Linkedin Hesap Silme – Linkedin’in İşlevi

Linkedin hesap silme ile ilgili bilgileri öğrenebilmek için yazımızı tamamen okumanız çok faydalı olacaktır. Kuruluşu daha öncesine dayansa da insanların gerçek manada bir sosyal medya ile tanışması Facebook’un yayılmasıyla gerçekleşti. Bilgisayarlara yüklediğimiz Messenger programları aracılığıyla sohbet ettiğimiz günlerde sayıları az da olsa bir profil fotoğrafı yüklediğiniz websiteler vardı. Ancak bu websitelerin yapabildiği şeyler çok sınırlıydı. Bir anda ortaya Facebook diye bir website çıktı. Bu websitede ilgi alanlarımızı kaydedebiliyor, istediğimiz kadar fotoğraf yayınlayabiliyor, arkadaş edinebiliyor ve onları dürtebiliyorduk. Bunlar o dönem için gerçekten büyük gelişmelerdi. İnsanlar artık internet üzerinden sosyalleşiyordu. Yavaş yavaş içerik genişlemeye başladı. Gruplar kuruldu, insanlar birbirine yorumlar yaptı, fotoğraflar beğenildi, sunumlar yapıldı. Sonrasında Twitter çıktı. Twitter’da ise insanlar fikirlerini paylaşıyordu. Fikirler, diğer bir deyişle tweetler ne kadar çoksa insanlar o kadar çok şey görüyordu. Bu da o güne dek ortaya çıkmış en güncel fikirdi. Daha sonra ise Instagram gibi fotoğraf paylaşma uygulamaları, Linkedin gibi ağ oluşturma uygulamaları ortaya çıktı. Aslında Linkedin çalışma yapısı olarak Facebook’a daha çok benziyor. Ancak aralarında farklar var. Linkedin hesap silme işlemini nasıl yapacağınızı anlatmadan önce Facebook ile bu program arasındaki benzerlik ve farklılıkları anlatmamız gerekiyor. Çünkü Linkedin’deki hesabınızı silerseniz başka bir alternatif arıyor olabilirsiniz.

Linkedin ve Facebook: Benzerlikler ve Farklılıklar

Facebook ve Linkedin alanında lider iki sosyal medya uygulaması. İkisi de gerçekten muazzam şeyler başardılar ve sürekli gündemde durdular. Her iki uygulama da dünya sıralamasında üst sıralardaki yerlerini hep koruyorlar. Bunun en büyük nedeni her iki uygulamada da herhangi bir konuya yönelik paylaşım yapabilme yeteneğinin var olmasıdır. İster Facebook ister Linkedin kullanın, fotoğraf paylaşabilirsiniz, yazı paylaşabilirsiniz, beğendiğiniz bir videoyu paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda her iki programda da grup kurabilir, gruplara üye olabilir ve insanları gruba çağırabilirsiniz. Her iki program da ücretsizdir. Ancak Linkedin’de LinkedIn Premium adlı bir abonelik sürümü, çevrimiçi sınıflar ve seminerler gibi ek özelliklerin yanı sıra profilinizi kimin arayıp görüntülediğine dair içgörüler sunar.  Bu uygulamalarda reklam verebilirsiniz. Ancak bu iki program arasında çok önemli bir fark bulunuyor. Linkedin uygulaması iş sektörlerini içinde barındıran bir yapıya sahip. Dolayısıyla Linkedin bir kariyer platformu olarak öne çıkıyor. Facebook ise her kategoriden grupların ve etkinliklerin yer aldığı sosyal bir yaşam alanıdır. Aralarındaki en büyük fark budur. Linkedin’de şirketler üzerine üyelikler açılabilir, çalışanlar gruplara çağrılabilir. Aynı zamanda profil sahipleri iş ve kariyer bilgilerini sürekli güncelleyerek kendisini özel piyasalara tanıtabilir. Peki bu kadar muazzam bir program olan Linkedin hesap silme işlemi nasıl yapılır?

