BEDAŞ Abonelik İptali

Konu Başlıkları

İstanbul ve çevresine elektrik enerjisi dağıtımı 2013 yılından itibaren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş (BEDAŞ) tarafından yapılmaktadır. Evine ya da iş yerinde elektrik kullanmak isteyenler, BEDAŞ abonelik işlemlerini yapmalıdır. Firma daha iyi ve hızlı hizmet verebilmek için İstanbul’un birçok noktasında abone merkezleri oluşturmuştur. Kişiler, ikametlerine en yakın abone merkezine giderek, aboneliklerini oluşturabiliyor. İkamet değişikliği durumlarında, her kullanıcı abone iptal işlemlerini yaptırmalıdır. Abonelik işlemlerini yapmak isteyenler, online randevu alarak işlemlerinin daha hızlı yapılmasını sağlayabilir.

BEDAŞ aboneliklerini taşınma durumunda iptal etmeniz gerekmektedir. BEDAŞ abonelik iptali nedir? BEDAŞ abonelik iptali nasıl yapılır? BEDAŞ abonelik iptali için gerekli belgeler nelerdir? vb merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevapları yazımızın devamında yer almaktadır.

Abonelik İşlemleri

BEDAŞ abonelik işlemlerini kimlerin yapabileceği belirlenmiştir. Abonelik işlemlerini, tapuda adı bulunan ya da kira sözleşmesinde ismi bulunanlar bizzat yapabilirler. Başkası adına abonelik işlemleri yapmak isteyenler, noterden vekaletname almalı ve başvuru yaparken, onaylı vekaletnameyi vermelidir.

Abonelik oluşturulurken, kullanılacak olan elektrik sayaç numarası bilmek adres tespiti ve doğru işlemler için önemlidir. BEDAŞ tarafından her yıl belirlenen abonelik ücreti ve güvence bedeli ödenerek, abonelik işlemleri tamamlanır.

BEDAŞ Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Herkes kendi adına oluşturulan abonelik üzerinden kullanılan elektrik tüketiminden sorumludur ve tüketim faturasını ödemek zorundadır. Olumsuz durumlar yaşamamak için evini taşıyanlar, BEDAŞ abonelik iptali işlemlerini yaptırmalıdır.

İptal işlemlerini yaptırmadığınızda, sizden sonra evi kullanacak olan kişilerin kullandığı elektrik tüketiminden siz sorumlu olursunuz. İptal işlemleri için BEDAŞ abone merkezlerine giderek, başvuruda bulunursunuz. Başvuru sonrası, elektrik bağlama ve kesme ekipleri, sayaç kontrolü yapar, son enerji tüketim endeksini okur ve sizin adınıza son faturanın oluşmasını sağlar. Son tüketilen enerji tutarı, güvence bedelinden düşülerek, güvence bedelinin size ödenmesi ve aboneliğin tamamen iptal edilmesini sağlar.

Abonelik İptali İçin Neler Gerekli?

BEDAŞ abonelik iptal işlemlerinde, ev aboneliği ve iş yeri abonelik iptalleri için farklı belgeler istenmektedir.

Ev abonelik iptali için istenen belgeler şunlardır;

  • Son aya ait elektrik faturası,
  • Güvence bedelinin iadesi için IBAN numarası,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • İş yeri abonelik iptali için istenen belgeler şunlardır.
  • Son aya ait elektrik faturası,
  • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası,
  • İş yeri yetki belgesi veya imza sirküsü, vekaletname,
  • Yetkilinin kimlik fotokopisi,

Bu belgeleri tamamlayarak, iptal başvurusunda bulunulduğunda, iptal işlemleri kısa sürede tamamlanacaktır.

Güvence Bedelinin İadesi

BEDAŞ elektrik aboneliği oluşturulurken, kullanıcılardan, güvence bedeli talep etmektedir. Her kullanıcı güvence bedelini ödeyerek aboneliğini başlatabiliyor. Daha sonra adres değişikliği durumlarından dolayı abonelik iptal işlemleri yapıldığında, yatırılan güvence bedeli geri alınabiliyor. Güvence bedelini geri alabilmek için iptal başvurusu sırasında, paranın yatmasını istediğiniz IBAN numarasını bildirmelisiniz.

