Yapı Kredi Yıllık Kart Ücreti İptali

Türkiye’nin önde gelen özel bankalarından olan Yapı Kredi, müşterilerine sunduğu kredi kartı ve hesap kartları için yıllık belirli aidatlar alıyor. Belirli kanunlarla tescillenen bu aidatlar, çeşitli süreçlerin ardından iptal edilebiliyor. Yapıkredi yıllık kart ücreti iptali için öncelikle imzalanan kredi kartı sözleşmelerine göz atmak gerekiyor.

Bankanız kredi kartı sözleşmelerinde bu aidatlara ilişkin detaylı bir açıklama koymadıysa, bu tip durumlarda bankaya itiraz ederek ücret iptali yaptırabilirsiniz. İtirazı kabul edilen kişilerin yıllık olarak ödedikleri aidatlar iptal edilir. Hesap kartlarında ise, bankacılık alanında yapacağınız bazı işlemlerle yıllık aidatları ödemekten kurtulmanın yolu mevcuttur.

Yapıkredi yıllık kart ücreti iptali nasıl yapılır?

Yapı Kredi Yıllık Kart Ücretimi Nereden İptal Ederim?

Yapı Kredi tarafından alınan yıllık kart ücretleri, Kredi Kartları ve Banka Kartları Kanunu’na uygun şekilde düzenlenmiştir. Bu ücretleri iptal etmek isteyen kişiler, işlemlerini yalnızca banka şubeleri üzerinden yapabiliyor. Yapı Kredi yıllık kart ücreti iptali için çağrı merkezlerini arayan kişiler, genellikle olumsuz bir yanıtla karşılaşır.

Zira bu ücretlerin çağrı merkezleri üzerinden iptali gibi bir durum söz konusu değildir. Çağrı merkezlerini aradığınız zaman müşteri temsilcisi bu ücretlerin yasal olarak talep edilen hizmet bedelleri olduğunu söyleyecektir. Bu bakımdan aidatları iptal ettirmek için doğrudan banka şubelerine müracaat etmek gerekiyor.

Yapı Kredi Yıllık Kart Ücreti Nasıl İptal Edilir?

Yapı Kredi üzerinden aldığı kredi kartlarının ya da hesap kartlarının yıllık aidatlarını iptal ettirmek isteyen kişilerin, en yakın banka şubesine gitmesi gerekiyor. Yapı Kredi yıllık kart ücreti iptali için bankaya talep bildirdiğiniz zaman sizlerden konuya ilişkin bir dilekçe yazmanız istenir.

Bu dilekçede kart iptaline ilişkin durum yer alacaktır. Dilekçeyi şubeye verdikten sonra 2-3 iş günü içerisinde değerlendirme sonucu gelecektir. Ancak bankaların genel olarak yıllık kart ücreti iptali için verilen dilekçelere olumsuz yanıt verdiğini söylemek gerekiyor.

Bu durum ikinci adım olarak dilekçenizi Tüketici Hakem Heyetine iletebilirsiniz. Özellikle kredi kartı sözleşmelerinde kart aidatlarına ilişkin detaylı bir madde bulunmuyorsa, yıllık kart ücretlerini iptal edebilmek daha da mümkün olacaktır.

Yapı Kredi Hesap Kartı Aidatı Nasıl İptal Edilir?

Yapı Kredi üzerinden kullanılan hesap kartlarının da yıllık belirli aidatları olacaktır. Bu ücretleri iptal ettirmek isteyen kişilerin, özel olarak dilekçeli talep bildirmesine gerek kalmıyor. Şayet söz konusu hesap kartı, güncel olarak kullandığınız bir kart ise; bankaya otomatik ödeme talimatı vererek aidatlardan kurtulabilirsiniz.

Bu sayede Yapı Kredi yıllık kart ücreti iptali yapmaya gerek kalmadan bu ücretlerden kurtulabilirsiniz. Su, elektrik, doğalgaz, telefon ve internet gibi faturalarınız için Yapı Kredi Bankasına bir talimat verebilirsiniz. Bu durumda bankanız sizlerden yıllık aidat talep etmeyecektir.

Bankanın cep şubesini kullanan kişiler, cep telefonlarından 1 dakikada otomatik ödeme talimatı oluşturabilir. Şubeden otomatik ödeme talimatı vermek isteyen kişilerinse faturanın bir örneğini alarak şubeye müracaat etmesi gerekiyor.

Yapı Kredi Yıllık Ücreti Olmayan Kart Var mı?

Kredi kartlarına ve hesap kartlarına uygulanan yıllık kart aidatları, banka müşterileri tarafından olumsuz görülen durumlardan birisidir. Kişiler ve bankalar bu hususta birçok kez karşı karşıya gelebiliyor. Bu tip durumları önlemek isteyen bankalar, yıllık aidatı olmayan bir kredi kartını da hizmete sunuyor.

Yapı Kredi Bankası müşterileri de kişiye özel olarak fırsatlarla sunulan aidatsız kredi kartı şansından yararlanabiliyor. World Eko Kart adıyla üretilen kredi kartlarında herhangi bir yıllık aidat bulunmuyor. Temassız ödeme kolaylığı, alışverişlere özel bonus puan, nakit avans ve 12 aya varan taksit avantajıyla sunulan bu kartlara; internetten anında başvuru yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Yıllık Kart Ücreti İadesi Yapılabilir mi?

Çeşitli başvuru kanalları üzerinden yıllık kart ücretlerini iptal eden Yapı Kredi müşterileri için gündeme gelen bir diğer soru, geriye dönük ödemelerin alınıp alınamayacağı oluyor. Kart ücretinin iptal edildiği tarihten itibaren geriye dönük olarak sizlerden talep edilen toplam bir aidat rakamı olacaktır.

Ancak bu ücretlerin geriye dönük olarak temin edilebilme durumu söz konusu olmuyor. Yasal anlamda Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunuz tarihten itibaren, başvuru kabul edildiyse ücretleri ödemekten kurtulursunuz. Bankalardan geriye dönük aidatları temin etmek için mahkemelere başvuran kişiler, genel olarak olumsuz yanıt almaktadır.

Yalnızca kredi kartı sözleşmenize yıllık aidatlara dair hiçbir madde mevcut değilse, geriye dönük ödemeler bu durumda yapılabiliyor. Yapı Kredi yıllık kart ücreti iptali sürecinde bu sözleşmelerdeki aidat maddeleri detaylı olarak incelenir.

Yapı Kredi Yıllık Kart Ücretleri Ne Kadar?

Yapı Kredi Bankası tarafından sunulan kredi kartlarına dair ödenmesi gereken yıllık aidat miktarları şu şekildedir:

  • Yapı Kredi Worldcard: 142.5 TL
  • Yapı Kredi World Gold: 162.00 TL
  • Yapı Kredi World Platinum: 182.5 TL
  • Yapı Kredi Play: 142.5 TL
  • Yapı Kredi Play (öğrenci): aidat yok
  • Yapı Kredi Adios: 188.00 TL

Bu ücretler kartlara başvuru yapan kişilerden senede bir kez olacak şekilde tahsil edilir.

Yorum yapın