Linkedin Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Linkedin Hesap Silme

LinkedIn, profesyonel ağ oluşturma ve kariyer gelişimine odaklanan bir sosyal ağdır. LinkedIn’i özgeçmişinizi görüntülemek, iş aramak ve güncellemeler yayınlayarak ve diğer insanlarla etkileşim kurarak profesyonel itibarınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz. LinkedIn ücretsizdir. Ancak LinkedIn Premium adlı bir abonelik sürümü, çevrimiçi sınıflar ve seminerler gibi ek özelliklerin yanı sıra profilinizi kimin arayıp görüntülediğine dair içgörüler sunar. Facebook, Instagram, Twitter ve bir düzine diğerleri gibi LinkedIn de bir sosyal ağdır. Diğer sosyal ağlar gibi, büyük bir teknoloji şirketine aittir: Microsoft. Ancak çoğu sosyal ağın aksine LinkedIn, insanların iş bağlantıları kurmalarına, deneyimlerini ve özgeçmişlerini paylaşmalarına ve iş bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış profesyonel bir ağ oluşturma sitesidir. Linkedin hesap silme işlemi için sırasıyla;

  • LinkedIn hesabınızı Ayarlar ve Gizlilik sayfasından kapatmak için LinkedIn ana sayfanızın üst kısmındaki Ben simgesini tıklayın.
  • Açılır menüden Ayarlar ve Gizlilik’i seçin.
  • Hesap tercihleri ​​bölümünün Hesap Yönetimi bölümü altında, Hesabı Kapat’ın yanındaki Değiştir’i tıklayın.
  • Hesabınızı kapatma nedenini kontrol edin ve İleri’ye tıklayın.
  • Hesap şifrenizi girin ve Hesabı Kapat’ı tıklayın.
  • Hesabınızı doğrudan Hesabı Kapat sayfasından da kapatabilirsiniz.

Hesap silme işleminizi yaptıktan sonra Bağlantılarınıza veya hesabınıza eklediğiniz hiçbir bilgiye erişemezsiniz. Bu işlemden sonra profiliniz LinkedIn’de görünmez. Sadece Yahoo!, Bing ve Google gibi arama motorları, arama verilerini toplama ve güncelleme biçimleri nedeniyle bilgilerinizi geçici olarak görüntülemeye devam edebilir. Sonrasında bunlarda da profiliniz gözükmeyecektir.

Linkedin Özellikleri

Profesyonel odağa rağmen LinkedIn, Facebook gibi sosyal ağ sitelerine oldukça benzer. Arkadaşlara bağlanma (veya LinkedIn söz konusu olduğunda “bağlantılar”), güncelleme yayınlama, içeriği paylaşma, içeriği beğenme ve diğer kullanıcılar ile anlık mesajlaşma gibi özellikleri bünyesinde barındırır. LinkedIn daha önce Facebook’tan bildiğiniz fikirlere profesyonel bir bakış açısı getiriyor. Örneğin profiliniz, iş deneyimi, başarılar, tavsiyeler ve meslektaşlardan gelen yönlendirmelerle tamamlanan bir özgeçmiş haline gelir. Böylece rahat bir biçimde aradığınız işi bulabilmenizi sağlar. İşverenler için ise tam bir insan kaynağı belirleme bölgesidir. İşletmesi için insan kaynağına ihtiyacı olan işverenler veya işverenlerin insan kaynakları uzmanları Linkedin üzerinden başvuru yapan adayları inceleyerek bir ön eleme süreci gerçekleştirebilirler. Böylece işletmenin zamanı da işini arz eden kişinin zamanı da etkin bir biçimde kullanılmış olur. Peki Linkedin üyeliğimi iptal edersem hangi programları kullanabilirim?

Linkedin Üyelipğimi İptal Edersem Hangi Programları Kullanabilirim?

Linkedin hesap silme işlemi yapıp uygulamayı kaldırmak mı istiyorsunuz? Eğer aktif olarak iş veya işçi arayan biriyseniz bunu yapmanız hatalı bir davranış olacaktır. Çünkü Linkedin, Facebook, Twitter vb. tüm uygulamalara nazaran çok daha profesyonel bir yapıda çalışmaktadır. Yani diğer uygulamalarda aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Yorum yapın