BEDAŞ abonelik iptal işlemleri başvurusundan yaklaşık 7 gün içerisinde, belirtilen hesap numarasına güvence bedeli tutarı yatırılacaktır. İptal işlemlerinde, sayaç üzerindeki son değer okunur ve tüketim borcu belirlenerek, güvence bedelinden düşürüldükten sonra hesaba ödeme yapılır.

İptal ve Abonelik İşlemlerinin Aynı Anda Yapılması

Aynı ilde ikamet etmeye devam edecek olan kişiler, önceki oturmuş oldukları evin elektrik aboneliğini iptal ederken, yeni adresleri için abonelik başvurusunu yapabiliyor. Hem abonelik hem de iptal işlemleri için istenilen belgelerin hazır olması önemlidir.

Belgelerini hazırlayanlar, aynı gün içerisinde, önceki ikametlerinde bulunan aboneliğini iptal ettirirken, yeni taşınacakları ev için yeni abonelik oluşturabiliyorlar. Tüm işlemler ayrı ayrı yapılıyor. Hem iptal hem de abonelik başvuruları, BEDAŞ noktalarından yapılabilmektedir.

Kapatma Talimatının Verilmesi

Ev ya da işyeri tahliyesi yapılacağı zaman, BEDAŞ abonelik iptal başvurusunda bulunulabiliyor. Abonelik iptal başvurusunda bulunanlar, elektrik kapatma talimatını, başvuru tarihinden itibaren 14 gün içerisindeki herhangi bir gün için isteyebiliyorlar. Elektrik kapatma talimatı, abonelik başvuru tarihinden en fazla 14 gün sonrası olabiliyor.

Abone tarafından belirtilen tarihte, sayaç okuması yapılır ve kapatma işlemi gerçekleştirilir. Aboneler, tahliye süreci içerisinde, elektrik enerjisine ihtiyaç duyabileceklerini düşünerek, kapatma işleminin başvuru tarihinden sonra yapılmasını istemektedir.

Abonelik İşlemleri Randevusu

İstanbul Avrupa yakasında bulunan ilçelerin tamamında BEDAŞ abonelik merkezleri bulunuyor. Müşteriler, bu merkezlerden istediğinde, abonelik oluşturma ya da abonelik iptal işlemlerini yapabiliyorlar. Zaman kazanmak ve işlemlerini daha hızlı yapmak isteyenler, online sistemler üzerinden ya da çağrı merkezi numarası üzerinden randevu alabilirler.

Randevu alırken, işlemleri hangi abone merkezinde yapacağınızı belirtmeniz ve işlemler için istenilen belgeleri önceden hazırlamanız gerekiyor. Oluşturulan randevu zamanında abonelik merkezinde olarak işlemlerinizi hiç beklemeden hemen yapabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği İptali

Elektrik aboneliği oluşturarak, kullanmaya başlayanlar, istedikleri zaman abonelik iptal işlemlerini yapabilirler. Abonelik iptal işlemi sonrasında, elektrik kapatılacak ve yeni abonelik oluşturana kadar, elektrik kullanımı olmayacaktır. Elektrik aboneliği iptali, perakende satış sözleşmesinin iptal edilmesidir. İptal işlemleri için elektrik dağıtım şirketine yazılı başvuruda bulunulur ve iptal işlemlerinin ücretsiz olarak yapılması sağlanır.

İptal başvurularında, aboneliğin sonlandırılmak istenildiği tarih belirtilir. Abonelik başvuru işlemleri sırasında, abonelik sonlandırma tarihi belirtilmemiş ise başvurudan yaklaşık 3 gün sonra elektrik aboneliği kullanıma kapatılır. Elektrik fatura ödemelerini, banka hesapları üzerinden otomatik ödeme talimatı ile yapanlar ödeme talimatlarını iptal ettirmelidir.

Yorum yapın