve taşınacak olan kişiler yaparken  abone iptali için hangi yollara başvurması gerektiğini sorgulayabiliyor. Fakat izleyeceğiniz yollar son derece basit adımlarla gerçekleştiğinden dolayı zorluk yaşamadan yerine getirmeye başlamış olacaksınız. 

Fakat  abonelikle ilgili olarak söylememiz gereken en önemli detaylardan biri de aboneliğin iptal edilmesi içinde mutlaka  Abone İşleri Dairesi Başkanlığına müracaat edilmelidir.  Böylece sizden istenen belgeleri de hali hazırda yanınızda bulundurarak beyan edebilirsiniz. Bu tür talepleriniz doğrultusunda da harekete geçilerek aboneliğinizin kapatılma işlemi gerçekleşir. 

Bu yazımızda ESKİ abonelik kayıt  ve abonelik iptali konularına yer vermiş  olduk. Buna göre abone iptali gerektiği durumda da size söylemiş olduğumuz şekilde  yapabilirsiniz. 

Yorum yapın