Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu İptali

Tıp fakültesi hastaneleri, araştırma hastaneleri olarak da bilinir ve hasta olan bireylerin sıklıkla tercih ettiği hastanelerin başında gelir. Bu tür hastanelerde profesörlerin başrolde olması ve öğrencilerin eğitim amaçlı destek olmasıyla birlikte tam donanımlı hizmetler sağlanır. Fakülte hastaneleri içerisinde ön plana çıkan ve tedavilerdeki başarı oranlarıyla adını duyuran Cerrahpaşa tıp fakültesi, randevu alımlarının olduğu bir hastanedir.

Randevular sonrasında çeşitli nedenlere bağlı olarak iptal durumu gerekebilir. Böyle durumlar söz konusu olduğunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi randevu iptali işlemi yapılmalıdır. Bu konu ile bağlantılı olarak; randevu iptalinin hangi durumlarda yapılacağı, nasıl yapılacağı, hangi durumlarda yapılamayacağı ve bu işlemin neden gerekli olduğu, gibi konular hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi randevu iptali nedir? Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi randevu iptali nasıl yapılır? vb merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu İptali Hangi Durumlarda Yapılır?

Cerrahpaşa tıp fakültesinden alınan randevuların iptalini sağlamak amacıyla, ortaya çıkması gereken bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlara bağlı olarak randevu iptal talebi yapılabilir.

Bu durumlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir:

  1. Sağlık durumunun iyi olmasına bağlı olarak randevuya ihtiyaç duyulmaması
  2. Randevu alınan alanda yaygın bir salgının bulunuyor olması ve randevu alınan konunun ertelemeye uygun olması
  3. Randevu alındıktan sonra ortaya çıkan sebeplerle şehir dışına çıkılması ve dönme zamanının belirsiz olması
  4. Randevu alındıktan sonra ortaya çıkan acil bir duruma bağlı olarak, hastanenin acil servisinde muayene olunup tedavi görülmeye başlanması gibi durumlar, randevu iptalinin yapılmasına neden olacak sebeplerdir.

Bu durumların dışında, ortaya çıkan bazı sorunlarda randevu iptali söz konusu olamaz. Randevusu olan bireyin mutlaka hastaneye giriş yapması gerekir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu İptali Hangi Durumlarda Yapılamaz?

Cerrahpaşa tıp fakültesinin hastanesinden alınan randevulardan bazıları, içerik olarak hayati önem taşımasına bağlı olarak iptal edilemez. Bu durumun yaşanmasına neden olabilecek sorunlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir; kişinin hayati durumunu tehlikeye sokan (kanser gibi) bir hastalığa sahip olması ve doktor tarafından mutlaka randevuya çağrılması, doğum zamanının gelmesine bağlı olarak hastanede doğum yapılması, gibi nedenler en önemli sebeplerdir.

Bunun yanı sıra, kişinin kendi vücut bütünlüğünden vazgeçmek isteyecek şekilde etkilendiği psikolojik bir rahatsızlığı bulunabilir. Bu gibi durumlar doktorlar tarafından öngörülmüşse, randevusu olan bireylerin hastaneye giriş yapmaları zorunludur. Ancak ortaya çıkabilecek farklı hayati sorunlara bağlı olarak, bu sorunların bildirilmesi şartıyla randevuda erteleme işlemi yapılabilir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Cerrahpaşa tıp fakültesine bağlı olan araştırma hastanesinden alınan randevuları iptal etmek mümkündür. Bu durum için uygulanabilecek farklı üç yöntem söz konusudur.

İlk olarak, sağlık bakanlığına bağlı olan ve tüm hastaneleri arayarak randevu almayı sağlayan 182 numaralı telefon aranır. Burada telesekreter tarafından bekleme süresi verilir ve görüşme yapmak üzere sıraya girilmiş olunur. Daha sonra operatöre bağlanılır ve randevu iptali talebi oluşturulur. Bu talep için bir engel söz konusu değilse, hastaneden alınan randevunun iptal işlemi yapılmış olur.

İkinci yöntem ise hastaneye bizzat giderek randevu oluşturma talebi yapmaktır. Cerrahpaşa tıp fakültesi hastanesine giriş yapılır ve sekreterlerle irtibata geçilir. Burada, randevu iptali için geçerli olan sebepler sunulur ve onaylanması için bir süre beklenir.

Son olarak ise internet üzerinden randevu iptal talebi oluşturma yöntemidir. Sağlık bakanlığına bağlı olan internet randevu alma sitemi mevcuttur. Sisteme giriş yapmak için kimlik numarası ve sağlık bakanlığı sayfasına ait şifre girilir. Burada randevu iptal formu doldurulur ve işlem tamamlanır. Her yöntemi kullanarak randevu iptal etme işlemi yapılabilir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu İptal İşlemi Neden Yapılmalıdır?

Hastane için alınan randevulardan sonra kayıt ücreti kesilir. Bu ücret tutarı çok olmamakla birlikte, genel olarak sekiz ve on altı lira arasında değişim gösterir. Randevu alındıktan sonra tedaviye gidilmediği zaman bu tutar kişinin sosyal güvenlik sigortasına yansır ve ilaç alımlarında kişiden tahsis edilir.

Randevu iptal işlemi yapıldığı zamanlarda ise böyle bir durum söz konusu değildir, kişi ek olarak bir ücret ödemesi yapmak zorunda kalmaz. Ayrıca, randevu alındığı zaman hastane ortamında bir bekleme süresi oluşur. Bu süre içerisinde hem doktorlar hem de sırada bekleyen diğer hastalar mağdur olur. Randevu iptal talebi yapıldığında ise insanların gereksiz yere bekleme durumları önlenmiş olur.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu İptali Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cerrahpaşa üniversitesine bağlı olan tıp fakültesinden randevu alındığı zaman ve bu randevu iptal edilmek istendiği zaman dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. İlk olarak, işlemin onaylandığına ve iptal talebinin doğrulandığına ait komut alınmadan işlem için çabalama durumu bırakılmaz.

Daha sonra dikkat edilmesi gereken durumlar ise; randevu iptal işlemi yapılırken kimlik numarasının güvenilir olmayan sayfalara yazılmaması, kişiye ait olan bilgilerin her insanla paylaşılmaması ve yasal olan sayfaların takip edilerek işlemlerin tamamlanması gerektiği durumlardır.

Yorum yapın